Zdražovanie energií prináša svoje obete: Zatvára sa známe termálne kúpalisko

lehátka v kúpeľoch

Kvôli zdražovaniu energií sa zatvára známe termálne kúpalisko (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Termálne kúpalisko bude z dôvodu vysokých cien a energií zatvorené až do roku 2023. Pre TASR to potvrdil primátor mesta Galanta Peter Paška. Kúpalisko bolo postavené z európskych fondov a technologická časť kúpaliska prešla v roku 2019 rekonštrukciou.

„Opravila sa takým spôsobom, že spotreba klesla o viac ako 30 percent oproti pôvodnej. Nepočítali sme však s tým, že príde v roku 2022 vojenský konflikt, že sa v Nemecku začnú zatvárať atómové elektrárne a vo Francúzsku bude odstavených viac ako 30 jadrových reaktorov. Vďaka tomu výrazne narástla cena energie,“ ozrejmil Paška.

Doplnil tiež, že podobné problémy má aj mesto Košice so Steel arénou. „My ako ďaleko menšie mesto nezvládneme prevádzku Galandie. Preto sme požiadali riadiaci orgán, ktorým je Ministerstvo hospodárstva SR, a ten nám vyšiel v ústrety. Galandiu sme zavreli do začiatku ďalšej sezóny. Úlohou je dovtedy získať lacnejšiu elektrickú energiu. Chceme sa zamerať na využitie solárnej energie,“  uviedol primátor.

Kúpalisko bolo otvorené v roku 2007. Odvtedy sa stalo vyhľadávaným pre vysokú kvalitu termálnej vody a poskytovaných služieb. V tom čase vyšla celková výstavba na osem miliónov eur.

Nie je to ale prvýkrát, čo Galandiu zatvorili, pretože sa tak na čas stalo aj v roku 2015. „Zavreli sme ju vtedy, keďže sme dostali do rúk statický posudok, ktorý hovoril, že ide o kritickú situáciu. Trvalo niekoľko rokov, kým som presvedčil poslanecký zbor o potrebe rekonštrukcie. Následne sa ju podarilo za 3,5 milióna zrekonštruovať a najdôležitejšie veci sa dali do poriadku,“  informoval Paška. Kúpalisko znovu otvorili až v roku 2019.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame