Zídu sa vám ešte staré veci? Odpovedzte na tieto otázky a zistite čoho sa zbaviť

oblečenie

gettyimages

Počas celého nášho života sa v domácnosti hromadia veci, ktoré používame zriedkavo, alebo vôbec. Výsledkom je menej priestoru v dome, malá prehľadnosť a komplikácie pri upratovaní. Máte aj vy plné skrine starých vecí, ktoré budú sotva na niečo dobré? Tieto tipy vám pomôžu rozhodnúť sa, či ich vyhodiť alebo nie.

Bezhlavé vyhadzovanie všetkého hodnotného nie je dobrým spôsobom, ako udržať svoju domácnosť pod kontrolou. Ani opačný extrém ale nie je ideálny. Množstvo ľudí okolo seba hromadí staré oblečenie, elektrotechniku, rôzne náradie alebo obaly s pocitom, že raz nájde pre tieto veci využitie. Vyskúšajte pri najbližšom upratovaní zodpovedať tieto otázky a majte jasno v tom, či sú vaše veci skutočne užitočné.

„Použil/-a som to za posledný rok?“

Existujú samozrejme veci, ktoré používame iba sezónne (alebo ešte zriedkavejšie), no máme istotu, že ich v budúcnosti budeme potrebovať. Vŕtačku možno nechytáme do rúk každý deň, ale je to praktická vec, ktorej sa zbaviť netreba.

Ak však príde na rad detský nafukovací bazén, staré oblečenie, množstvo kníh alebo nábytok, ktorý sme nahradili novým, nemá zmysel držať sa ho. Zlatým pravidlom je, že vec dennej potreby, ktorú sme nepoužili dlhšie než rok, v skutočnosti nepotrebujeme.


Mohlo by vás zaujímať: Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!


„Je to poškodené?“

Mobilný telefón s prasknutým displejom, roztrhnuté závesy, predlžovačka so zlomeným káblom… Týchto vecí sa často nechceme vzdať, pretože sme si istí, že ich zvládneme svojpomocne opraviť.

Ak ale niečo z toho budeme náhle potrebovať, nedokážeme si nájsť čas na okamžitú opravu a zamierime do obchodu. Zlepte, čo je odlomené, pošlite do opravy všetko pokazené a skladujte iba veci, ktoré fungujú.

„Bola by pre mňa finančná hodnota tejto veci užitočnejšia?“

Často sa držíme práve takých predmetov, ktoré majú finančnú hodnotu aj napriek tomu, že ich sami nepoužívame. Elektrospotrebiče, šperky, spoločenské oblečenie a iné predmety, ktoré kvôli ich hodnote nechceme hodiť do koša.

Je však nutné uvedomiť si, že hodnota týchto vecí môže časom klesať. V tom prípade je najefektívnejšie, ak predmety predáte. Ich finančná hodnota môže byť vás užitočnejšia, než samotná vec.


Mohlo by vás zaujímať: Triedenie vecí je kľúčom k poriadku: Čoho by ste sa mali v domácnosti zbaviť?


„Mám to iba z nostalgie?“

Predmety z detstva, darčeky, suveníry z dovoleniek a zdedené predmety dokážu zabrať veľa miesta. Ak nemajú praktické využitie ani finančnú hodnotu, je dobré zamyslieť sa nad tým, či sa oplatí nechávať si ich iba kvôli sentimentu. Nemusíte samozrejme vyhodiť všetko, čo vo vás vyvoláva pekné spomienky. Prejsť inventár svojich nostalgických predmetov sa ale rozhodne oplatí.

Čo s vecami, ktoré už nechcete

Po dôkladnom prejdení skríň alebo pivnice budete mať pred sebou pravdepodobne niekoľko tašiek s vecami, ktoré už nemajú vo vašej domácnosti miesto. Nie všetky musia skončiť v koši.

Môžete ich predať alebo vymeniť za niečo, čo potrebujete. Ďalšou možnosťou je darovanie vecí ľuďom v núdzi. Ak sú niektoré predmety nevyužiteľné, pokúste sa čo najviac z nich recyklovať.


Robíte si aspoň občas poriadok so starými vecami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame