Zbrzdiť nástup starnutia je možné: Následky však nemusia byť iba pozitívne

Senior

thinkstockphotos.com

Žiť večne, to je sen mnohých ľudí. Vedci a odborníci neustále pracujú na postupoch, ktoré by nám dokázali ešte výraznejšie predĺžiť život. V porovnaní s minulými stáročiami žijeme stále dlhšie, za čo môže predovšetkým medicínsky postup. Ako by však vyzeralo, keby sa starnutie spomalilo ešte výraznejšie?

Nie je to len fantázia

V 50. rokoch 19. storočia mala polovica obyvateľov Spojených štátov pri narodení šancu dožiť sa len 40 rokov. Teraz môžu Američania očakávať, že budú žiť najmenej do 78 rokov. Nedávny lekársky výskum podráždil predstavivosť ľudí sľubmi, že by bolo možné predĺžiť ľudský život ešte viac. Ale aké následky by to malo pre spoločnosť?

Potreba prísnej kontroly populácie nie je čistou fantáziou donedávna presadzovala Čína politiku jedného dieťaťa, ktorú zaviedla v 70. rokoch, aby dostala pod kontrolu prudko stúpajúci počet obyvateľov.


Mohlo by vás zaujímať: Nový objav na svete: Starnutie je minulosťou!


Dôležitá je pôrodnosť

Človek by si mohol myslieť, že dlhšie žijúca spoločnosť povedie k zvýšeniu populácie, ale realita je dosť odlišná. Nárast populácie viac ovplyvňuje pôrodnosť ako úmrtnosť.

Z krátkodobého hľadiska pokles úmrtnosti vedie k rastu populácie, uviedla Jane Falkinghamová, profesorka a riaditeľka Strediska pre populačné zmeny Southamptonskej univerzity. Z dlhodobého hľadiska je určujúcim faktorom plodnosť, a nie úmrtnosť.

Zvrátiť následky starnutia

Nedávne klinické testy na myšiach zistili, že diabetické myši dostávajúce liek metformín, ktorý je na trhu od roku 1957, žili dlhšie, než nediabetickí jedinci, ktorí tento liek nebrali. Tento výskum naznačil. že by metformín mohol chrániť aj proti samotnému starnutiu, a nie len proti cukrovke druhého typu.

Ovšem existujú aj potenciálne druhy farmaceutickej liečby, ktoré by mohli nielen chrániť proti starnutiu, ale navyše zvrátiť následky samotného starnutia. Ukázalo sa, že takmer upírska praktika, kedy starí ľudia dostávajú krvné transfúzie od mladých darcov, má isté liečebné účinky.

Upírska technika

Túto fascináciu potenciálne oživovacích schopností krvi ako prvý skúmal nemecký doktor Andreas Libavius v roku 1615, keď zvažoval možnosť napojenia žíl staršieho muža na žily mladého. Libavius veril v úspech tejto metódy. A výsledky pokusov z roku 2005 ukázali, že táto myšlienka sľubný potenciál. Staré myši začali byť s mladšou krvou zdravšie, zatiaľ čo mladé myši, ktoré dostali krv starších, sa cítili podstatne horšie. Ale nesmú sa prehliadať riziká spojené s krvnými transfúziami, ako poranenia pľúc a infekcie.


Mohlo by vás zaujímať: Recept na dlhovekosť: Takto udržujú svoj mozog aktívny obyvatelia Hongkongu


Menej kontroverzná liečba

Ovšem vyvíjajú sa druhy liečby, ktoré nie sú tak kontroverzné, a údajne sa počas laboratórnych testov ukázali rovnako účinné. Myšiam boli odstránené senescentné bunky – teda tie, ktoré už sa nedokážu deliť a tvoriť bunky nové s pomocou injekcie látky nazvanej Foxo4DRI.

Táto látka v zásade narúša prirodzený proces, ktorý bunke hovorí, že sa prestať deliť. Pokusné myši majú teraz 30 mesiacov, čo zodpovedá 100 ľudských rokov. Zostávajú stále aktívne, čo dokazuje, že sa nejedná len o dočasný efekt.

Etický problém

Aké budú následky, ak tieto techniky uspejú a podarí sa radikálne predĺžiť život? Jedným z možných problémov je, že ľudia žijúci dlhšie prispejú k negatívnym následkom preľudnenia, ktoré patrí medzi čím ďalej tým horúcejšie problémy 21. storočia.

Existuje aj etický problém. Pokiaľ nebude liečba spomaľujúca starnutie dostupná pre všetkých, hrozí vznik spoločnosti rozdelenej na dve vrstvy na tých, čo si ju budú môcť dovoliť, a na tých, čo nie. Už teraz žijeme v sociálne nerovnom svete. Dieťa narodené v slume v Nairobi má dosť odlišný život od dieťaťa narodeného v londýnskom Kensingtone.

Radšej žiť zdravšie

Aj v prípade, že by lieky spomaľujúce starnutie boli rozdeľované rovnomerne, stálo by ľudstvo pred následkami neustále starnúcej populácie, aké teraz rieši napríklad Japonsko.

Mnoho starších ľudí sa stretáva s chorobami, ako je rakovina, srdcové choroby, demencia a ďalšie. Väčšina súčasného lekárskeho výskumu sa tak nesústreďuje na to, aby sme žili dlhšie, ale aby sme žili zdravšie, a tým si sami predĺžili život a oddialili nástup nemohúcnosti.


Akého veku by sa mali ľudia podľa vás ideálne dožívať? Napíšte ostatným čitateľom svoj názor v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, BBC News
Odporúčame