Ženy po celom svete sa rozhodli zahodiť podprsenky: Ide o pohodlie alebo oslavu ženskosti?

Foto: GettyImages

Podprsenka, súčasť každého odevu žien. Na trhu módy je ich mnoho. Niektoré sú pohodlné, iné nám naopak znepríjemňujú deň a najradšej by sme ich zahodili do koša. Skupina žien sa rozhodla vo svete založiť hnutie „no bra“. V súčasnosti ho nasledujú mnohé, a dokonca aj slávne osobnosti. Vychádza z potreby pohodlia, zdravia, ale aj z presvedčenia.

„Keď sa vrátim domov, je to prvá vec, ktorú si vyzlečiem,“ vyhlasuje dvadsaťdvaročná študentka Nolwen. O čom hovorí? O kuse oblečenia, ktorý nosí denne: o podprsenke. „Keď som nastúpila do školy, bolo mi zaťažko v nej chodiť – ako psychicky, tak fyzicky. Postupne som ju prestávala nosiť,“ dodáva. Chodenie bez podprsenky, anglicky označované ako „no bra“, je medzi ženami stále obľúbenejšie.

Pri zrode hnutia stál hashtag, ktorý sa objavil pred dvoma rokmi na sociálnych sieťach „#nobra“, a ktorý je dnes prítomný všade – na Facebooku, Instagrame a YouTube. Anonymné ženy na siete začali umiestňovať svoje fotografie, na ktorých pod oblečením nemajú tento kus spodnej bielizne. K hnutie sa pridali aj hviezdy. Jenifer Lawrencová, Kim Kardashian či Rihanna sú len niektoré z celebrít, ktoré sa podprsenky zbavili a hrdo sa k tomu hlásia.

Prečo život bez podprsenky?

Sú dôvody estetické, zdravotné alebo je to prejav feminizmu? Ženy, ktoré vyznávajú „no bra“, sú si každopádne isté, že do podprsenky sa už nikdy neoblečiú. „Rovnako ako mnoho žien pociťujem úľavu, keď večer podprsenku odložím,“ píše tridsaťjedenročná programátorka Flora. Začala bez nej chodiť pred šiestimi rokmi na dovolenke. „Nikto ma v meste nepoznal, tak som to skúsila štrnásť dní bez a zjavne to bolo pohodlnejšie,“ hovorí. Keď sa z dovolenky vrátila, bolo pre ňu už nemožné obliecť si tento diel spodnej bielizne. Teraz podprsenku považuje za akýsi korzet, ktorý bráni v dýchaní a sťahuje ramená.

Podprsenka je pre niektoré komfort, pre iných nepríjemná súčasť oblečenia. Kostice tlačia a úľavu prinesie až večer, kedy je možné ju vyzliecť. Sama podprsenka sa pritom objavila práve preto, aby ženám uľavila. Prišla s ňou Herminie Cadollová na svetovej výstave v roku 1889. Nahradila korzet, čo pre mnohé ženy znamenalo vyslobodenie.

„Podprsenku propagoval Hollywood,“ uvádza sociológ módy Frédéric Monneyron. Potom prišiel rok 1968 a jeho sexuálna revolúcia, kedy veľa žien prestalo podprsenku nosiť, pretože v nej podčiarkli nástroj patriarchálnej nadvlády. „Yves Saint Laurent vtedy prišiel s priesvitnou košeľou, ktorá sa nosila bez podprsenky,“ hovorí. Potom ale v 80. rokoch podprsenky push-up úplne ovládli trh.

Základ spodnej bielizne ženám prekáža

Dnes sú základnou časťou spodnej bielizne mnohých žien, predstavujú významný symbol prechodu do dospelosti a získali si takmer posvätné miesto v šatníku. Chodiť doma bez podprsenky je jednoduché. Vonku to býva zložitejšie, pretože ženské poprsie je stále sexualizované. „Mala som pocit, že svoje prsia stále cítim,“ hovorí dvadsaťtriročná Maud, ktorá sa nedávno stala matkou. Riešením možno je nemyslieť na to. Nespomína si, že by niekto mal nejaké poznámky.

Dvadsaťjedenročná Juliette sa stretla s pripomienkami len od priateľov. V zamestnaní sa nikdy so žiadnymi problémami nestretla. „Raz som vstúpila do zasadacej miestnosti a všetci muži boli v obleku. A ja si uvedomila, že nemám podprsenku! Nakoniec ale nikto nemal poznámky, ani sa na mňa zvedavo nepozeral,“ hovorí. Niektorí zamestnávatelia však vyžadujú, aby ženy nosili podprsenky. Ide napríklad o reštaurácie a hotely.

Maud prehlasuje, že už v skrini podprsenku ani nemá. A potvrdzuje tiež, že objavila novú erotickú dimenziu. Nolwen zase hovorí, že si lepšie uvedomuje svoje telo. „Dokonca som videla súvislosti s mojimi hormonálnymi cyklami,“ čuduje sa. Žena, ktorá odložila podprsenku, je podľa nej časťou „globálneho feministického postoja“, pretože si lepšie uvedomuje vlastné telo. Pre všetky ženy, ktoré tento kus oblečenia odložili ale platí, že u nich vyhráva pocit pohodlia a komfortu. „Po dieťati som dobre videla, ako sa moje telo mení. Hlavné je cítiť sa dobre vnútri!“ zdôrazňuje Maud.

Zdroj: ČTK
Odporúčame