Zbožňujete kytice rezaných kvetov? Predĺžte ich životnosť vhodnou starostlivosťou

Kvety

thinkstockphotos.com

Dostali ste ako darček krásnu kyticu, či ste si narezali svoje kvety zo záhradky a chcete sa z nich tešiť maximálny možný čas? Máme pre vás tipy, s ktorými váš domov budú zdobiť čerstvé rezané kvety oveľa dlhšie, ako ste zvyknutí.

Aj zrezať ich treba vedieť

Životné procesy zrezaných kvetov už neprebiehajú v prirodzených podmienkach. Mení sa teplota, svetelné podmienky ale najmä strácajú koreň, ktorý je prirodzeným orgánom na príjem vody a živín. Jeho funkciu čiastočne a len na určitý čas nahrádza vo váze rezná plocha. Mala by byť teda čo najväčšia, preto stonku režeme vždy šikmo. Vhodné je konce stoniek odrezávať pod vodou, vtedy v mieste zrezania nevznikajú vzduchové bubliny, ktoré obmedzujú príjem vody. Výborne na to reagujú letničky, napr. astrovky, papuľky, hrachory, aksamietnice i klinčeky.

Najvhodnejší čas je ráno

Stonky kvetín by zároveň mali byť vždy dostatočne ponorené vo vode. U väčšiny kvetov sa teda odporúča, aby bola stonka vo vode ponorená aspoň do 2/3 ich výšky. Trvanlivosť kvetov v podstatnej miere ovplyvňuje aj čas, kedy ich zrezávame. Zásadne ich nerežte vtedy, keď je príliš silné slnečné žiarenie a vysoká teplota vzduchu. Stonky by mali byť nasýtené vodou, preto je najvhodnejším časom na rezanie ráno. Používajte na to ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice. Najspodnejšie listy čo najskôr odstráňte a kvetiny okamžite vložte do vody. Stonku potom zrezávajte každý deň.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Pozor na zahnívanie!

Rezná plocha rastlinky nie je vstupom len pre vodu a živiny. Je zároveň aj akousi otvorenou ranou, ktorú napádajú baktérie a huby. Tie sa v teplom a vlhkom prostredí množia veľmi rýchlo. Potom upchávajú „cievy“ a majú na svedomí aj zahnívanie pletív a následné vädnutie kvetu. Aby ste sa tomu vyhli, pri všetkých rezaných kvetoch odstráňte listy až do výšky vkladania do vody vo váze. Listy totiž vo váze rýchlejšie hnijú. Navyše vtedy do vody vylučujú jedovaté látky, ktoré znižujú trvanlivosť kvetín.

Kvalita vody je dôležitá

Hoci je častým zvykom dávať rezané kvety do studenej vody, nie je to práve najvhodnejšie. Oveľa lepšie je do vázy naliať teplejšiu vodu, ktorá má okolo 30-40°C. Platí pravidlo, že čím dlhšie je kvetina bez vody, tým teplejšiu vodu by ste jej mali dopriať. Meňte ju vo váze ideálne každý alebo aspoň každý druhý deň, baktérie vtedy nemajú šancu. Niektoré kvetinárky dokonca odporúčajú kvet po prínose domov zrezať a stonku dať na chvíľu do vriacej vody. Skúste to s ružami, chrzantémami, ale aj ľaliami či slnečnicou.


Mohlo by vás zaujať: Hyacinty sú hitom tohtoročnej jari: Zistite, ako sa o ne správne postarať


Vyberte im to najvhodnejšie miesto

Môžete kvetom venovať akúkoľvek pozornosť a starostlivosť, no stačí, ak ich nevhodne umiestnite a tešiť sa z nich dlho nebudete. Kytica rezaných kveto rozhodne nepatrí na priame slnečné svetlo, do prievanu či mrazu. Nevydržia ani pri ústrednom kúrení ani iných zdrojoch tepla. Neprospieva im cigaretový dym a dokonca ani blízkosť ovocia. Rezané kvety totiž treba chrániť pred etylénom, ktorý vylučuje najmä zrelé ovocie, zelenina, huby či konáriky si bobuľami. Kvetiny a tieto plody by teda nemali byť v jednej miestnosti. Výrazne citlivo naň reagujú klinčeky, chryzantémy, ruže, papuľky a cínie.

Dbajte aj na dostatočnú výživu

Rastlina pre život vo váze potrebuje aj určité množstvo živín, preto aj v kvetinárstvach zvyknú pribaliť ku kytici aj výživu na kvety. Ak ju vsypete do vázy s čerstvou vodou, kvety v nej vydržia dlhšie. Tieto práškovité prípravky, ktoré bežne zoženiete aj v špecializovaných obchodoch, obsahujú okrem výživných látok aj dezinfekčné prísady. Tie potom bránia alebo prinajmenšom spomaľujú rozmnožovanie škodlivých mikroorganizmov vo vode. Tak dosiahnete, že sa na stonkách nevytvára slizovitá vrstva, voda sa nekazí a nie je nutné ju každý deň meniť. Pomôcť dokážete aj cukrom, kamencom i soľou.


Podarilo sa vám predĺžiť životnosť rezaných kvetov? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame