Žiarivo čistá domácnosť bez chémie: Využite pri upratovaní naše tipy!

Žena

thinkstockphotos.com

Na dokonalé upratanie domácnosti nepotrebujete fúru čistiacich prostriedkov, ktoré sú plné chémie. Nahradiť ich môžete vami pripravenými čističmi – postačia suroviny, ktoré máte bežne v domácnosti. Dobre poslúži ocot, citrón, sóda bikarbóna, či prášok do pečiva. Vďaka nim získate žiarivo lesklý drez či čistú toaletu. Ako na to?

Olivový olej na nerezové spotrebiče

Odtlačky prstov na chladničke, nerezovej kanvici či kuchynskom dreze možno ľahko odstrániť pomocou olivového oleja. Olivový olej stačí nakvapkať na handričku a pretrieť ňou nerezový povrch.

Upchatá toaleta

Aj na upchatú toaletu možno použiť domáci prostriedok pripravený z litra horúcej vody, 450 gramov hnedého cukru a 2 čajových lyžičiek sušeného droždia. Najskôr sa cukor rozpustí v horúcej vode a nechá sa mierne vychladnúť. Do vlažnej vody sa pridajú kvasnice a zmes sa vyleje do toalety.

Žiarivé okná

Namiesto kupovaných prípravkov, ktoré sklo čistia a dodávajú mu lesk, si vyrobte svoj vlastný. Potrebujete na to približne štvrť šálky octu, 1 polievkovú lyžicu kukuričného škrobu a 2 šálky teplej vody. Všetky ingrediencie dajte do fľaše s rozprašovačom. Je potrebné, aby sa kukuričný škrob rozpustil. Potom sprej nastriekajte na sklené povrchy a vyleštite starými novinami.


Mohlo by vás zaujímať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Zle fungujúci odpad

Ak je odpad upchatý, nemusíte hneď siahnuť po chemických prostriedkoch. Najskôr do odpadu nasypte pol šálky jedlej sódy, následne pridajte šálku octu. Odpad zazátkujte. Vznikne pena, ktorá ho vyčistí. Po 30 minútach prepláchnite celý odpad horúcou vodou.

Škvrny na kobercoch

So škvrnami na kobercoch si poradí soľ v kombinácii s octom. Stačí nechať rozpustiť 2 polievkové lyžice soli v polovici šálky octu. Naneste na škvrnu a nechajte uschnúť. Následne povrch povysávajte.

Fľaky na bielizni

Neviete si poradiť napríklad so škvrnami od trávy? Zmiešajte tretinu šálky octu s dvomi tretinami šálky vody. Túto zmes naneste na škvrnu a osušte handričkou. Postup opakujte dovtedy, kým sa škvrny nezbavíte. Tento recept sa neodporúča používať na príliš tmavé a farebné oblečenie.


Mohlo by vás zaujímať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Pripálené hrnce

Pripálené hrnce sa neumývajú ľahko. Pravdou však je, že z času na čas sa každému z nás podarí niečo pripáliť. Hrnce získajú svoj pôvodný vzhľad, ak ich vydrhnete handričkou, na ktorú nasypete obyčajnú sódu bikarbónu.

Toaleta, vaňa i umývadlo bez vodného kameňa

Tento čistiaci prostriedok pripravíte zmiešaním dvoch ingrediencií a to octu a sódy bikarbóny. Zmiešajte ich v takom pomere, aby mal čistič konzistenciu pasty. Tú naneste na všetky miesta, kde sa nachádza vodný kameň a nechajte dostatočne dlho pôsobiť (aspoň hodinu). Potom tieto miesta vyčistite kefou.

Čistenie nábytku

Pri upratovaní si pozornosť vyžaduje aj nábytok, ktorý je vystavený nielen prachu, ale nachádzajú sa na ňom i odtlačky prstov. Na výrobu domáceho čističa nábytku potrebujete 50 ml olivového oleja, 50 ml octu, 6 kvapiek citrónovej silice a 50 ml vody. Všetko dobre premiešajte, naneste na handričku a hor sa do čistenia nábytku!


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Dezinfekcia chladničky

Vydezinfikovať chladničku môžete prostredníctvom vody a octu. Týmto čistidlom stačí poutierať celé vnútro chladničky. Keďže ocot pôsobí dezinfekčne, nemusíte sa báť baktérií ani plesní.


Mohlo by vás zaujímať: Kniha Děláme si to doma sami


Rúra na pečenie

Výborným prostriedkom na znečistenú rúru na pečenie je prášok do pečiva. Naneste ho po celom povrchu rúry a postriekajte primeraným množstvom vody (najjednoduchšie to je rozprašovačom). Nechajte pôsobiť niekoľko hodín, potom rúru vyčistite. Zbavíte sa tak hlavne zaschnutých mastných škvŕn.

Dezinfekcia kuchyne i kúpeľne

Tento dezinfekčný prostriedok má univerzálne použitie. Pripraví sa zmiešaním pohára vody, 1,5 polievkovej lyžice kastílskeho mydla s 20 kvapkami čajovníkového oleja. Tento prípravok používajte ako sprej. Po nanesení a krátkom pôsobení ho zotrite handričkou.


Aké ďalšie účinné domáce recepty na žiarivú domácnosť by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame