Ženy žijú dlhšie ako muži: Toto sú dôvody, prečo!

ruky

photl.com

Že sa ženy priemerne dožívajú vyššieho veku ako muži nie je žiadnou novinkou. Aj Slovenky svoje silnejšie polovičky v dĺžke života predčia približne o sedem rokov. Zatiaľ čo muži sa podľa Správy o zdravotnom stave obyvateľstva Slovenska za roky 2009 až 2011 dožívajú nad 71 rokov, ženy sa v priemere dožívajú necelých 79 rokov. Žijú si ženy lepšie, stravujú sa zdravšie alebo je nám vek, ktorého sa dožijeme, daný už pri pôrode spolu s pohlavím?

Ešte pred necelým storočím bola väčšina žien v domácnosti a materiálnu stránku prežitia rodiny zabezpečoval muž. V určitom zmysle tento stav pretrváva dodnes (muži majú na rovnakých pozíciách neraz vyššie platy ako ženy aj vďaka argumentom typu „musím živiť rodinu, manželka je na materskej, splácam hypotéku…“). Na druhej strane, väčšina žien už povolanie domácej panej na plný úväzok nepozná a je vystavená pracovnému stresu rovnako (ak nie viac) ako muži – nehovoriac o tom, že popri kariére mnoho z nich zvláda starostlivosť o deti a domácnosť. Keď toto všetko vezmeme do úvahy, mali by ženy teoreticky byť pre smrť väčším lákadlom ako ich silnejšie polovičky. Je to však presne naopak.


Mohlo by vás zaujať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Muži majú kratší život naprogramovaný

Jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré žijú ženy dlhšie je podľa Toma Perlsa z Bostonskej univerzity neskorší príchod niektorých zdravotných ťažkostí. ,,Jednou z hlavných príčin je veľké oneskorenie, s ktorým ženy začínajú mať problémy s kardiovaskulárnymi problémami ako infarkt alebo porážka. Zatiaľ čo u žien sa tieto problémy objavia zväčša okolo sedemdesiatky-osemdesiatky, mužov začínajú trápiť už v päťdesiatke-šesťdesiatke.“ Kedysi vedci považovali za príčinu ženský hormón estrogén, neskôr sa však ukázalo, že zrejme mylne.

Menej železa, viac zdravia?

Lepší zdravotný stav môže súvisieť aj s faktom, že ženy majú pre menštruáciu v tele menej železa ako muži. Jeho vyššie množstvá ovplyvňujú reakcie buniek na voľné radikály, ktoré zapríčiňujú ich starnutie. Práve to je jedným z dôvodov, prečo sú milovníci červeného mäsa, ktoré je jedným z hlavných zdrojov železa, viac vystavení zdravotným problémom. Silnejšie pohlavie však môže tento faktor ovplyvniť tým, že si dá lepší pozor na svoj jedálniček.


Mohlo by vás zaujať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Horšia životospráva

Svoju úlohu v kratšom priemernom živote muža podľa odborníkov hrajú aj zlé návyky. Muži fajčia viac ako ženy, stravujú sa horšie, častejšie ignorujú preventívne prehliadky. To všetko sú dôvody, ktoré tiež svojou troškou prispievajú k nepríjemným štatistikám. Tieto zlozvyky sa samozrejme nevzťahujú na všetkých mužov, ale priemerne sa týkajú viac ich ako žien.

Stres, stres, stres

Napriek tomu, že ženy majú neraz viac povinností ako muži a zvyknú sa častejšie zaoberať a znepokojovať maličkosťami, dokážu svoje problémy odbúrať jednoduchšie ako muži. Keď ich niečo trápi, nemajú problém vyrozprávať sa partnerovi, kamarátke, susede, dcére či mame. Mnoho mužov svoje problémy a starosti spája s obrazom neúspechu v očiach iných a preto sa s nimi nevie tak ľahko zdôveriť. Často sa s nimi nezveria ani svojej partnerke. Výstižne situáciu popísal pastor Ken Marshall: ,,Spýtajte sa muža, ako sa má a povie, že fajn. Spýtajte sa ženy, a tá vám vysype všetko.“ O psychickej nepohode silnejšieho pohlavia svedčia aj čísla samovrážd. V roku 2010 na Slovensku samovraždu spáchalo 612 ľudí – z nich 534 mužov a 78 žien.


Mohlo by vás zaujať: Päť dôvodov, pre ktoré ľudia po päťdesiatke nemajú sex: Toto sú oni!


Sú ženy jednoducho šťastnejšie?

Podľa viacerých štúdií  majú ženy väčšie sociálne vyžitie ako muži. Dokážu zo seba aspoň sčasti striasť starosti tým, že sa o nich porozprávajú a neraz sa dokážu tešiť z maličkostí viac ako muži. Štúdie zameriavajúce sa na šťastie mužov a žien majú však rôzne výsledky. Podľa jednej z najnovších, ktorú uskutočnila OECD v 34 krajinách sveta vychádzajú ako šťastnejšie ženy. A to aj napriek tomu, že domácim prácam venujú dvakrát toľko času ako muži a sú na tom o niečo horšie aj zdravotne. Žeby aj v tom tkvela príčina ich dlhovekosti?


Aký je váš názor? Prečo sa ženy dožívajú vyššieho veku ako muži? Máte nejaký recept na dlhovekosť? Prezraďte ho aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži.

Zdroj: photl.com, photl.com, Dora
Odporúčame