Zdravé chodidlá potrebujú správnu obuv: Na čo si pri kúpe topánok dávať pozor?

topanky

plnielanu.sk

Topánky od nepamäti chránia naše chodidlá pri chôdzi a dotvárajú celkový imidž v obliekaní. Vedeli ste však, že deformity nôh v populácii pribúdajú? Aj preto by ste mali pred dizajnom uprednostniť kvalitu a pri výbere obuvi prihliadnuť na viacero faktorov. Poradíme vám, podľa čoho sa v predajni zorientovať, čo si pri skúšaní všímať a ktorých chýb sa pred zaplatením vyvarovať.

Prečo je správna obuv taká dôležitá?

Nohy sú končatiny, ktoré nás celý život nosia a musia sa vyrovnať so záťažou v podobe našej vlastnej hmotnosti. Ak zdravotne neškodnú obuv rodičia zanedbajú už v detstve, problémy sa môžu objaviť v puberte alebo skorej dospelosti. Patria medzi ne deformity (ploché nohy, vysoká klenba), bolesti kĺbov a šliach, kŕčové žily, nebezpečné plesne či poruchy cievneho zásobenia (nedokrvenosť nôh). Aby ste sa týmto ťažkostiam vyhli, na skúšanie si vyhraďte dostatok času a pri výbere siahnite po viacerých pároch obuvi.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo topánok odhalené: Čo všetko o vás prezradia tie vaše?


Ako rozpoznať vhodnú obuv?

V prvom rade si netreba všímať len jej farebné prevedenie a dizajn, ale tiež vnútro a celkové spracovanie. Dostatočnú pozornosť venujte nasledovným vlastnostiam:

  • podrážka – mala by byť z odolného materiálu, ale zároveň dostatočne ohybná a pružná. Práve podošva totiž tlmí nárazy pri dotyku chodidla so zemským povrchom. Ak sa topánka v rukách nedá ohnúť, nekupujte ju.
  • podpätok – u mužov by sa výška podpätku mala pohybovať do 2,5 cm, ženy pri celodennej chôdzi znesú aj 3-4 centimetre. Samozrejme, že vyhotovenie opätku závisí od určenia obuvi. Na spoločenské príležitosti v interiéri môžete pokojne zvoliť aj takzvané „ihličky“, vonkajšej obuvi by však nemal chýbať relatívne nízky a masívnejší opätok.
  • materiál – dlhšou životnosťou a lepšou tvárnosťou sa môže pochváliť kvalitná a ošetrovaná useň. Počas letnej sezóny vám istú službu urobí aj textilné prevedenie (za slnečného počasia). U syntetiky býva rizikom, že sa veľmi rýchlo začne zlupovať najmä na miestach, kde je obuv najviac namáhaná.
  • strih – okrúhla špička, mierne zúženie v strede a pevná päta: tieto tri vlastnosti by mali zaručiť, že vám topánka bude na nohe dobre držať. Špicaté lodičky pre dámy sú už, našťastie, out – tie sa podpisovali pod vybočujúce palce a kladivkové prsty.
  • tvar výstelky – ten by mal kopírovať anatómiu chodidla a obsahovať klenbu. Veľkým módnym hitom v uplynulých rokoch boli balerínky a ploché tenisky. Kvôli chýbajúcej klenbe sa však neodporúčajú na príliš časté či celodenné nosenie.

Ako vyberať?

Kľúčom k dobrej kúpe je predovšetkým správne zvolená veľkosť. Ideálne je, ak vám v predajni zmerajú dĺžku chodidla prístrojom. V zásade však platí, že vnútorný priestor topánky by mal vaše chodidlo presahovať o pol centimetra. Na nákup sa vyberte po práci alebo v podvečerných hodinách. Vtedy máte totiž nohy unavené a opuchnuté a riziko, že si kúpite menšie topánky je v tomto čase najnižšie. Nezabudnite sa v predajni chvíľku poprechádzať s obomi topánkami na nohách. Ak sa vám čokoľvek nezdá, topánky nekupujte a nespoliehajte sa, že to omínanie časom ustúpi.


Mohlo by vás zaujímať: Kvalitné topánky sú v horách na nezaplatenie: Ako si vybrať tie najlepšie?


Na čo prihliadať pri zimnej obuvi?

V zimnej sezóne je dôležitá nepremokavosť a tepelná izolácia obuvi. Skúšať by ste ju mali v ponožkách, ktoré v zasnežených mesiacoch najčastejšie nosíte. Všímajte si predovšetkým spracovanie – je vhodné, ak je podošva nielen lepená ale aj poriadne prešitá. Nezabudnite na impregnačný sprej, ktorým životnosť obuvi predĺžite. Ak sa topánky premočia, nesušte ich prudko pod radiátorom, ale pri izbovej teplote. Kožené topánky môžete vystlať novinami.

Pozor, no čo sú topánky určené

Každý typ obuvi má presne stanovené odporúčania na použitie. Ešte pred zaplatením si preto na škatuli všímajte, aký druh obuvi kupujete, prípadne sa poraďte s personálom. Pri prípadnej reklamácii si neskôr ušetrite zbytočné dohadovanie. Ak si zakúpite spoločenskú obuv, s jamkami od kamienkov vám ju predajca nemusí prevziať.

  • Spoločenská obuv – krátke nosenie v interiéri, citlivá na nerovný povrch a zvýšenú vlhkosť
  • Vychádzková obuv – značená ako celoročná alebo zimná: znesie nosenie po komunikáciách, odolnejší typ
  • Športová – zvyčajne je exaktne rozlišovaná, na akú aktivitu je vhodné ju používať: beh, halové športy, tenis a pod.
  • Rekreačná – od vychádzkovej sa odlišuje tým, že znesie aj nenáročný prírodný terén pri dlhších vychádzkach v parkoch a lesoch
  • Domáca – väčšinou z textilu, je určená výlučne na nosenie v miestnostiach (plávajúce podlahy, koberce a pod.)

Podľa čoho si topánky vyberáte vy? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Emma
Odporúčame