Získajte krásne vlasy bez lupín aj v zime: Ako sa zbaviť svrbenia a šupiniek?

lupiny

thinkstockphotos.com

S príchodom mrazivých dní klesá nielen ortuť teplomerov, ale tiež kvalita našich vlasov a pokožky hlavy. Koruna krásy totiž pod vplyvom viacerých faktorov bojuje s vyššou produkciou mazu a častokrát aj s premnoženými kvasinkami. Výsledok? Vlasy sú spľasnuté, mastné a držia sa v nich odumreté bunky pokožky v podobe lupín. Ako účinne bojovať s týmto problémom tak, aby ste opäť nadobudli príjemný pocit zo svojich prameňov?

Ako lupiny vlastne vznikajú?

Nie je nijakým tajomstvom, že príliš rýchlu obnovu buniek vo vrchnej vrstve pokožky hlavy má na svedomí pôsobenie kvasiniek rodu Malassezia. Ak sa totiž premnožia, podporujú vznik mikrozápalov. V pokročilom štádiu koža vo vlasovej časti hlavy sčervená, nepríjemne svrbí a uvoľňuje odumreté bunky zoskupené v menších či väčších zhlukoch. Vo vlasoch aj na oblečení tak zostávajú biele lupiny, ktoré mnohí ľudia vnímajú ako estetický problém.

Rizikové faktory

Podľa portálu CNN Health sú v otázkach zdravej pokožky hlavy v nevýhode muži. Tí majú oproti ženám vyšší nábeh na tvorbu lupín z dôvodu, že ich telo vo všeobecnosti disponuje väčšími potnými žľazami. Medzi najvýznamnejšie faktory sa celkovo u ľudí zaradzuje dedičnosť, únava, stres, obezita a niektoré kožné problémy ako akné. Na vzniku nepríjemných šupiniek sa však údajne podieľajú aj niektoré choroby. Patrí medzi ne mŕtvica, Parkinsonova choroba, HIV a úrazy hlavy.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás svrbenie hlavy a lupiny? Tu sú tipy, ako sa ich zbaviť


Pozor na nadmerné teplo

K tvorbe šupiniek vo vlasoch prispieva predovšetkým prehrievanie pokožky, vplyvom ktorého dôjde k stimulácii mazových žliaz. Spúšťačom vytvárania lupín tak môže byť nasledovné:

  • pokrývky hlavy – čiapky, čelenky aj klobúky v chladných dňoch určite príjemne zahrejú. Ako problém sa však javí situácia, kedy hlava zostáva zakrytá aj po prechode do teplejšieho priestoru, ktorým môže byť dopravný prostriedok či obchod. Pokožka hlavy sa už v priebehu niekoľkých minút začne potiť.
  • fénovanie – vyjsť do ulíc s mokrými vlasmi sa počas zimy nevypláca, preto fén používame častejšie než inokedy. Horúci vzduch však neprospieva ani vlasom ani pokožke.
  • horúca voda – vymrzli ste na prechádzke či lyžovačke a nič vám nepadne lepšie než horúca sprcha? S príliš vysokou teplotou radšej opatrne. Pre optimálnu tvorbu mazu si vlasy vždy umývajte aj oplachujte vo vlažnej vode.

Mohlo by vás zaujať: Snehové vločky na vašej hlave: Ako si poradiť s lupinami?


Suchým lupinám pomôže olej

Spozorovali ste, že váš šál aj kabát je v oblasti pliec posiaty bielymi „vločkami“? Môže byť za tým nadmerne vysušená pokožka hlavy, ale aj tvorba suchých lupín. Ako prvú pomoc vyskúšajte pôsobenie čistých naturálnych olejov, ktoré si vmasírujete do kože, necháte pôsobiť cez noc a hneď ráno zmyjete použitím šampónu. Najväčšiu službu vám urobí pár kvapiek olivového alebo čajovníkového oleja, prípadne 3 – 5 lyžičiek kokosového oleja.

Mastné lupiny sú beh na dlhú trať

Vedeli ste, že ľudia s prirodzene mastnou pokožkou môžu s lupinami bojovať celý život? Podľa amerického Národného inštitútu zdravia však existujú formy liečby, ktoré pomáhajú držať tvorbu šupiniek na uzde, alebo ju úplne zastaviť po dobu niekoľkých mesiacov až rokov. Základom je šampón z lekárne, ktorý vlasov zbavuje prebytočnej mastnoty a súčasne bojuje proti kvasinkám. Počas čítania etikety a zloženia produktu vlasovej kozmetiky by ste sa mali zamerať na tieto aktívne zložky: kyselinu salicylovú, resorcinol, ketokonazol, selén, zinok a uhoľný decht.


Mohlo by vás zaujať: Kozmetika s obsahom konope: Pomôže pri rôznych kožných problémoch či lupinách


Liečivá z domácnosti

Pokiaľ netrpíte pretrvávajúcou ťažkou formou tvorby lupín, vyskúšať môžete tiež prvú pomoc, ktorú nájdete doma.

  • aspirín – alebo iný liek s obsahom kyseliny salicylovej. Rozdrvte dve tabletky na prášok, pridajte k množstvu šampónu naneseného na vlasy, vytvorte penu a nechajte pôsobiť aspoň 2 minúty. Následne dôkladne opláchnite.
  • sóda bikarbóna – namočte si vlasy a vmasírujte si do pokožky plnú hrsť sódy bikarbóny. Šampón však už nepoužívajte, vlasy len opláchnite. Biely prášok by mal zamedziť tvorbe kvasiniek, vedľajším efektom však môže byť vysušenie vlasov. To by sa malo do niekoľkých týždňov upraviť.
  • jablčný ocot – zmiešajte štvrť pohára octu s rovnakým množstvom vody a tekutinou naplňte nádobu s rozprašovačom. Pomocou neho si rovnomerne oroste pokožku hlavy, zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť 15 – 60 minút. Následne vlasy umyte použitím šampónu. Kúru môžete opakovať dvakrát do týždňa.
  • citrónová šťava – pomáha vyrovnávať pH pokožky, preto sa stala účinným bojovníkom proti lupinám. Stačí ju vmasírovať do pokožky a potom vlasy opláchnuť. Tento spôsob môžete opakovať denne, až kým lupiny nezmiznú.

 


Čo v boji proti lupinám pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame