Zimná starostlivosť o pleť: Aby si zachovala hebkosť a sviežosť

Zima

thinkstockphotos.com

V chladnom počasí, silnom vetre či v mrazivých dňoch potrebuje aj naša pokožka úplne iné zaobchádzanie ako počas bežných dní. Kozmetické prípravky, ktoré používate napríklad v lete, nemusia byť v zimných mesiacoch dostačujúce. Pleť trpí a postupne sa to na nej začne prejavovať. Aby ste neskôr nemuseli banovať, podniknite preventívne kroky a vaša pokožka sa vám odmení.

Hydratácia nadovšetko

Základom v starostlivosti je dôsledná hydratácia. V zime je vzduch suchý, preto aj ľahšie vysušuje našu pokožku. Na tom sa však podpisuje aj fakt, že sa zdržiavame v poriadne vykúrených miestnostiach. Pleť je potom podráždená a napnutá. Vždy je preto dobré mať so sebou naozaj dobrý hydratačný krém. Ten však vždy voľte podľa typu svojej pleti, v zimných mesiacoch by ste určite mali voliť hutnejší krém, v lete zase tie ľahšie.

Alkohol radšej nie

Hydratovať pokožku môžete aj dodržiavaním dostatočného pitného režimu, no mali by ste sa vyhýbať príliš veľkému množstvu kávy, čierneho čaju či alkoholu. Alkohol nepatrí ani do vašej zimnej odličovacej vody – môže pokožku dráždiť a zbytočne vysušovať. Radšej siahnite po jemnej minerálnej vode, tá je pre pokožku ako balzam.

S vodou opatrne

Pri umývaní tváre tiež určite nepoužívajte horúcu vodu. To platí aj pre dlhé kúpele vo vani plnej horúcej vody. Teplá voda odstraňuje ochranný filter a otvára póry. Pokožka je vtedy veľmi citlivá, predovšetkým na chladné počasie. Dobré tiež je, ak si aspoň hodinku pred odchodom z domú do chladu neoplachujete tvár vodou.


Mohlo by vás zaujímať: Krásna pleť a vlasy aj v zime: Začnite s prípravou na chlad a mrazy už teraz


Vyhnite sa červeným žilkám

V zime pleť reaguje na teplotné skoky začervenaním sa, pretože sa cievy v pleti rýchlo rozšíria. Červenú tvár tak má občas každý, no vzniku červených žiliek sa v mnohých prípadoch dá predchádzať. Najlepšie používaním mastnejšieho krému, ideálne bez obsahu vody.

Ochráňte pery

Lesk na pery, pochopiteľne, v chladnom počasí nestačí. Koža na ústach je v skutočnosti veľmi tenká a keďže nie je vybavená mazovými žľazami, tak v zimnom období má sklony k vysychaniu a následne popraskaniu. Preto majte vždy po ruke výživný a ochranný balzam na pery. Vhodný je aj klasický jelení loj.


Mohlo by vás zaujímať: Prirodzená krása je sexi: Pozrite, ako vyzerá legendárny kalendár Pirelli na rok 2017


Aj ruky potrebujú ochranu

V zime by ste sa mali viac starať nielen o pokožku na tvári, ale aj na rukách. Koža je na nich veľmi citlivá a jemná a užijú si rovnaké útoky počasia. V prvom rade by vám, keď idete von, nemali chýbať rukavice a výživný krém.Večer rukám môžete dopriať olejový zábal, ktorý obnoví pokožku na rukách. Zmiešajte med s olivovým olejom, prípadne zohriatym kokosovým alebo iným olejom. Túto zmes následne jemne vmasírujte do pokožky. Na ruky si nasaďte kozmetické rukavice alebo ponožky a nechajte pol hodinu pôsobiť.

Ochranný faktor aj v zime

Mnoho ľudí úplne v zime zabúda na UV žiarenie a na krémy s ochrannými filtrami sú uložené na poličke niekde vzadu. Nemalo by to tak byť. Aj v zimných mesiacoch je dobré voliť krémy, prípadne make-up s ochrannými faktormi. O to viac v prípade, že idete na hory. Vtedy určite nezabudnite k teplému oblečeniu pribaliť aj takýto krém. Tam ide naozaj o nutnosť, aby ste nemuseli neskôr riešiť spáleniny. V zime má slnko veľkú silu, ktorá sa vďaka odrazom slnečných lúčov od snehu ešte zvýši. Krémy ochránia pokožku pred predčasným starnutím, tvorbou nepekných pigmentových škvŕn i vrások.


Ako špeciálne sa o svoju pleť v zimnom období staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame