Zbavte sa zápchy účinne a bezpečne: Pomôžu vám tieto rady

Zápcha

gettyimages

Každý, kto aspoň raz zažil niekoľkodňovú zápchu vie, že tento pocit je oveľa nepríjemnejší ako jednodňová hnačka. Bolesti v bruchu sa stupňujú a s každým dňom cítite, že vaše črevá sú viac preplnené. Naučte sa zápchu rozoznať a bezpečne odstrániť.

Zápcha často trápi ľudí, ktorí úmyselne potláčajú ranné nutkanie na stolicu. Problém s ňou mávajú aj tí, ktorí sa ocitli v neznámom prostredí a na cudzej toalete to jednoducho „nejde ako doma“. Preto je dobré mať po ruke niekoľko užitočných tipov, ktoré vám v akútnej situácii pomôžu a naučia vás tomuto problému predchádzať.

Alfou a omegou je prevencia

Vašou úlohou je zabrániť tomu, aby sa stolica v črevách hromadila. Toxíny, ktoré v sebe nesie, môžu cez črevnú stenu prenikať späť do organizmu. Pri zápche preto nepociťujete len bolesti a tlak v brušnej dutine, ale aj celkovú únavu, slabosť a migrénu. Aj keď sú preháňadlá účinné, vytvárajú nebezpečný návyk. Lepšiu službu svojmu tráveniu urobíte dlhodobým a správnym prístupom.


Mohlo by vás zaujímať: Zápcha vie poriadne znepríjemniť život: Ako s ňou nadobro skoncovať?


Čo vám pomôže s vyprázdňovaním?

Uľavte si slivkami – účinnými a dobre overenými pomocníkmi proti zápche sú sušené slivky. Vhodná je aj slivková šťava alebo voda z kyslej kapusty.

Hýbte sa – aktivitu čriev zvýšite pravidelnými prechádzkami, výborne funguje aj jóga a cviky určené na podporu peristaltiky čriev. Vyskúšajte známu polohu kolísky, pri ktorej si ľahnete na zem, kolená pritlačíte k hrudníku a rukami ich objímete.

Nevysedávajte na toalete – ide o častý zlozvyk, ktorý vedie k namáhaniu krvných ciev v konečníku a prispieva k vzniku hemoroidov. Lúštenie krížoviek alebo čítanie si radšej vychutnajte na gauči.

Nohy zdvihnite vyššie – pozícia, v ktorej bežne sedíte na WC, je pre vyprázdňovanie neprirodzená. Kolená by mali byť o niečo vyššie, bližšie k brušnej dutine, preto ak je to možné, zadovážte si malý stolček s výškou cca 20 – 25 cm a chodidlá naň položte.

Na toalete trénujte – tzv. toaletný tréning spočíva v tom, že na lačno vypijete 250 – 500 ml vlažnej vody. Snažte sa v rámci ranných príprav čo najviac hýbať, aby ste podporili činnosť čriev. Raňajky by mali obsahovať ovocie, ovocné šťavy, vlákninu a probiotiká. Po nich nasleduje návšteva toalety. Možno to prvé dni nebude fungovať ukážkovo, za skúšku to však určite stojí.

Doprajte si potraviny bohaté na vlákninu – do jedálnička zaraďte čo najviac strukovín a biele pečivo nahraďte celozrnným. Skvelým pomocníkom sú ľanové semienka. Pridajte ich do šalátu alebo z nich pripravte jednoduchý odvar – 1 PL varte v 0,5 l vody 5 minút.

Jedzte surové ovocie a zeleninu – v období zápchy by ste mali denne zjesť až 1 kilogram ovocia a zeleniny v surovom stave. Sú bohaté na vitamíny, vlákninu a vodu.

Zvýšte pitný režim – príjem tekutín by ste mali zvýšiť na 2 – 4 litre denne. Pozor však na močopudné čaje a kávu, ktoré by mohli zapríčiniť odvodňovanie. Ideálne je piť čistú vodu.


Mohlo by vás zaujímať: Komplikuje vám zápcha život? Netrápte viac svoje telo, zbavte sa jej!


Dlhodobé ťažkosti neignorujte

Občasné ťažkosti s vyprázdňovaním môže vyriešiť zopár trikov. Zápcha, ktorá sa opakuje po dobu niekoľkých mesiacov, môže súvisieť s ochorením čriev a konečníka. Hrozí syndróm lenivého čreva, syndróm dráždivého čreva, defekty na črevách a azda najväčším rizikom je rakovina hrubého čreva alebo konečníka, kedy vyprázdňovaniu stolice bráni nádor. V prípade, že vás zápcha trápi dlhodobo a ani naše rady vám nepomôžu, vyhľadajte lekársku pomoc a symptómy neignorujte.


Máte skúsenosti so zápchou? Čo vám najviac pomohlo pri boji s ňou? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame