Ženy trpia bolesťami omnoho častejšie ako muži: Na vine môže byť nosenie opätkov alebo ťažkých kabeliek

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Ženy zvládnu bolesť, ktorá by mnohých mužov zrejme položila, napríklad taký pôrod. Je ale nežné pokolenie naozaj schopné odolávať väčšiemu náporu bolesti? Odpoveď nie je jednoduchá ani pre vedcov, ktorí sa už niekoľko desaťročí snažia prísť na to, ktoré pohlavie je menej náchylné cítiť bolesť. Pravdou však zostáva, že ženy sú počas svojho života vystavené niektorým zdravotným ťažkostiam častejšie, ktoré ich postihnú už len z toho dôvodu, že sú ženami.

Medzery sú priepastné

Americký národný inštitút zdravia (NIH) sumarizuje vo svojich publikovaných článkoch, ktoré sú prierezom viacerých štúdií, zaujímavé čísla:

• Ženy uvádzajú o 40 % väčšie bolesti pri osteoporóze ako muži.
Deväťkrát viac žien ako mužov postihuje fibromyalgia (dlhotrvajúce až neznesiteľné bolesti mäkkých tkanív, najmä šliach a svalov).
Jednu z 5 žien pravidelne trápi migréna, kým u opačného pohlavia je to „iba“ jeden z 15 mužov.

Prečo je tomu tak? Odpoveď sa ukrýva vo viacerých príčinách, a kým niektoré sú čisto biologické a nemenné, k ďalším sa ženy dopracujú aj nevhodným životným štýlom.

Kostrovo-svalová sústava

S pribúdajúcimi rokmi sú ženy viac vystavené ochoreniam, ktoré súvisia s opornou sústavou. Objavujú sa chronické bolesti svalstva a kĺbov, chrbtice a krku, zhoršuje sa skolióza. Vo vyššom veku sú veľkým rizikom zlomeniny pri páde a osteoporóza. Príčina je v anatómii (žena má menej svalov ako muž) a čiastočne aj hormónoch, ktoré regulujú ukladanie živín do kostí a svalov. Jedným z riešení je pravidelný pohyb. Žena si tak dlhšie udrží aktívne svalstvo, ktoré jej dodá stabilitu, fyzickú silu aj rovnováhu.


Mohlo by vás zaujať: Tichý zlodej kostí postihuje viac ženy: Pri liečbe osteoporózy je dôležitá najmä prevencia


Vyššia vnímavosť

Ženy majú viac nervových receptorov ako muži, preto sú aj náchylnejšie viac vnímať bolesť. Ak sa k tomu pridá aj tenšia koža a menšia telesná konštrukcia, nemožno sa čudovať, že sa nájdu ženy, ktoré sú vystavené nepríjemným bolestiam, aké by možno muž priemernej stavby tela na sebe ani nepostrehol.

Hormonálne zmeny

Od prvej menštruácie až po poslednú sú ženy takmer každý mesiac vystavené prudkým zmenám v hladinách hormónov. S klesajúcou hladinou estrogénu sa pred blížiacou menštruáciou ozývajú nielen bolesti v panve, pridružujú sa aj bolesti hlavy, zmena nálad a celkové vyčerpanie. Zaujímavosťou je, že vyššia hladina estrogénu, ktorá je typická pre obdobie ovulácie a tehotenstva, má za následok nižšiu citlivosť na bolesť. Práve vďaka tomu žena zvládne aj samotný pôrod. Po menopauze, kedy sa hlavný ženský hormón „vypne“ z činnosti, sa však čoraz častejšie ozývajú chronické bolesti rôzneho pôvodu.


Mohlo by vás zaujať: Ženy znášajú bolesti lepšie, ako muži: Na lieky však reagujú horšie


Prekonané traumy

Zvýšenú mieru prežívania bolesti uvádzajú vo svojom živote aj ženy, ktoré majú za sebou traumatické udalosti. Môže ísť o stratu dieťaťa, partnera, vážne zranenie pri nehode, násilie či sexuálne traumy. Medzi fyzické príznaky posttraumatického stresového syndrómu patria predovšetkým žalúdočné ťažkosti, bolesti na hrudníku, oslabený imunitný a vážne poruchy spánku. Obete šikany a zneužívania vykazovali opakované chronické bolesti v oblasti panvy. Ich organizmus totiž zostáva dlhodobo vo výstražnom režime, čo vedie k nadmernej mentálnej aj fyzickej záťaži.

Správnymi návykmi proti bolesti

Pre vytvorenie úplného obrazu netreba zabúdať ani na typické ženské návyky, ktoré sú spúšťačmi niektorých zdravotných komplikácií, ako napríklad:

Nosenie vysokých opätkov – chodidlo mení svoje prirodzené postavenie a spolu s tým sa mení aj chôdzový mechanizmus tela, držanie tela či zakrivenie chrbtice. Výsledkom sú chronické bolesti chrbta.
Jednostranné zaťaženia ramena taškou – nosíte kabelky a nákupné tašky len na jednej strane? Riskujete svalovú dysbalanciu a postupné zmeny na šľachách, ktoré môžu spôsobovať bolesti krčnej chrbtice.
Tesné oblečenie – v hre sú tráviace ťažkosti, problémy s opuchmi, cirkuláciou krvi či lymfy. Pritesná spodná bielizeň môže zvýšiť riziko zápalu močových ciest, kvasinkových aj mykotických infekcií.


Ako znášate bolesť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame