Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie

kvet

photl.com

Zeleň k domovu jednoducho patrí – a to bez ohľadu na štýl a zariadenie interiéru. Či už sú rastliny kvitnúce alebo nie, pôsobia ako skvelý oživujúci doplnok a zároveň vytvárajú potrebný kyslík. No zatiaľ čo niektorí z nás si vyberajú kvety podľa náročnosti pestovania a vlastného vkusu, čoraz viac ľudí siaha po rastlinách prečisťujúcich vzduch. Najmä v zime zvykneme vetrať menej často, v dôsledku čoho sa vo vnútornom ovzduší stále môžu hromadiť škodlivé látky. Tie sa totiž uvoľňujú z nábytku, náterov či kobercov. Chcete aj vy docieliť čo najčistejší vzduch vo vašom príbytku? Poradíme vám, ktoré kvety sú na to ako stvorené.

Rastliny vdýchnu príbytku život

Interiér bez zelene pôsobí stroho a takpovediac bez života. Rastliny však okrem estetickej funkcie pomáhajú aj v ďalších, ešte dôležitejších, rozmeroch – obohacujú vzduch o molekuly kyslíka, zvyšujú jeho vlhkosť a vylučujú silice, ktoré dokážu krásne prevoňať akýkoľvek priestor. Kvety počas dňa navyše zo vzduchu odoberajú nami vydychovaný oxid uhličitý a poradia si aj s niektorými druhmi toxínov. Tie pochádzajú predovšetkým zo stavebných materiálov, podlahových krytín, nábytku, maľovky, ale aj z počítača či tlačiarne. Do určitej miery nám môže škodiť aj príliš chlórovaná voda alebo výpary z čistiacich prostriedkov pri upratovaní. Všetky tieto látky sa z dlhodobého hľadiska môžu podpísať pod ťažkosti s dýchaním, únavu či bolesti hlavy.


Moho by vás zaujímať: Dodajte šarm svojmu príbytku: Pomôžu vám kvety – sušené či lisované


Pre ktorými toxínmi sa treba mať na pozore?

Hoci si to za bežných okolností takmer vôbec neuvedomujeme, vzduch okolo nás je doslova zamorený chemikáliami – doma a predovšetkým v práci. K nebezpečným látkam patria najmä tie, ktoré prispievajú k syndrómu chorých budov:

  • benzén – jeho stopy nájdeme v cigaretovom dyme, vo farebných náteroch, prostriedkoch na upratovanie, ale aj v atramente. Bohužiaľ, preukázane patrí medzi kancerogénne škodliviny.
  • formaldehyd – takisto má rakovinotvorné účinky, do ovzdušia sa môže uvoľňovať z drevotriesky, preglejky, podláh a rôzneho nábytku z lisovaného dreva
  • toluén – v určitom množstve sa nachádza predovšetkým vo farbách, lakoch, lepidlách a umelých kobercoch
  • xylén – najčastejšie sa vyskytujú v rozpúšťadlách, ale takisto v niektorých druhoch farieb, lakov a lepidiel, v riedidlách, tesniacich penách  a dokonca aj v čalúnení

Moho by vás zaujímať: Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie


Prírodné čističky vzduchu podľa NASA

Otázkami čo najčistejšieho ovzdušia sa zaoberal aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA. Podľa jeho hodnotení nič nepokazíte palmou, pričom s najvyšším skóre skončil druh Areca a na tretej priečke sa umiestnila bambusová palma. Za pozornosť však rozhodne stojí tiež:

  • dracena – vzduch v miestnosti aj v kancelárii podľa odborníkov čistí v rekordnom čase
  • fikus – likvidujúci hlavne trichlóretylén (je preňho typický zápach z lepidiel a lakov)
  • svokrin jazyk – okrem vyššie spomenutého trichlóretylénu si poradí aj s benzénom. Patrí medzi nenáročné rastlinky, ktoré znesú aj dlhšie sucho.
  • filodendron – ničí výpary formaldehydu uvoľňujúce sa dlhé roky z nábytku z drevotriesky, v zime sa rád vyhrieva na priamom slnku, cez rok uprednostňuje polotieň
  • brečtan a chryzantéma – pohlcujú benzén, pričom chryzantéma zatočí aj s amoniakom
  • zelenec – je nenáročný a dostatočne odolný, aby vydržal aj zadymené prostredie

Všetko s mierou

Aj keď rastlinami v interiéri nič nepokazíme, netreba to s nimi preháňať. Palma v opustenom kúte môže pôsobiť štýlovo, no pri rozmiestňovaní črepníkov dajte pozor na to, aby ste si príbytok nepremenili na hustý prales. Pamätajte tiež, že kvety rovnako ako domáci miláčik potrebuje starostlivosť – adekvátnu zálievku a prípadne hnojivo. Len tak sa vám odmení zdravým vzhľadom a ozdravujúcim efektom.


Ktoré rastliny pestujete vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame