Žiarlivosť nie je vlastná iba ľuďom: Nedráždite svojho štvornohého kamaráta

Pes

thinkstockphotos.com

Žiarlivosť zjavne nie je emócia vlastná len človeku. Možno ju pozorovať aj v zvieracej ríši – a výnimkou nie sú ani psi. Tí sú na svojho pána zvlášť citliví. A zatiaľ čo váš vzťah s knihou či väčšinou iných predmetov mu je ukradnutý, na plyšového psa vie „chytiť“ poriadne nervy.

Najlepší priateľ človeka zdieľa s ľuďmi aj jednu z ich škaredých vlastností, a to žiarlivosť. Tvrdí to aspoň správa amerických vedcov, podľa ktorých je u psov táto emócia najskor spojená s pudom sebazáchovy.

Tri rôzne predmety

Výskumníci použili 36 psov veľmi odlišných rás. Ich majitelia sa pred svojím psom hrali s tromi rôznymi predmetmi. Jednalo sa o plyšového psa, ktorý vedel štekať a hýbať chvostom, ďalej knihu, z ktorej išla hudba a majiteľ nahlas čítal, a baterku v tvare tekvice.


Tiež by vás mohlo zaujať: Správny psík pre deti či dôchodcov, do paneláku či domu: Ktorú rasu si vybrať?


Žiarlili všetci

Keď sa majitelia venovali plyšovému psovi, ktorý vedel štekať a hýbať chvostom, vyvolávalo to u ich psov často nesúhlasné a podráždené reakcie. Takmer tretina zvierat sa dokonca pokúšala zabrániť kontaktu medzi svojim pánom a plyšovým psom a štvrtina bola voči tejto hračke otvorene agresívna. U zvyšných dvoch predmetov k ničomu takému nedošlo.


Tiež by vás mohlo zaujať: Aký pán taký pes: Labrador prezrádza vašu zásadovosť, teriér nevyrovnanosť


To je môj kamarát!

Naša štúdia ukazuje nielen to, že psy prejavujú správanie pripomínajúce žiarlivosť, ale tiež, že sa pokúšajú rozbíjať vzťah medzi svojim pánom a predpokladaným rivalom, zdôraznila vedecká výskumníčka Christine Harrisová z Kalifornie. Zdá sa, že psy boli motivované potrebou chrániť pre nich dôležitý sociálny vzťah, dodala žena.


Badáte aj na vašom štvornohom miláčikovi známky žiarlivosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame