Zelený jačmeň, chlorella, spirulina: Vyznáte sa v moderných nápojoch zdravia?

Detox. Mladý jačmeň

thinkstockphotos.com

Hovorí sa o nich ako o superpotravinách a mnohí už ich konzumácii doslova prepadli. Nápoje či tablety zeleného jačmeňa, chlorely a spiruliny sa predávajú v obchodoch so zdravou výživou ako teplé rožky. Pripisujú sa im zázračné účinky a schopnosti liečiť tzv. civilizačné choroby. Viete, na čo všetko vraj pôsobia a kedy sa im radšej vyhnúť?

Zeleny jačmeň

Zelený jačmeň je v podstate výživový doplnok, ktorý obsahuje sušenú šťavu z mladých lístkov jačmeňa. Predáva sa vo forme tabliet či prášku, z ktorého je možné vyrobiť nápoj, či čaj. Všetky minerálne látky a vitamíny, ktoré sa v zelenom jačmeni nachádzajú, sú prirodzené a organické. Ide o betakarotén, biotín, kyselinu listovú, kyselinu pantotenovú, cholín a vitamíny C, E a rad vitamínov B: B1, B2, B3, B6. Pripisuje sa mu schopnosť znížiť hladinu cukru v krvi, tiež krvný tlak a zlý cholesterol, tiež schopnosť detoxikovať organizmus, spomaliť starnutie buniek, liečiť kožné choroby, chudokrvnosť, či srdcovo-cievne ochorenia. Využívajú ho najmä ľudia, ktorý sa chcú zbaviť kíl navyše ako aj tí, ktorí sa snažia o zdravý životný štýl. Používa sa tiež pri zažívacích ťažkostiach ako sú hnačky, bolesti brucha a zápalové stavy čriev.

Kedy sa mu radšej vyhnúť?

Užívať zelený jačmeň sa neodporúča tým, ktorí majú intoleranciou na lepok, resp. celiatikom. Jeho konzumácia tiež môže spôsobiť alergickú reakciu u ľudí citlivých na obilné zrná raže, pšenice, ovsa, kukurice a ryže. Vyhnúť by sa mu mali i diabetici, keďže jačmeň môže mať vplyv na hladinu cukru v krvi. Z toho istého dôvodu nie je vhodný ani pre pacientov pred alebo po operácií.


Mohlo by vás zaujať: Riasa spirulina: Zelený zázrak pomôže vašej imunite aj kráse


Chlorella

Ide o zelenú riasu, ktorá rastie v sladkej aj v slanej vode. Chlorella sa predáva tiež vo forme tabliet aj prášku. Opäť sa používa najmä pri detoxikácií a aj keď nejde o liečivo, pripisujú sa jej mnohé liečivé vlastnosti. Obsahuje veľké množstvo bielkovín, tukov aj cukrov. Zároveň obsahuje aj minerálne látky ako železo, vápnik, draslík, horčík, vitamíny C, E a vitamíny skupiny B, karotenoidy, arginín, leucín, či kyselinu listovú. Údajne má rovnaké účinky ako antibiotiká, no na rozdiel od nich nepoškodzuje črevnú mikroflóru. Podľa výrobcu rovnako ako zelený jačmeň detoxikuje telo, priaznivo pôsobí na imunitu, lieči zápaly a alergie, chráni srdce, aj mozog a chráni bunky.

Kedy sa jej radšej vyhnúť?

Užívanie chlorelly môže u niektorých ľudí vyvolať vedľajšie účinky ako hnačky, nevoľnosť, nadúvanie, zelené zafarbenie stolice, či žalúdočné kŕče. Oveľa vážnejšie sú však možné alergické reakcie, vrátane astmy a problémov s dýchaním. Údajne sa vyskytli prípady zvýšenej citlivosti na slnečné lúče. Vyhnúť by sa jej mali najmä ľudia s citlivosťou na jód, alergiou na plesne, či tí, ktorý majú slabšiu imunitu. Na pozore by sa mali mať aj ľudia s autoimunitnými ochoreniami ako je roztrúsená skleróza, lupus, či reumatoidná artritída.


Mohlo by vás zaujať: Jeseň je tu: Nakopnite imunitu týmito potravinami a super drinkom


Spirulina

Je zelenomodrá sladkovodná riasa, ktorú kúpite v obchodoch vo forme tabliet aj prášku. Spirulina je dnes pre svoje bohaté zloženie považovaná za jeden z najkomplexnejších zdrojov vitamínov a minerálov. Obsahuje totiž vitamíny A, D, E, K a vitamíny skupiny B, minerálne látky železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, selén, sodík aj chróm, ale aj vlákninu, betakaroteén, fykocianín, aminokyseliny a proteínu a esenciálne mastné kyseliny. Okrem toho, že priaznivo pôsobí na očistenie organizmu, zároveň zrýchľuje metabolizmus, pomáha v chudnutí, redukcii zlého cholesterolu, znižovaniu krvného tlaku. Je ale aj zdrojom energie a podľa rôznych zdrojov údajne znižuje riziko vzniku mŕtvice, či rakoviny.

Kedy sa jej radšej vyhnúť?

Niektorí ľudia pri užívaní spiruliny môžu pociťovať bolesti hlavy, nevoľnosť, ťažkosti so sústredením, no objaviť sa môže aj zvýšené potenie, či sčervenanie tváre. Rovnako ako v prípade chlorelly, aj pri spiruline by mali byť opatrní ľudia s autoimunitným ochorením.


Ktoré zo spomínaných superpotravín si doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame