Zima dáva izbovým rastlinám zabrať: Ako sa o ne v týchto mesiacoch starať?

Listy

unsplash.com

Hoci sa nám môže zdať, že teplota a podmienky sú v domácnostiach počas celého roka približne rovnaké, nie je tomu tak. Zabrať tak dostávajú izbové rastliny, ktoré vyžadujú v chladnejších mesiacoch špeciálnu opateru. Ak ju nedostanú, môže sa stať, že zimné obdobie jednoducho neprežijú.

Zima určená na oddych

Izbové rastliny by mali počas zimy odpočívať. Ak sa tak nestane, prejaví sa to na ich raste aj kvitnutí. Počas zimy je tak pre väčšinu z nich vhodná teplota iba okolo 10 až 15°C. No vo vykúrených domácnostiach máme zvyčajne od 18 až po 24 stupňov.

Rastliny v skutočnosti nemajú problém vydržať v takom teple, no sú oslabené a preto náchylnejšie na rôzne choroby či atak škodcov. Najlepšie je teda zistiť, aká teplota v zimných mesiacoch vyhovuje konkrétnemu druhu. Také, ktorým sedí nižšia, by tak mohli byť umiestnené na mieste, kde je výrazne chladnejšie. Napríklad na schody či chodby bytoviek alebo technické miestnosti, ak majú dostatok svetla. 


Mohlo by vás zaujímať: Krásne kvety po celú zimu: Premeňte svoje parapety na rajskú záhradu


Problémom je sucho

Jedným z najväčších problémov domácich rastlín v zime je suchý vzduch. Ten je dôsledkom kúrenia a tiež obmedzeného vetrania. Vlhkosť vzduchu v domácnosti často klesá pod 40%, čo je o 20 až 30% percent menej, ako sa odporúča pri väčšine druhov. Spôsobuje to napríklad zasychanie listov, ale tiež premnoženie škodcov, akými sú roztočce.

Rastliny treba umyť

V tomto čase je teda potrebné rastliny z času na čas pokropiť a takisto na radiátory či iný zdroj kúrenia inštalovať klasické keramické zvlhčovače vzduchu. Tie padnú vhod nielen rastlinám, ale aj ľuďom.

Rovnako sa v tomto období usadzuje na lístkoch viac prachu. Toho sa zbavíme napríklad vlhčenou špongiou. Rovnako je možné rastliny raz do mesiaca osprchovať, pozor však na veľké množstvo vody v kvetináčoch, ktoré by mohlo výrazne poškodiť koreňom.

Takisto je možné kvetináč postaviť na podložku naplnenú kamienkami a vodou. Tá pomôže zvlhčiť vzduch v okolí kvetu, zároveň sa nedostane priamo ku koreňom a tak rastlinám nehrozí preliatie.


Mohlo by vás zaujímať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Menej vody

Samotné zalievanie kvetín je potrebné obmedziť, keďže sa môže nevhodne prejaviť a rastlinu usmrtiť. Samozrejme, záleží od konkrétneho druhu, vhodné je však polievať až vtedy, keď je pôda suchá. Počas zimy sa takisto neodporúča rastliny prihnojovať.

Čo najviac svetla

Nedostatok svetla spôsobuje oslabenie lístkov i stonky. Počas zimy sa tak oplatí preniesť kvety čo najbližšie k oknu, ideálne na južnej strane. Rovnako sa pokúste obmedziť zaťahovanie závesov či roliet.

Náš tip: Izbové rastliny je tiež možné dosvietiť špeciálnymi lampami, ktoré sú na to určené. Tie zoženiete v záhradných centrách, prípadne v obchodoch s domácimi potrebami. 


Ako sa o izbové rastliny počas zimy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Filip
Odporúčame