Zelený, čierny či biely: Viete, ktorý čaj je pre vás prospešný?

Čaj

pexels.com

Ponuka čajov je veľmi široká. Kúpiť sa dajú zmesi proti únave, rôznym bolestiam alebo na dobrú náladu. Medzi najobľúbenejšie však stále patrí zelený, čierny a biely čaj. Ich účinky na ľudský organizmus sú rôzne a každý pomáha s niečím iným. Viete ako a kedy si ich správne pripraviť?

Nezalievame vriacou vodou

Zelený čaj poznali Číňania už pred štyrmi tisíckami rokov. Vnímali ho ako čarovný nápoj, ktorý dokáže zmierniť smútok, priniesť duševný pokoj i vyliečiť rôzne bolesti. Dnes poznajú zelený čaj ľudia po celom svete. Vďaka obsahu kofeínu ho niektorí uprednostňujú dokonca pred kávou.

Nie je však jedno, ako sa zelený čaj pripraví. Ak chcete, aby vám nezhorkol a uchoval si svoje liečivé účinky, počkajte po zovretí vody približne päť minút, kým teplota vody klesne na 80 stupňov. Až potom čaj zalejte. Z jednej dávky môžete pripraviť pokojne aj tri šálky zeleného čaju.

Katechín i teanín

Zelený čaj má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Je plný antioxidantov, vďaka ktorým odstraňuje z tela voľne radikály. Tie spôsobujú množstvo chorôb a prispievajú k starnutiu tela a tvorbe vrások.

Navyše, obsahuje látku, ktorá sa nazýva katechín a práve tá môže za to, že zelený čaj preukázateľne spaľuje tuky, pohlcuje škodlivé látky v pečeni a podporuje metabolizmus. Okrem toho v ňom nájdeme aj vitamín C, bioflavonoidy, minerály i teanín, ktorý uvoľňuje myseľ a zrýchľuje reakcie človeka.

Náš tip: Zelený čaj, vďaka kofeínu a teanínu, zaženie únavu a podporí vaše myslenie. Pite ho teda najmä v práci a vyhýbajte sa mu tesne pred spaním.


Mohlo by vás zaujímať: Skvelé účinky čierneho čaju: Vášmu telu prospieva zvnútra aj zvonku


V čom je čierny čaj iný?

Čierny čaj obsahuje takisto veľa antioxidantov, no na rozdiel od zeleného, pomáha pri problémoch so žalúdkom, zlepšuje náladu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a môžu ho piť aj diabetici, pretože znižuje hladinu glukózy v krvi.

To, ako dlho by sa mal čierny čaj lúhovať, záleží od toho, či chcete, aby vám priniesol povzbudivé účinky alebo ho pijete kvôli problémom so žalúdkom. Ak sa čierny čaj lúhuje len dve minúty, uvoľňuje sa kofeín, ktorý povzbudí činnosť mozgu a zároveň nezaťaží srdce. Pri problémoch so žalúdkom sa odporúča lúhovať päť minút. Vtedy podporí činnosť tráviaceho ústrojenstva, upokojí žalúdok a črevá a zlepší činnosť ciev.

Patrí medzi najpopulárnejšie nápoje na svete

Mnoho ľudí pije čierny čaj každý deň a to v nádeji, že bráni rastu buniek rakoviny prsníka, žalúdka a hrubého čreva. Okrem týchto predpokladov sa však naozaj dokázalo, že čierny čaj pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje stav ciev. Navyše, pomáha bojovať proti vírusom, ktoré spôsobujú hnačku, kožné infekcie, ochorenie dutín či zápal pľúc.


Mohlo by vás zaujímať: Čas na čaj: Ktorý je pre vás ten pravý?


Nápoj dlhovekosti

O pozitívnych účinkoch bieleho čaju mnoho ľudí nevie. V porovnaní so zeleným a čiernym chutí oveľa jemnejšie. Biely a zelený čaj majú rovnaký pôvod a podobné sú si aj v tom, že oba zbavujú telo toxínov.

Po bielom čaji siahnite najmä vtedy, ak ste nervózni.upokojujúce účinky. Navyše, dostal prívlastok nápoj dlhovekosti a to vďaka tomu, že sa verí, že ten, kto pije biely čaj každý deň, bude vyzerať navždy mlado. Odporúča sa lúhovať okolo päť minút, avšak nezalievajte ho vriacou vodou, ale zhruba 90 stupňovou.

Lahodný a zdravý nápoj

Ak ste doteraz biely čaj nikdy neochutnali, je na čase napraviť to. Vďaka svojej jemnej chuti ulahodí chuťovým pohárikom a navyše aj blahodarne pôsobí na zdravie človeka. Keďže neobsahuje toľko kofeínu, ako iné čaje, ho môžu piť aj ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Biely čaj vám pomôže aj s poruchami spánku či s migrénou, podporí vašu obranyschopnosť i trávenie, prečistí obličky, nezaťaží srdce, upokojí nervový systém a spomalí proces starnutia.


Aký čaj si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Lenka
Odporúčame