Zhoďte kilá a buďte zdravší vďaka zelenine: Skúste to podľa našich tipov!

Ovocie

thinkstockphotos.com

Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí by radi zhodili prebytočné kilá či zmenili svoj životný štýl. Pracujete na tom podľa overených rád, prijímate menej cukru, viac sa hýbete, ale… zelenina ako základ zdravej stravy vám stále nechutí.

Ak ju chcete zapracovať do jedálnička, je dobré stanoviť si cieľ alebo dôvod, prečo to chcete urobiť. Nemusí to byť len chudnutie, povedzte si, že sa chcete cítiť lepšie, mať viac energie, chuti do života a elánu. Potom bude aj vykonávanie nasledujúcich krokov jednoduchšie.

Začnite u raňajok

Preferujete sladké? Nevadí! Využite napríklad cuketu, nízkokalorickú zeleninu bez výraznej chuti. Vyčariť sa z nej dá hneď niekoľko dravých pokrmov. Ak ste milovníkmi ovsenej kaše, nastrúhajte si ju do nej. Objem sa niekoľkonásobne zvýši, a skvele vás tak pred náročným dňom zasýti.

Ak máte radšej slané raňajky, na grahamový chlieb si okrem šunky a syra naložte aj pár plátkov ľadového šalátu, čínskej kapusty či baby špenátu. Tiež môžete vyskúšať avokádo, ktoré sa dá pripraviť hneď na niekoľko spôsobov. Buď ho nakrájate na plátky, poukladáte na pečivo a dochutíte soľou a čiernym korením, alebo z neho urobíte pomazánku. Do nej môžete pridať vajíčko na tvrdo. Chutné raňajky s prvou dennou porciou zeleniny sú na svete.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá detoxikácia zelenými potravinami: Prospeje vášmu zdraviu aj postave!


Pridajte zeleninu do praženice

Ďalším veľmi jednoduchým a bezbolestným krokom je obzvláštnenie raňajšej či večernej praženice. Vyskúšajte napríklad kombináciu cibule s hubami, špenátu so šampiňónmi či jarnú cibuľku s paprikou. Vaše telo sa vám poďakuje.

Smoothie inak

Pokiaľ si počas dňa zvyknete vyrábať smoothie nápoj, pridajte doň trochu listovej zeleniny. Výbornou voľbou sa môže stať špenát či kučeravý kel, ktorých chuť príjemne doplní výraznejšie ovocie. Vyskúšajte napríklad banánovo-špenátové smoothie s jedným stredne veľkým banánom, mliekom, dvoma hrsťami baby špenátu.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduché, chuté a pritom zdravé: Pozrite si VIDEO s 3 receptami na smoothie


Šalát aspoň raz denne

V prípade, že jete častejšie a menšie porcie, šalát si môžete pripraviť na olovrant alebo desiatu. Nezabudnite ho pokvapkať olivovým, tekvicovým alebo iným olejom, prípadne doňho pridať pár gramov orieškov či semienok. Zasýti vás tak na dlhšiu domu. Šalát samozrejme môžete tiež konzumovať ako prílohu k hlavnému jedlu, špeciálne ak preferujete väčšie porcie a nejete až tak často.

Zelenina namiesto čipsov

Ak máte vo zvyku pri večernom sledovaní televízie niečo chrumkať, stavte na zeleninu. Vymeňte čipsy, chrumky či keksíky za sladkú mrkvu, prípadne na kolieska nakrájanú uhorku, surový kaleráb alebo inú zeleninu. Ozvláštnite ju dipom, do ktorého si kúsky budete namáčať.


V akých formách zaraďujete do jedálnička ovocie a zeleninu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame