Ženy vs. muži za volantom: Neuveríte, čo všetko ovplyvňuje umenie zaparkovať!

šoférovanie

thinkstockphotos.com

V oblasti šoférovania a jednotlivých zručností za volantom muži a ženy odjakživa vedú vojnu. A hoci sa terčom vtipov stali práve zástupkyne nežnejšieho pokolenia, štatistiky nepustia. Dámy jazdia zodpovednejšie, nevrhajú sa do nebezpečných situácií a dokážu si ustrážiť nohu na plynovom pedáli. Ako je to však s parkovaním? Niektoré nové zistenia vedcov vás možno prekvapia.

Ženy tromfli mužov už dávnejšie

O mimoriadne prekvapenie sa dámy za volantom postarali pred piatimi rokmi, kedy vo Veľkej Británii prebehla štúdia šoférskych zručností u oboch pohlaví. Jej cieľom bolo zistiť, kto dokáže lepšie zaparkovať a získať viac bodov. Z testu vzišli víťazne práve ženy, ktoré mali navrch v nasledovných oblastiach:

  • dokázali auto lepšie vycentrovať medzi dvomi čiarami
  • dokázali nájsť lepšie miesto na parkovanie
  • pred začiatkom každého manévru sa dokázali presnejšie vyrovnať
  • pri cúvaní medzi dve čiary dokázali lepšie uviesť do praxe metódu inštruktora

Muži sa prejavili ako zručnejší vodiči len v prípade, že parkovali v smere jazdy, čiže necúvali. Celkovo si za volantom viac verili, no pokiaľ zastavili medzi dvomi čiarami nakrivo, preukázali menšiu ochotu narovnať sa. Z celkových 20 bodov tak dámy získali 13,4 a muži o viac než jeden bod menej – 12,3.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Ako profesionál: Pozdĺžne parkovanie v meste bude pre vás hračkou


Dámy to majú predsa len o niečo ťažšie

Zatiaľ čo šoférske zručnosti sú u mužov vyrovnané počas celého roka, schopnosť dobre zaparkovať u žien podlieha hormonálnym zmenám. K takémuto prekvapivému záveru prišla najnovšia štúdia, ktorá sa zamerala na funkciu estrogénu a progesterónu. Práve tieto dva hormóny totiž neovplyvňujú len schopnosť reprodukcie, ale vplývajú tiež na mozog a celkové správanie žien – vrátane ich umenia viesť motorové vozidlo.

Čo sa v priebehu mesiaca deje?

V jeden deň vkĺznete medzi dve autá s ľahkosťou krasokorčuliarky, no už o týždeň vás to isté miesto poriadne vytrápi? Ak ste pri parkovaní vyskúšali už tucet manévrov a stále to nie je ono, skontrolujte si kalendár. Takéto úlohy totiž ženy zvládajú oveľa ľahšie, keď je ich hladina estrogénu najnižšia, čiže počas menštruácie. Dochádza k tomu preto, že ich mozog dokáže viac vyťažiť z malého množstva testosterónu. Práve tento mužský hormón je spojený so zvýšenou schopnosťou odhadnúť priestor a vzdialenosť. Naopak, najťažším obdobím je v tomto smere ovulácia, kedy hladina estrogénu vrcholí a účinok testosterónu je v útlme. Vtedy si pre istotu zapíšte aj sektor a číslo parkovacieho miesta, pretože by sa vám ľahko mohlo stať, že svojho štvorkolesového tátoša budete hľadať oveľa dlhšie.


Mohlo by vás zaujať: Veci vo vašom aute môžu lákať zlodejov: Znížte riziko krádeže na minimum


Nervozita ohlasuje menopauzu

Trúbite, nadávate a rozhadzujete rukami? Agresivita za volantom je typická pre mužov, pričom za ňu vďačia svojej DNA. V žilách im totiž koluje až 20-násobne viac testosterónu a staré inštinkty pochádzajúce z ich úlohy lovca. Avšak len čo ženy dosiahnu menopauzu, všetko sa u nich mení. Hladina estrogénu klesá, čo umožňuje testosterónu ovplyvňovať ženské správanie. Do popredia sa tak dostáva asertivita, častokrát i poriadne ostrý slovník či nervózne gestá.


Mohlo by vás zaujať: Súboj pohlaví za volantom: Kto šoféruje lepšie – ženy alebo muži?


Zlepšite si reakcie vďaka žuvačkám

Testosterón začína klesať okolo 17. dňa menštruačného cyklu, kedy pozvoľne stúpa hladina progesterónu. Tento hormón síce ženám pomáha uvoľniť sa, no súčasne výrazným spôsobom zhoršuje ich reakčný čas. Aby ste teda na semafore „neprespali“ zelenú, vedci odporúčajú siahnuť po žuvačkách. Ak totiž zapojíme žuvacie svaly, aktivuje sa tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vnímanie pohybu. Oveľa rýchlejšie si tak všimnete autá, ktoré sa radia z jedného pruhu do druhého.


Ak sú vaše skúsenosti spoza volantu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame