Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!

Žena

sxc.hu

Hnedé starecké škvrny sa po určitom veku začnú objavovať takmer každému. Vznikajú najmä na tvári a rukách, pričom ide o výsledok intenzívneho slnečného žiarenia počas života. Pre tých, ktorý sa v minulosti vystavovali slniečku častejšie, je tento problém zrejme dobre známy. Vyskúšajte s nami tipy na prírodné recepty, ktoré vás nepekných stareckých škvŕn zbavia.

Súčasť procesu starnutia

Starecké škvrny sú, či sa nám to páči, alebo nie, bežnou súčasťou procesu starnutia. Na koži sa objavia skutočne takmer každému po 50. roku života a patria podobne ako znamienka, či pehy, k pigmentovým kožným škvrnám. Ak bola vaša pokožka dlhodobo vystavená  nadmernému UV žiareniu, potom došlo v určitých miestach ku nahromadeniu hnedého pigmentu lipofuscinu, čo sa prejavuje ako spomínané hnedé kožné škvrny. Nie je nič výnimočné, keď sa začnú objavovať už po 40-tke.

Nemôže za ne iba slnko

Za vznik stareckých škvŕn sú zodpovedné aj iné neduhy, ktorým počas života niektorí podľahnú.  Ich vznik zvyšuje aj nadmerná konzumácia alkoholu, alebo tabaku, užívanie niektorých druhov liekov, ako aj nadbytok dusičnanov prijímaných v strave. Ich veľkosť sa líši. Môžu dosahovať od niekoľko milimetrov, až po niekoľko centimetrov. Ich vznik je väčšinou spojený s kozmetickými a estetickými nepríjemnosťami.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Ako na ne?

Existuje viacero spôsobov, ako sa zbaviť stareckých pigmentových fľakov. Ak nechcete podstupovať nijaké procedúry a máte ich len pár, môžete si ich zatierať tónovacím krémom, alebo make-upom, čo je však prácne, nákladné a potrebné často opakovať. Ďalšia z možností sú zosvetľovacie krémy, ktorých používanie je ale tiež nákladné a pritom nie je zaručené, že vám skutočne zaberú.

Laser či intenzívne pulzné svetlo

Ďalšou možnosťou je laser. Táto metóda patrí spomedzi spomínaných ku najdrahším. Ak ju chcete vyskúšať pripravte sa na nemalú finančnú záťaž, ktorá závisí od množstva a veľkosti vašich škvŕn. Cena za ošetrenie tváre je okolo 200 eur. Starecké škvrny sa dajú ošetriť v špecializovaných salónoch aj intenzívnym pulzným svetlom, kde je cena oproti laseru asi polovičná. Odstraňuje ich aj mikrodermabrázia, ktorej cena sa pohybuje podľa plochy od 10 do 100 eur.

Skúste to pomocou prírody

Ak sa vám nepozdáva ani jedna zo spomenutých možností, skúste si pomôcť prírodou. Bieliace účinky na starecké škvrny má napríklad žerucha, citrón, či nezriedený jablčný ocot, ale aj tieto prírodné masky:

  • Mandľová – 5gr. mandľového oleja zmiešame s 15 gr. citrónovej šťavy a 15. gr. horčičných semienok. Zmesou potierame škvrny.
  • Cibuľová – cibuľu nakrájame na kúsočky a pretlačíme vidličkou na kašu, ku ktorej prilejeme ocot tak, aby z tejto zmesi vznikol krém.
  • Jahodová – jednu jahodu roztlačte a zmiešajte s 2 čajovými lyžičkami bieleho jogurtu, 2 kvapkami kadidlovníkovej silice  a pol lyžičkou kozmetického ílu. Nanášajte na vyčistenú pleť a nechajte pôsobiť asi 20 minút.
  • Jogurtová – biely jogurt zmiešajte s troškou citrónovej šťavy a naneste na pleť. Nechajte pôsobiť asi 30 minút.

Mohlo by vás zaujať: Chcete sa zbaviť vrások? Máte hneď niekoľko možností


Nečakajte okamžité výsledky

V prípade prírodných masiek a prípravkov sa jedná o beh na dlhé trate. Nečakajte, že vám po nanesení dvoch masiek zmiznú všetky škvrny. Príroda lieči pomaly, ale isto. Viditeľné výsledky môžete očakávať najskôr po trojmesačnej kúre.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame