Zimný detox pre každého: 5 spôsobov ako žiť zdravší život

Žena

thinkstockphotos.com

Zima je priam ideálna na detoxikáciu. Nemusíte už tráviť dlhé hodiny v záhradke, vyjsť von do chladu sa vám tiež nechce, a teda máte čas venovať sa sebe. Čítať knihu, dať si relaxačný kúpeľ, prípadne masku na tvár a podobne. Skúste toto obdobie využiť nielen na skrášlenie vášho zovňajšku, ale aj na prečistenie organizmu a začnite sa zbavovať škodlivých toxínov ešte dnes.

1. Naučte vaše telo vitamíny vstrebávať

Chýbajú vášmu telu vitamíny aj napriek tomu, že sa snažíte jesť čo najviac ovocia a zeleniny? Vaše telo pravdepodobne väčšinu vitamínov vylúči bez úžitku. No ak sa naučíte prijímať vitamíny správne, organizmus nebude mať problém ich vstrebať.

  • Vitamíny rozpustné v tukoch ako A, D, E, K a K2 treba jesť v kombinácii so správnym tukom. V praxi to znamená, že keď konzumujete zeleninu, prípadne šalát, určite nevynechávajte zálievku z olivového oleja či smotanu v dresingu. Nielenže bude zeleninka lepšie chutiť, ale živiny nevyjdú nazmar
  • Vápnik a horčík v podstate len prejdú črevami v prípade, že ich konzumujete v kombinácii s potravinami obsahujúcimi kyselinu fytovú ako napríklad orechy, obilie či fazuľa. Ak chcete znížiť jej účinok, stačí tieto suroviny spojiť so srvátkou, jogurtom, citrónovou šťavou alebo jablčným octom

Mohlo by vás zaujať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


2. Doprajte si detoxikačný kúpeľ

Kúpeľ je známy svojimi relaxačnými účinkami, no keď si do vody pridáte pár vhodných ingrediencií, stane sa ideálnym detoxikačným nástrojom. V pohodlí domova si môžete vyrobiť vlastnú detoxikačnú zmes do kúpeľa za pár drobných. Stačí zmiešať trochu magnéziovej a morskej soli v pomere jedna k jednej, pridať lyžičku sódy bikarbóny a recept na skvelý detoxikačný kúpeľ je na svete. Pridať môžete aj sušené bylinky, prípadne pár kvapiek levanduľového oleja, Nielenže ušetríte, ale zároveň sa vyhnete syntetickým látkam, ktoré sa zvyčajne v podobných preparátoch nachádzajú.


Mohlo by vás zaujať: Detoxikačný prípravok KOMPAVA Yucca shidigera kúpite na www.fitlekaren.sk 


3. Bentonitový íl prečistí pleť

Bentonitový íl je prirodzene absorbčný íl s negatívne nabitými iónmi, ktorý je vytváraný zvetrávaním sopečného popola, zvyčajne za prítomnosti vody. Keď suchý íl zmiešate s vodou, prípadne s jablčným octom, aktivuje sa a prirodzene bude priťahovať kladne nabité ióny toxínov a ťažkých kovov, pričom nechá cenné minerály. Bentonitový íl sa často používa ako maska na tvár alebo telo, pretože má schopnosť čerpať toxíny a prebytočný maz priamo z pokožky. Doma ho môžete bez problémov použiť dvojakým spôsobom.

  • Zmiešajte ho s jablčným octom a raz alebo dvakrát týždenne ho aplikujte na tvár ako masku
  • Vyrobte si z neho remineralizujúcu zubnú pastu s pomocou kokosového oleja a esenciálnych olejov

Mohlo by vás zaujať: Prečistite svoj organizmus: Tu sú 4 jednoduché spôsoby, ako zbaviť telo toxínov


4. Skúste kefovanie pokožky

Táto metóda detoxikácie je veľmi jednoduchá a ozaj finančne nenáročná. Postačí si kúpiť kefu so štetinami z prírodného materiálu a môžete začať. Najvhodnejšia doba na využitie kefy je predtým než sa pôjdete sprchovať, teda na suchú pokožku. Začnite na končekoch nôh smerom hore. Najprv jemnými krúživými pohybmi, potom dlhými ťahmi niekoľkokrát na tom istom mieste. Vždy pracujte smerom k srdcu. Postupne sa od spodnej časti nôh dostanete k spodnej časti trupu, potom pokračujte rukami od končekov prstov až k ramenám. Keď sa prepracujete až k trupu, kefujte smerom dovnútra, teda k srdcu. Pri tejto činnosti sa nielen zbavíte odumretých kožných buniek, čo umožní vašej pokožke lepšie vylučovať nepriaznivé látky, ale takisto zlepšíte prietok krvi a stimulujete lymfatický systém.

5. Usporiadajte svoju domácnosť i myšlienky

Prostredie, v ktorom žijete, má obrovský vplyv na vašu emocionálnu i psychickú pohodu. Doprajte preto detoxikáciu nielen sebe, ale aj svojej domácnosti tak, že ju zbavíte nepotrebných vecí aspoň dvakrát do roka. Ak sa rozhodnete upratať svoj domov od zbytočností, nemusíte všetko hneď vyhodiť do koša. Zvážte či by sa určité veci nezišli vašim známym alebo menej majetným ľuďom a darujte ich na charitu. Okrem poriadku tak budete mať aj dobrý pocit, že ste niekomu pomohli.


Ako často absolvujete detoxikáciu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame