Zdravé zuby a ďasná chránia mozog i srdce: Čo im prospieva a čo škodí?

Zuby

gettyimages

Väčšina ľudí navštívi zubára až v prípade akútneho stavu. Prevenciu často zanedbávame a pritom si neuvedomujeme, že zdravá ústna dutina znamená aj celkové zdravie. Pokazené zuby môžu privodiť rozličné zdravotné problémy. Ak teda nechcete dostať mozgovú porážku alebo infarkt, venujte svojim zubom a ďasnám dostatočnú starostlivosť.

Hlavný vinník – zubný povlak

Zuby sú dômyselne tvarované a usporiadané tak, aby sme mohli hrýzť a všetko poriadne požuť. Málokto si však uvedomuje, že nie sú schopné regenerácie. Tvrdé zubné tkanivo sa síce dá nahradiť inými materiálmi, ale samo sa nezahojí.

Hlavnou príčinou zubného kazu je zubný povlak. Tvoria ho usadeniny bielkovín a cukrov z potravy a najmä baktérií, ktorým sa v tom prostredí veľmi darí. Vlhko a teplo v ústach len podporujú ich rozmnožovanie. Hoci je sklovina veľmi odolná, proti chemickým vplyvom prostredia sa nevie dostatočne brániť. Kyselina produkovaná baktériami napáda sklovinu a spôsobuje jej odvápnenie. Keď je už porušená natoľko, že sa rozpadá, vzniká na zube kaz.


Mohlo by vás zaujímať: So zubnou kefkou nám to ide: O zuby sa staráme lepšie ako Česi!


Prehnaná starostlivosť sa nevypláca

Aby sme ochránili zuby pre kazom, treba po každom jedle a nápoji odstrániť zubný povlak. Nemusí to však byť vždy zubnou kefkou a pastou. Kyseliny z jedla sú totiž nalepené na sklovine a silným mechanickým čistením prenikajú hlbšie do zuba.

Čistenie do pol hodiny po jedle, pití kávy či kyslého nápoja podporuje ešte väčšie narušenie zubnej skloviny. Preto je lepšie vyčistiť si zuby neskôr alebo zjesť po jedle jablko, trochu nezrelý banán či kúsok tvrdého syra. Niekedy stačí ústa vypláchnuť čistou vodou a dať si na chvíľu žuvačku bez cukru. Zuby síce nebudú úplne čisté, ale zubný povlak sa nebude ukladať.

Zlý stav chrupu = chatrné zdravie

Mnoho chorôb sa prejavuje v ústach – na slizniciach, jazyku, mandliach alebo zuboch. Ale prepojenie medzi zubami a celkovým zdravím je väčšie, než sa zdá.

V posledných rokoch sa nahromadili presvedčivé dôkazy, ktoré spájajú zdravie ústnej dutiny so zdravím ciev. Časté zápaly v ústach sa prostredníctvom krvi môžu šíriť do celého organizmu. V blízkosti mozgových ciev udržiavajú infekciu a v celom tele chronický zápal, ktorý negatívne ovplyvňuje všetky bunky a tkanivá. Výsledkom je postupné alebo náhle upchanie cievy s vážnymi následkami: mozgová porážka, srdcový infarkt, slepnutie, impotencia či neplodnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Krvácajú vám ďasná? Zbystrite, ich zápal vás môže pripraviť o zuby


Neznášajú cukor a teplotné šoky

Veľká časť zdravia zubov je daná geneticky. Existujú však nápoje a potraviny, ktoré ho môžu podporiť alebo ohroziť. Vyvarujte sa najmä zvýšenej konzumácie cukrov, sladkostí a výrobkov z bielej múky. Riziko vzniku kazu ovplyvňuje aj množstvo tekutín a s tým spojená tvorba slín, ktoré oplachujú zuby od povlaku. Preto sa zubný kaz objavuje častejšie u tých, ktorí pijú málo tekutín.

V pitnom režime by mala dominovať voda a čaj, sladeným nápojom sa treba vyhýbať. Okrem cukru sklovinu poškodzuje aj kyselina fosforečná a „teplotné šoky“ – ľadové a horúce jedlá alebo nápoje a ich kombinácie.

Najlepšia strava pre zuby

  • surová zelenina s minimálnou mechanickou úpravou – ružičkový kel, čínska kapusta, špenát, brokolica či zelené vňate. Obsahujú veľa vápnika potrebného na regeneráciu skloviny a vitamín C, ktorý podporuje pevnosť skloviny.
  • strukoviny, obilné klíčky a celozrnné potraviny
  • orechy a olejnaté semená
  • zelený čaj – chráni zubnú sklovinu pred kazom.

Mohlo by vás zaujímať: Leto je obdobím zubných kazov: Pomôže pitný režim aj zvýšená pozornosť hygiene


Ako ich chrániť pred útokmi kyselín?

Americkí zubní lekári z University of Maryland Dental School v Baltimore varujú, že nielen kolové nápoje s obsahom kyseliny fosforečnej, ale aj športové a energetické nápoje, šťava z citrusov či voda s citrónovou šťavou pri opakovanom a dlhodobom pôsobení poškodzujú zubnú sklovinu. Po čase dochádza k hlbšiemu poškodeniu skloviny a vzniká zubný kaz s nepríjemnými následkami: vŕtačka, plomba alebo likvidácia zubného nervu a čistenie dreňového kanálika.

Ak pijete nápoje s obsahom cukru, syntetických alebo organických kyselín – fosforečná, citrónová, či jablčná, dodržiavajte tieto odporúčania:

  • Nápoj vypite naraz! Nepopíjajte ho po dúškoch ani opakovane počas dňa – sklovina je tak stále vystavená účinkom kyseliny a cukru, čo vedie k rýchlejšiemu odvápňovaniu skloviny.
  • Vždy, keď je to možné, použite na pitie slamku – zamedzíte priamemu kontaktu kyselín a cukru so zubami.
  • Po vypití takýchto nápojov si vypláchnite ústa čistou vodou alebo minerálkou.

Staráte sa poctivo o svoje zuby? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame