Zbohom cigaretám: Dôvody, pre ktoré sa oplatí skoncovať s fajčením už dnes

Cigarety

gettyimages

Podľa štúdie publikovanej v časopise Personality and Social Psychology, približne 40 percent každodenných činností vykonávame automaticky. Ako keby sa v nás spúšťal režim autopilota. Ráno si mnohí z nás zalejú kávu bez toho, aby porozmýšľali, či vôbec majú na ňu chuť. To isté platí aj o cigaretách. U mnohých fajčiarov sú rituálom, ktorý berú ako každodenný (zlo)zvyk.

Môže to byť však aj inak. Prestať fajčiť môže byť náročné. Ak patríte medzi silných fajčiarov, možno vás ku konečnému rozhodnutiu skončiť s fajčením môžu nakopnúť tieto vedecky overené dôvody. Ukážu vám, že fajčenie skutočne poriadne škodí zdraviu.

1. Zvýšené riziko vzniku neurodegeneratívnych ochorení

U fajčiarov starších ako 65 rokov je až 5-násobne vyššie riziko vzniku ochorení, ktoré sú spojené s poklesom mentálnych schopností. Túto skutočnosť potvrdila štúdia publikovaná v časopise Neurology, ktorej sa zúčastnilo viac ako 9 200 respondentov. Preto ak si chcete čo najdlhšie udržať zdravú myseľ, vzdať fajčenia sa vám určite oplatí.

2. Zvýšené riziko impotencie

So stúpajúcim vekom sa u mužov zvyšuje riziko vzniku erektilnej dysfunkcie, pričom fajčiari sú na tom oveľa horšie v porovnaní s nefajčiarmi. Štúdia pre American Journal of Epidemiology, ktorej sa zúčastnilo 5-tisíc mužov, dokázala, že u mužov, ktorí vyfajčili viac ako 1 balík cigariet denne, sa zvýšilo riziko vzniku erektilnej dysfunkcie až o 60 percent.


Mohlo by vás zaujímať: Skoncujte s cigaretami: Tipy, vďaka ktorým zvládnete nielen prvé dni


3. Problémy s chrápaním

Ďalšia zaujímavá štúdia ukázala, že pri fajčiaroch aj ich partner pociťuje nepohodlie. Problémy s chrápaním má približne 24 percent fajčiarov. U ľudí, ktorí nefajčia, sa pravidelné chrápanie vyskytuje len v 14 percentách prípadov. Vedci však ukázali, že zvýšené riziko chrápania má aj partner fajčiara. Ten sa v jeho prítomnosti stáva pasívnym fajčiarom, čo má tiež svoje negatívne dôsledky.

4. Nižšia priemerná dĺžka života

Podľa vyjadrenia doktora Thomasa Glynna, ktorý je riaditeľom centra zameraného na výskum rakoviny, fajčenie poškodzuje funkciu takmer každého orgánu. Asi polovica všetkých fajčiarov, ktorí neskoncujú so svojím zlozvykom, zomrie na choroby úzko súvisiace práve s fajčením.

Tým pádom sa u nich rapídne znižuje priemerná dĺžka života. Muži – fajčiari si kvôli fajčeniu skracujú dĺžku života približne o 13,2 roka, pričom u žien – fajčiarok, sa dĺžka života skracuje približne o 14,5 roka.


Mohlo by vás zaujímať: 10 geniálne vtipných a kreatívnych reklám: Ak vás toto neodradí od fajčenia, potom už nič


5. Trpia aj vaši blízki

Fajčenie nepredstavuje riziko len pre samotného fajčiara, ale aj pre jeho blízkych, ktorí sú po celé roky vystavení pasívnemu fajčeniu. Mnohí sú netolerantní voči okoliu a nemajú problém zapáliť si na zakázaných miestach. Ak po chodníku idú za fajčiarom ďalší chodci, chtiac či nechtiac fajčí celá skupina. Podľa doktora Glynna pasívne fajčenie ročne spôsobí zdravotné problémy viac ako 50-tisícom ľuďom. Najviac ohrozenou skupinou sú deti a starí ľudia.

6. Fajčenie zhoršuje funkciu takmer každého organizmu

Fajčenie so sebou nesie množstvo zdravotných rizík. Za zmienku stojí aj zhoršenie sluchu, ktoré sa vplyvom fajčenia môže zhoršiť až o 70 percent. Okrem toho je u fajčiarov zvýšené riziko aj vzniku psoriázy, atopických ekzémov, zvýšené riziko predčasného vypadávania vlasov či demencie.

Našťastie fajčenie v dnešnej dobe už vychádza z módy. Aj to je spôsob, ktorým sa dá bojovať s cigaretovým dymom. V Anglicku, Francúzku na Novom Zélande nenájdete reštauráciu, v ktorej si môžete zapáliť. A nielen to. Podľa portálu Match.com až 58 percent ľudí odmieta ísť na rande s fajčiarom.

Prestať fajčiť je len o rozhodnutí. Ak budete skutočne rozhodnutí, že chcete skončiť s fajčením, určite sa vám to podarí.


Podarilo sa vám prestať s fajčením? Napíšte ostatným čitateľom tipy ako na to do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame