Zdraví, štíhli a krásni so sladučkou stéviou: Čo všetko pre vás táto rastlinka urobí?

Stévia

thinkstockphotos.com

Určite ste už aj vy počuli o sladkých lístkoch stévie, ktoré napriek svojej výnimočnej sladkosti neobsahujú žiadne kalórie a ešte aj liečia. Všetky maškrtné jazýčky poteší, že čaj osladený stéviou či stéviové koláčiky mu nepridajú žiadne kilá ani zubné kazy navyše, naopak zaženú chuť na sladké a prinesú pocit zasýtenia. Stévia vám dodá energiu, zlepší krvný tlak, vyženie z tela baktérie a vírusy. Jej blahodarné účinky ocenia aj diabetici, ktorým bude regulovať hladinu cukru v krvi. Táto 30 – 60 centimetrov vysoká rastlina poteší aj dámy, ktoré sa chcú zbaviť akné, lupín a najmä spomaliť šedivenie vlasov.

Vo svete existuje viac ako 150 rastlín druhu Stévia, ale iba jeden genotyp obsahuje veľké množstvo „sladkých“ a zdravých zlúčenín. Stéviu rebaudianu Bertoni poznali už domorodci žijúci medzi Bolíviou a Paraguajom, odkiaľ rastlina pochádza. Jej lístky používali na sladenie čaju. Do povedomia verejnosti sa dostala vďaka švajčiarskemu botanikovi Moisesovi Santiagovi Bertonimu, ktorý ju podrobne študoval od roku 1887 priamo v paraguajských lesoch.  

Čím je stévia výnimočná?

Táto viacročná rastlinaje až 300-krát sladšia ako cukrová repa, z ktorej sa vyrába bežný kryštálový cukor. Napriek tomu neobsahuje žiadne kalórie, vďaka čomu dokáže upokojiť chuť na sladké a pomôcť pri chudnutí či redukčných diétach. Na porovnanie, jeden kilogram listov stévie dokáže nahradiť 30 – 50 kilogramov cukru.

Sladkosť stévie spôsobujú zlúčeniny glykozidy steviolu. Okrem nich bolo v tejto rastline identifikovaných 100 rôznych zlúčenín s dôležitými liečebnými účinkami. Chlorofyl, xantofyl, oligosacharidy, voľné uhľohydráty, aminokyseliny, saponíny, bielkoviny, vlákninu, rôzne éterické oleje, triesloviny, minerály a vitamíny: vápnik, draslík, chróm, kobalt, železo, magnézium, mangán, fosfor, selén, kremík, zinok, vitamín C, beta-karotén (vitamín A), riboflavín (vitamín B2), tiamín (vitamín B1), niacín (vitamín B3), tokoferol (vitamín E), bioflavonoidy (vitamín P) a vitamín K. Nachádza sa v nej aj stopové množstvo rutínu, ktorý má vplyv na prenikavosť a pružnosť krvných kapilár.

Hoci stévia obsahuje množstvo rôznych zložiek, výskumy nepreukázali, že by jej konzumácia mala akékoľvek negatívne účinky na organizmus. Práve preto je vhodná ako sladidlo pre ľudí trpiacich cukrovkou, ochoreniami srdca, obéznych ľudí a pre osoby s vysokou kazovosťou zubov.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!


Regulácia cukru v krvi, tvorba inzulínu a obezita

Stévia sa odporúča ako sladidlo pre diabetikov. Štúdie ukázali, že zlepšuje citlivosť na inzulín a podporuje jeho produkciu. Pozitívne vplýva na pacientov s hyperglykémiou, pretože znižuje vysokú hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu pomáha stévia zmierniť cukrovku a metabolický syndróm. Je vhodné používať ju aj ako prevenciu proti vzniku cukrovky a ochorení štítnej žľazy. Je správnym riešením aj pre ľudí s karbohydrátovou diétou.

Keďže toto prírodné sladidlo neobsahuje žiadne kalórie, je perfektným pomocníkom pri chudnutí a v boji proti obezite. Ak máte radi sladké, ale nechcete jesť príliš kalorické jedlá, stévia je to pravé pre vás. Navyše oproti umelým sladidlám má schopnosť znižovať chuť na sladké, zvyšuje schopnosť tela spaľovať tuk a premieňať ho na svalovú hmotu. Steviozidy narušujú mechanizmus vzniku hladu, čo je pri chudnutí veľmi užitočné.

Povzbudí aj vašu pamäť

Konzumácia stévie dodáva telu energiu v priebehu dňa a večer zase vyrovnáva kolísanie hladiny energie. Zlepšuje a urýchľuje regeneráciu svalov a urýchľuje návrat do normálneho stavu po námahe. Znižuje fyzickú a duševnú únavu, zlepšuje schopnosť myslieť a zvyšuje kapacitu pamäti.

Na vrásky, rany aj kožné ochorenia

Vodný extrakt zo stévie je rovnako skvelý prostriedok na ošetrovanie kože ako pleťová voda. Stévia má antiseptické vlastnosti, ktoré urýchľujú liečenie poranenej kože a hojenie jaziev. Dokáže zničiť baktérie vyvolávajúce zápaly a tvorbu akné. Pre antibakteriálne účinky je výborným pomocníkom pri ochoreniach kože, ekzémoch a rôznych dermatitídach. Stévia spomaľuje degeneráciu tkanív, zmäkčuje pokožku, tonizuje ju aspomaľuje vznik vrások.Má upokojujúce účinky aj pri poštípaní alebo bodnutí hmyzom.

Vodný extrakt si môžeme pripraviť sami pomocou varenia listov stévie alebo pridaním 10. kvapiek tmavého extraktu stévie do jedného decilitra vody. Na pleť ho potom nanášame vatovým tampónom.


Mohlo by vás zaujať: Stévia nie je len sladidlo: Pomôže v boji proti plesniam aj kilám navyše


Zuby a ústna dutina

Stévia sa používa ako súčasť zubných pást a ústnych vôd, keďže dokáže zničiť množstvo nebezpečných baktérii ústnej mikroflóry. Výrazne obmedzuje tvorbu zubného povlaku a zubného kameňa, a to predovšetkým u detí. Zamedzuje tvorbe kvasných procesov v ústach, obmedzuje zápaly ďasien a eliminuje nepríjemný zápach z úst. Jej antibakteriálne a protivírusové účinky priaznivo pôsobia proti rôznym bakteriálnym a vírusovým infekciám ako sú zápaly ďasien, aftyči paradontóza.

Vodným extraktom môžeme vypláchnuť ústnu dutinu alebo ho kloktáme. Ak používate roztok z tmavého extraktu stévie, potrebujete 15 – 20 kvapiek na 1 deciliter vody.

Zdravé a krásne vlasy

Extrakt zo stévie je možné použiť aj ako vlasovú vodu či tonikum. Spomaľuje proces šedivenia, znižuje tvorbu lupín, zlepšuje celkový stav pokožky hlavy a vlasom dodáva lesk.

Umyte si vlasy v doma uvarenom extrakte stévie, prípadne ho vtierajte do pokožky hlavy. Ak používate tmavý extrakt stévie z obchodu, budete potrebovať na 1 deciliter vody 20 – 30 kvapiek extraktu. Tieto kvapky môžete pridať priamo do šampónu (množstvo extraktu pomerne prispôsobte množstvu šampónu vo fľaši).


Mohlo by vás zaujať: Potraviny pre zdravší životný štýl: Zaraďte ich do jedálnička čo najskôr!


Ďalšie účinky stévie

Konzumácia stévie povzbudzuje imunitný systém človeka, zvyšuje odolnosť proti kvasinkovým infekciám, zvyšuje aktivitu pankreasu, stabilizuje krvný tlak (zmierňuje vysoký tlak) a zmierňuje chuť na tabak či alkohol. Stévia pôsobí močopudne a účinne bojuje proti hnačke. V neposlednom rade stévia utišuje bolesť.

Domáca príprava vodného extraktu

Extrakcia steviozidov sa musí robiť v mierne teplej vode pri občasnom miešaní (do 50ºC), za žiadnych okolností nie varom, inak sa zdravé látky stévie rozkladajú. Pomer vody a mletých listov stévie by mal byť asi 5:1. Prvá extrakcia trvá 1 hodinu. Extrakt precedíme od listov stévie cez papierový filter, jemné sitko alebo bavlnenú látku. Zostatok listov zalejeme ďalším podielom vody a na miernej teplote varíme ďalšiu hodinu. Ak sme použili papierový filter alebo látku na precedenie, môžeme dať variť listy aj s nimi. Získaný extrakt opäť prefiltrujeme a prilejeme ho k prvému. Keď sa extrakty spoja, môžeme ich naliať do zaváraninových pohárov a pasterizovať zahriatím na 70ºC. Takto pripravený extrakt môže pri skladovaní v chladničke vydržať aj viac ako týždeň. Ak extrakt začne kvasiť, pasterizácia pravdepodobne nebola dostatočná. Ani v tomto prípade vaša snaha nevyjde na zmar, stačí extrakt povariť 10 minút na miernom ohni a naliať späť do zaváraninového pohára. Hotový vodný extrakt bude mať tmavohnedú farbu.


Na čo všetko používate stéviu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame