Ženy, pozor: Vysoký krvný tlak je nebezpečnejší pre vás ako pre mužov

Tlak

freedigitalphotos.net

Vysoký krvný tlak je väčším zabijakom ako obávaná rakovina. Ročne pripravia choroby kardiovaskulárneho systému o život omnoho viac ľudí ako zhubné ochorenia. Najhoršie na tom je, že o svojom vysokom tlaku väčšina z nás ani netuší a príde sa naň až vtedy, keď spôsobí nejaké zdravotné komplikácie. Navyše je omnoho nebezpečnejší u žien, než u mužov, aj keď medzi laikmi panuje opačná mienka.

Tichý zabijak

Zákernosť hypertenzie spočíva v tom, že ide o veľmi nebezpečnú chorobu, ktorá často prebieha roky bez toho, aby o tom dotyčný vedel. Hypertenzia totiž nebolí, nemá nijaké príznaky a aj napriek tomu spôsobuje nezvratné a trvalé poškodzovanie tepien a iných dôležitých orgánov v tele, v dôsledku čoho systematicky poškodzuje vaše celkové zdravie. Preto je prezývaná aj ako tichý zabijak. Ideálna hodnota krvného tlaku sa pohybuje na úrovni 120/70-80 mmHg a tep by sa mal pohybovať v rozmedzí 60-70 úderov za minútu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Krvný tlak: Čo všetko ovplyvňuje jeho výšku a ako ho mať pod kontrolou?


Globálny fenomén

Na ochorenia spôsobené vysokým krvným tlakom umierajú ročne v Európe milióny ľudí a sú príčinou takmer polovice všetkých úmrtí. Niektorí odborníci ho dokonca považujú za novodobú epidémiu. Jedinou možnosťou ako jej zabrániť, je pravidelne si sledovať hodnoty krvného tlaku a včas sa začať liečiť. Ideálnym pomocníkom v tom, ako si svoj tlak ustrážiť, je domáci tlakomer. Ten by nemal chýbať v žiadnej domácnosti u ľudí starších ako 40 rokov. Včasné odhalenie vysokého krvného tlaku je totiž najlepšou cestou k jeho úspešnej liečbe a prevenciou iných zdravotných a život ohrozujúcich komplikácií.

Pre ženy po menopauze je nebezpečnejší

Aj keď medzi neodbornou verejnosťou panuje názor, že srdcovo-cievne choroby a najmä vysoký krvný tlak, je predovšetkým „doménou“ mužov, nie je to tak. Je to dokonca práve naopak. Vedci z USA testovali rovnú stovku žien aj mužov nad 50 rokov s neliečeným vysokým tlakom a zistili, že ženské cievy sú až o tretinu náchylnejšie na upchatie. Ženám teda v dôsledku vysokého tlaku hrozilo až o tretinu vyššie riziko infarktu, mŕtvice, či cievnych chorôb. Dotýka sa to najmä žien po menopauze a na svedomí to má aj úbytok ženských hormónov – estrogénov, typických pre toto obdobie života ženy.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ako si doma správne odmerať tlak?

  • tlakomer si kupujte zo zásady v lekárni, voľte digitálny, ľahko ovládateľný typ s automaticky nafukovanou manžetou. Postačujúco kvalitný domáci prístroj nekúpite za menej než 50,-Eur
  • pred meraním seďte pokojne niekoľko minút v tichej miestnosti a nerozprávajte
  • 30 minút pred meraním nepite kávu, nefajčite, necvičte, nejedzte
  • pri meraní seďte, oprite sa, nohy nemajte prekrížené, ale voľné, ruky majte položené na stole, snažte sa čo najviac uvoľniť
  • tlak sa meria vždy minimálne 2 krát po sebe, s odstupom 1–2 minút. Ak sú hodnoty príliš rozdielne, odmeria sa aj tretia hodnota a všetky sa spriemerujú
  • meranie krvného tlaku je vhodné ráno a večer, pred užitím liekov
  • manžeta musí byť umiestnená na úrovni srdca, nie vyššie, ani nižšie
  • u diabetikov, starších ľudí a ľudí s nízkym tlakom, je možné merať tlak aj postojačky, medzi 1. až 5. minútou od postavenia sa

Ako si znížiť vysoký tlak?

V prvom rade sa treba začať pravidelne hýbať, odporúča sa aspoň 30 minútová fyzická aktivita denne. Významnú rolu hrá obmedzenie fajčenia, požívania alkoholických nápojov, zmiernenie záťažových a stresových situácií či prostredia, úprava hmotnosti a stravovania. Medzi to najzákladnejšie, čo by mal človek s vysokým tlakom zmeniť vo svojej výžive, je obmedzenie soli, mastných jedál a viac ako 2 šálok kávy denne. Pridať by si mal naopak čo najviac ovocia, zeleniny, či celozrnných výrobkov.


Máte problémy s vysokým tlakom? Ako s týmto nebezpečenstvom bojujete? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame