Zima ústam nepraje: Suché a popraskané pery zacelia tieto hojivé zázraky

pery

photl.com

V zime sú naše pery skúšané viac než inokedy počas roka. Mrazivé teploty, ostrý vietor či nižší prísun vitamínov sa postará o to, že vláčna pokožka sa zmení na vysušenú a šupinatú. Popraskané pery pritom nie sú len estetickým problémom, ktorý rúže a lesky ešte zhoršujú. Nie sú príjemné ani pre nášho partnera, ak ho chceme potešiť bozkom. Ako sa teda o pery v chladných mesiacoch správne starať, aby zostali hebké?

Koža na perách je mimoriadne citlivá

Milujete bozkávanie a máte z neho fantastický zmyselný pôžitok? Je to najmä vďaka tomu, že v pokožke pier je ukrytých množstvo receptorov. To však má aj svoje nevýhody – stačí, ak si nechtiac zahryzneme do pery a takmer vyskočíme od bolesti. Ak sú pery suché a napnuté, potom nás doslova bolí každý úsmev. Pri pohybe pier totiž pokožka praská, vytvára jemné trhlinky, mierne krváca a v horšom prípade sa aj zapáli. To vedie k nepríjemným pocitom spojeným s bolesťou a pálením. Prispieva k tomu predovšetkým mrazivé počasie s prudkým nárazovým vetrom, pred ktorým si pery na rozdiel od rúk alebo uší nemáme ako chrániť.


Mohlo by vás zaujímať: Vaše vlasy v zime trpia: Zistite, ako sa o ne správne postarať


Včelí zázrak ako prvá pomoc

Aby sme pery zbavili šupiniek a pripravili ich na regeneráciu, je vhodné ich najprv premasírovať veľmi jemnou zubnou kefkou s mäkkými štetinami. Tento krok však určite vynechajte, pokiaľ sú pery postihnuté infekciou a mokvajú. Na pery zbavené odumretých buniek naneste hrubšiu vrstvu kvalitného domáceho medu od včelára a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Potom med jednoducho zlížte, v prípade potreby o niekoľko hodín aplikujte znovu.

Blahodarný vitamín E

Aby pery zostali jemné hebké a správne vyživené, treba do svojho jedálneho lístka zaradiť predovšetkým B-komplex, zinok a vitamín E. Ten si však môžete dopriať aj zvonku. Stačí otvoriť tobolku  lekárne, ktorá obsahuje výživný olej. Potrite ním namáhané pery a tie sa po viacnásobnom použití určite zacelia. Tento postup môžete opakovať päťkrát denne, prípadne častejšie.

Plesne vás zbaví lieh

Pokiaľ sa vám do raniek na perách nasťahovala vírusová či bakteriálna infekcia, skúste na ňu zaútočiť pomerne drastickým spôsobom. Na vatový tampón nakvapkajte lieh a ošetrite ním postihnuté miesta. Pocity určite nebudú nepríjemné, no výsledok by mal stáť za to. Podobný účinok majú tiež švédske kvapky, ktoré navyše obsahujú výťažok z najrôznejších bylín. Vyskúšať môžete tiež tinktúry z propolisu alebo čajovníka. Takto ošetrené pery si potom nezabudnite natrieť balzamom.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhláste vojnu vráskam: Čo musí obsahovať správny očný krém?


Najlepšou liečbou je účinná prevencia

Ak sa vám popraskané pery už zahojili, je lepšie, ak sa týmto problémom do budúcna vyhnete. Najlepším prostriedkom je overená prevencia, ktorá so sebou prináša niekoľko pravidiel:

  • vždy so sebou noste hydratačný balzam, krém alebo vazelínu a pravidelne si ním pery ošetrujte
  • naše staré mamy nedali dopustiť na jelení loj – možno zaberie aj vám
  • pery si radšej neolizujte, predovšetkým nie vo vonkajšom prostredí a vo vetre
  • na lyžovačke a turistike majte vždy po ruke balzam do extrémnych podmienok s UV ochranou
  • svedomite dodržiavajte pitný režim – častokrát sú suché pery prejavom nedostatočnej hydratácie zvnútra
  • ak máte popraskané pery, vyhýbajte sa pikantným a kyslým jedlám, ktoré citlivosť ešte zvyšujú
  • šupinky na perách si za žiadnych okolností netrhajte

Ako sa o svoje pery v zime staráte vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Emma
Odporúčame