Zimné obdobie dáva telu zabrať: Viete, ktoré vitamíny by ste mali doplniť?

Citrus

unsplash.com

Vitamíny sú životne dôležité. Pri ich nedostatku oslabujeme imunitu, škodíme našej pleti aj vlasom a môžeme pociťovať extrémnu únavu. Nachádzajú sa najmä v čerstvom ovocí a zelenine, ktorých je v zimnom období nedostatok. Viete, ktoré vitamíny by ste v týchto mesiacoch mali prijímať pravidelne a kde ich nájdete?

Dôležité je zorientovať sa

Vitamínov existuje toľko, že je niekedy naozaj ťažké zorientovať sa v nich. Väčšina z nás vie len toľko, že vitamín C je dôležitý pri chrípke a vitamín B, keď sa nám na perách objaví herpes. No vedeli ste napríklad, že Slováci trpia nedostatkom vitamínu D, ktorý sa nachádza v rybách a ktorý nám dodáva slnko? Ročne zjeme žalostne málo rýb a to má za následok poruchy imunity, nervového systému, odvápňovanie kostí ale i problémy so srdcom a cievami. Navyše, v zime je slnka menej a tak je v tomto období zvýšený príjem vitamínu D dôležitý.


Mohlo by vás zaujímať: Ovocie a zelenina počas zimy: Kde nájdete najviac vitamínov a minerálov?


Vitamín A proti začervenaniu aj na zlepšenie imunity

Aj vitamín A má výborné účinky na imunitu. Nazýva sa tiež beta karotén a je aj antioxidantom. Okrem podpory imunity zvyšuje odolnosť tela voči infekciám, ktoré v zimnom období striehnu na každom kroku. Zabraňuje začervenaniu pokožky. Podporuje i rast a obnovu tkanív, regeneruje poškodenú pokožku.

Nájdete ho: v rybom tuku, mrkve, vajíčkach, mliečnych výrobkoch, žltom ovocí, žltej a tmavozelenej zelenine…

Vitamín B, pretože v zime trpia vlasy a pokožka

Vitamíny skupiny B sú v zime pre pokožku a vlasy nesmierne dôležité. Dokonca len mierny nedostatok môže spôsobiť lupiny, nepríjemné svrbenie pokožky, ekzémy ale i padanie vlasov. Dôležité je užívať ich komplexne, pretože sa pri metabolických procesoch navzájom dopĺňajú a spolupracujú medzi sebou. Kým vitamín B2 podporuje tvorbu nových buniek, B5 zlepšuje kvalitu vlasov a B12 podporuje fungovanie centrálneho nervového systému.

Nájdete ho: v ovocí, zelenine i orechoch.


Mohlo by vás zaujímať: Doplňte vitamín C: Ktoré ovocie a zelenina ho má viac ako citrón?


Vitamín C proti chrípke a prechladnutiu

Najviac vitamínu C nájdete v ovocí a zelenine. Čerstvá zelenina udržiava imunitu v dobrej kondícii, je bohatým zdrojom vody a vlákniny a vyrovnáva kyslé prostredie v žalúdku. Ideálne sú paradajky, paprika, kapusta a karfiol. Z ovocia sú to jablká, ananás a grapefruit.

Výborným zdrojom vitamínu C sú však aj bylinky a vňať zo zeleru a petržlenu. V zime, keď je ovocia a zeleniny pomenej, môžete zvoliť aj infúzie, pomocou ktorých vám lekári do tela injekčne podajú celaskon. Takto sa podáva až 7500 mg vitamínu C, ktorý pomáha rýchlejšie vyliečiť akútne ochorenia. Predsudky netreba mať ani k tabletám, ktoré obsahujú vitamín C. Zvoľte však také, ktoré vylučujú tento vitamín postupne.

Nájdete ho: v citrusových plodoch, karfiole, petržlene, kapuste, paprike, paradajkách, zemiakoch…

Kyselina listová proti extrémnej únave

Kyselina listová síce patrí do skupiny B vitamínov, no zaslúži si osobitnú pozornosť. Určite ste si všimli, že cez zimu nevládzete robiť toľko vecí, ako v lete. Príčinou môže byť aj nedostatok tohto vitamínu, ktorý spôsobuje extrémnu únavu, slabosť a túžbu celý deň prespať. Preto, ak sa chcete únave vyhnúť a dobiť telo energiou, zvýšte príjem práve kyseliny listovej.

Nájdete ju: v špenáte, čínskej kapuste, brokolici, karfiole, zemiakoch, mrkve ale i marhuliach, melóne, strukovinách, kvasniciach a pečeni.


Ako si dopĺňate vitamíny v zimnom období vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Lenka
Odporúčame