Ženy okolo päťdesiatky sú najviac zavalené povinnosťami: Ako ich zvládať?

Žena

gettyimages

Musím všetko zvládnuť! Takto si povzdychne mnoho žien vo veku 45 – 55 rokov. Začína to približne v 46. rokoch, kedy podľa celosvetového priemeru dosiahneme v pocite šťastia úplne dno. Ešteže táto krivka má tvar písmená U, a preto, ak sme boli najšťastnejší okolo veku 20 rokov, po 46. narodeninách by náš pocit šťastia a spokojnosti mal ísť zase smerom nahor.

Jedna vec sú však štatistiky, druhou to, ako sa popasujeme s hromadiacimi povinnosťami, ktoré sú okolo päťdesiatky pre niektoré ženy priam neúnosné. Hoci u nás sa o tom ešte veľmi nehovorí, prvé “lastovičky” prileteli už aj k nám – sendvičová generácia už nie je len pojmom v odborných časopisoch, stala sa realitou aj našej spoločnosti. Patríte aj vy k preťaženým ženám?

Ženy obklopené povinnosťami

Počet členov sendvičovej generácie sa bude neustále zvyšovať. Zahŕňa skupinu ľudí vo veku od 45 rokov, ktorá uviazla medzi dvoma až tromi generáciami. Jej vznik je výsledkom toho, že ženy začali rodiť neskôr a zdravotná starostlivosť je na takej úrovni, že dokáže významne predlžovať dĺžku života.

Pred desiatkami rokov žena porodila prvé dieťa v dvadsiatke, tesne po jej štyridsiatke si jej deti založili vlastné rodiny a jej rodičia boli ešte stále relatívne svieži a čiperní dôchodcovia po šesťdesiatke. Preto si mohla ešte niekoľko rokov užívať život, kde bola iba manželkou, pracujúcou ženou alebo sa tešiť z prvých vnúčat.

Dnes je však všetko posunuté. S dospievajúcimi deťmi sú vážne výchovné problémy, dospelé deti sa nehrnú opustiť pohodlie domova, mladé ženy odkladajú prvý pôrod po tridsiatke. Seniori sa dožívajú vysokého veku, no skôr či neskôr sú odkázaní na pomoc dospelých detí.

V rámci týchto posunov došlo k tomu, že vznikla generácia žien v strednom veku, ktorá musí zvládať starostlivosť o domácnosť s vlastnými dospievajúcimi (alebo aj dospelými) deťmi, riešiť ich vzdelanie a budúcnosť a tiež aj starostlivosť o svojich vlastných rodičov – návštevy u lekárov, vyzdvihovanie liekov, občasné nákupy, pomoc v ich domácnosti. Takéto nové rodinné štruktúry robia zo ženy opatrovateľku, ale aj plátok šunky uviaznutý medzi dvoma sendvičmi.

Pri tom všetkom však žena v strednom veku prechádza turbulentným obdobím. Sama na sebe pociťuje prvé prejavy starnutia a prirodzene spomaľuje. V práci musí naďalej podávať nadštandardný výkon, aby nebola nahradená “mladšou krvou”, neustále musí presviedčať o svojej výkonnosti a flexibilite. Miesto oddychu a dovolenky cíti zodpovednosť za viac ľudí, ako tomu bolo kedykoľvek v doterajšom živote.


Mohlo by vás zaujímať: Ste zaneprázdnení a nič nestíhate? Ovládnite svoj čas pomocou 7 jednoduchých tipov


Ste vyčerpané a unavené? Myslite hlavne na seba

Našli ste sa v predchádzajúcich riadkoch? Cítite sa unavene a rozpoltene, bez nádeje na zmenu? Nájsť rovnováhu medzi povinnosťami na viacerých frontoch bude chcieť lepšiu organizáciu času a vlastné pravidlá, ktoré nedovolíte, aby iní prekračovali:

  1. Nebojte sa povedať NIE: nemusíte sa cítiť vinne, ak odmietnete niekomu zo svojich blízkych pomôcť, predovšetkým, ak pôjde o niečo, čo naruší zvyšok vašich plánov a hodí vás do zbytočného časového stresu.
  2. Vytvorte si zoznam priorít, týždenný aj mesačný plán: vašou úlohou je predvídať a mať vytvorený priestor aj na nečakané situácie. Ak viete, kedy treba ísť rodičom predpísať lieky, ak ste deťom rozumne začlenili povinnosti, máte možnosť získať kúsok času pre seba, bez zbytočného zhonu.
  3. Nezabudnite sa starať o seba: v celom tomto kolotoči ste práve vy tou najdôležitejšou osobou. Pri vašom výpadku by sa doterajší systém pravdepodobne zrútil ako domček z karát. Nie je nič zlé na tom, ak si vyhradíte hodiny iba pre seba – zatvoriť sa do izby a pospať si o niečo dlhšie. Alebo nechať navariť ďalších členov rodiny. Vybrať sa na výlet do prírody, na masáž. Základom je dovoliť si, aby vaše telo aj myseľ mohli pravidelne relaxovať.
  4. Nájdite si spriaznenú dušu: alebo obnovte pravidelné návštevy s vašou kamarátkou. Potrebujete totiž niekoho, komu sa môžete vyrozprávať zo svojich radostí aj starostí a nájsť emocionálnu podporu.
  5. Nebojte sa delegovať povinnosti: ak chcete, aby vám z vašich povinností ubudlo, je na čase dovoliť aj ostatným, aby urobili niečo za vás. Vyšlite deti na nákup so zoznamom, prenechajte im sobotňajšie upratovanie, údržbu záhrady, nájdite rodičom kurz alebo skupinu, kde by sa mohli stretávať s rovesníkmi a vy za ten čas vybavíte povinnosti v meste.
  6. Chráňte si partnerský vzťah: v návale povinností si ženy nevšímajú, že aj ich muž prechádza zmenami. Uzatvára sa, je tichší, alebo dokonca trávi veľmi málo času doma. Práve v tomto vyťaženom životnom období sa mnoho aj dovtedy stabilných párov rozchádza. Podľa mnohých výskumov – spokojné dlhoročné partnerstvo/manželstvo prospieva fyzickému aj duševnému zdraviu. Preto by ste nemali zabúdať na čas strávený s vaším mužom. Okná na rodičovskom dome počkajú a dospelé deti zvládnu pustiť práčku a vyvešať bielizeň aj bez vás.
  7. Zamerajte sa súčasnosť a príjemné chvíle: nezaťažujte svoju myseľ povinnosťami, ktoré vás čakajú v najbližších dňoch. Neubudne z nich, len vám zbytočne zahltia hlavu vo chvíľach, keď ste mohli oddychovať alebo sa tešiť, že máte chvíľu voľno.

Ako sa darí zvládať všetky povinnosti vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame