Žiarivý aksamitník neláka len krásou: Vašu záhradu zbaví aj mnohých neduhov

Aksamitník

sxc.hu

Aksamitník, alebo afrikán, je okrasná letnička. Vďaka svojej jasnej oranžovej farbe sa nedá prehliadnuť, no vôňou neláka. Naopak, pre charakteristický zápach ju niekde nazývajú smradľavka.

Nenáročný pomocník

Napriek tomu, že sa tejto rastlinke vraví aj afrikán pochádza z Mexika. Existuje viac farebných variant od bielej až po tmavo červenú. Jednotlivé odrody sa líšia tvarom a veľkosťou kvetov. Tento pekný a výrazne sfarbený kvietok nie je na pestovanie náročný. Darí sa mu v humóznej pôde a vydrží aj nepravidelné polievanie. Najlepšie vynikne na priamom slnku.

Rozmnožuje sa semenami, ktoré do pareniska môžeme vysiať už koncom februára. Priamo na záhon vysievame až začiatkom mája. Mladé rastlinky sú citlivé na mráz, preto je potrebné ich vysadiť až v druhej polovici mája. Kvitne celé leto – od júna až do októbra. Kvety sa dajú použiť aj na sušenie, zachovávajú si svoju farbu i tvar, výborne sa hodí do dušičkovej väzby. Po odkvitnutí ich môžeme rastlinky ponechať na záhone, kde vytvoria biomasu a poslúžia v ďalšom roku na záhone ako hnojivo.


Mohlo by vás tiež zaujať: Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Lekár pre záhradku

Štúdie holandských odborníkov potvrdili účinok niektorých druhov aksamitníkov na potlačenie populácie háďatka, ktoré dokáže zničiť úrodu jahôd, cibuľovín, mrkvy, či póru. Medzi desiatkami odrôd mala najlepší účinok odroda s priliehavým názvom – aksamitník Ground control. Dokáže zničiť až 95 % háďatkovej populácie. Táto odroda je bujne rastúca až do výšky 70–90 cm. Charakteristický mierne štipľavý zápach odpudzuje i slizniaky, ktoré zožerú prakticky všetko zelené, čo majú v ceste. Aksamitník odstraňuje z pôdy plesne a hnilobu. Aj keď niektoré veľké nálety parazitov úplne nezastaví, ale určite ich počty zredukuje. I pre balkónové a izbové kvety je možné použiť aksamitník ako lekára. Medzi pelargóniami alebo begóniami pomôže proti moliciam, strapkám a listovým háďatkám. Odpudzuje nepríjemný hmyz a ak kvety  ponecháte v kvetináčoch na okne, poslúžia ako prírodný repelent.


Mohlo by vás tiež zaujať: Tie pravé rastliny pre váš domov: Pivónie áno, kaktusy radšej nie


Ako pôsobí na ľudí ?

Pre väčšinu z nás ostrá aróma aksamitníkov nie je príjemná. Šíri sa ale len v bezprostrednej blízkosti rastlín, takže kvôli nej určite na tieto letné krásavce by bola škoda zanevrieť. Voňavkársky priemysel si esencie z aksamitníka považuje – je tradičnou zložkou parfumov, nazývanou tagette. Množstvo karotenoidov, obsiahnutých v aksamitníku sa využíva ako potravinárske žlté farbivo do olejov, cestovín, zmrzlín, jogurtov alebo horčíc (nájdete ho pod označením lutein – E161b a patrí k „éčkam“, ktorých sa nemusíte báť ). Kedysi sa používal afrikán ako liečivka proti hnačke a stavom po preflámovanej noci. Jej kvety sú jedlé a je ich možné nájsť i na jedálnom lístku niektorých zahraničných reštaurácii. Karotenoidy, ktoré sú obsiahnuté v kvetoch, chránia náš organizmus pred voľnými radikálmi a spomaľujú starnutie buniek.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame