Ženy žijú dlhšie ako muži: Ale viete odkedy a prečo je to tak?

Ženy

thinkstockphotos.com

Fakt, že ženy sa dnes priemerne dožívajú vyššieho veku ako muži nie je pre veľa ľudí ničím novým. Zaujímavé sú však dôvody ako aj vývoj, ktorým k tomu došlo. Ženy totiž ani zďaleka nemali nad mužmi v tomto ohľade vždy navrch.

Japonské ženy žijú v priemere takmer 88 rokov. Muži v Čade sa v priemere dožívajú sotva päťdesiat rokov. V Taliansku je priemerná dĺžka života u mužov 79,4 roka a u žien 84,82. Nech si vezmeme ktorékoľvek údaje, vždy sa ukazuje, že všade na svete žijú ženy dlhšie ako muži. Nie vždy tomu tak bolo: štúdia vedcov z Juhokalifornskej univerzity preukázala, že tieto tak výrazné rozdiely vznikali v skutočnosti na začiatku predminulého storočia. Za týmito zmenami podľa nich stoja častejšie kardiovaskulárne choroby.

Ženy žijú dlhšie od 18. storočia

,,Preukázali sme, že ten trend, ktorý dnes považujeme za bežný, teda že sa ženy dožívajú vyššieho veku ako muži, sa prvýkrát objavil u osôb narodených na konci 18. storočia,vysvetľujú vedci. Analyzovali údaje o 1763 osobách narodených medzi rokmi 1800 a 1935 v 13 vyspelých krajinách. Konštatovali, že v tomto období klesala úmrtnosť, najmä vďaka prevencii infekčných chorôb, vďaka zlepšovaniu stravy a celkovo vďaka lepším životným podmienkam. Ženy dokázali využívať tieto pozitívne okolnosti účinnejšie a rýchlejšie ako muži, vysvetľujú vedci.


Mohlo by vás zaujať: Ženy žijú dlhšie ako muži: Toto sú dôvody, prečo!


Mužov zabíjal tabak

Experti sa sústredili iba na dospelé osoby. Zistili, že u jednotlivcov narodených po roku 1880 sa úmrtnosť u žien znižovala o 70 percent rýchlejšie ako u mužov. ,,Boli sme prekvapení, ako sa rozdiel medzi úmrtnosťou mužov a žien, ktorý začal vznikať okolo roku 1880, prejavoval vo vekovej skupine od päťdesiatich do sedemdesiatich rokov, ale po osemdesiatke bol menej výrazný, uvádza šéfka tímu expertov, gerontologička Eileen Criminsová. Podľa vedcov je jednou z príčin fajčenie tabaku, ktoré spôsobovalo o 30 percent vyššiu úmrtnosť mužov vo veku od päťdesiatich do sedemdesiatich rokov.

Infekčné choroby vymizli, kardiovaskulárne nie

,,V každom prípade sme bez ohľadu na úmrtia spôsobené fajčením konštatovali výrazný rozdiel medzi úmrtnosťou mužov a žien vyvolaný obzvlášť kardiovaskulárnymi chorobami, hovorí Criminsová. Stalo sa toto: po odstránení príčin, ktoré spôsobovali úmrtia rovnako u mužov ako u žien, predovšetkým infekčných chorôb, vzrástol výrazne dopad kardiovaskulárnych ochorení. A tie predovšetkým postihujú mužov.


Mohlo by vás zaujať: 11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!


Aby aj muži žili dlhšie

Vedci usudzujú, že ich zistenie by mohlo byť inšpiráciou pre ďalšie štúdie zaoberajúce sa tým, či a ako sú muži a ženy odlišným spôsobom vystavení riziku kardiovaskulárnych chorôb, či už ide o všeobecné rizikové faktory alebo prípadné ochranné mechanizmy, ktoré sa objavujú v priebehu života. ,,Budúce práce na túto tému musia zohľadňovať rozdiely v stravovaní a vo fyzickej aktivite medzi oboma pohlaviami a do hĺbky analyzovať genetickú a biologickú zraniteľnosť na bunkovej úrovni,uviedol ďalší z autorov štúdie Caleb Finch.


Počuli ste už o spomínaných štúdiách? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, La Republica, ČTK
Odporúčame