Zistite, čo sa mení v našich telách s vyšším vekom: Sú to fascinujúce zmeny

Žena

gettyimages

Proces starnutia je prirodzená súčasť nášho života. Často si to uvedomíme až retrospektívne, a to najmä pri pohľade na fotografie z dávnejšej minulosti. Starnutie, či skôr dozrievanie, nie je žiadna katastrofa. Prináša so sebou múdrosť a nadhľad, ktoré nám môžu dvadsiatnici v dobrom závidieť. Štyridsiatka je tak prvou magickou hranicou, kedy sa naše telo začne pomaly, ale isto výraznejšie meniť. Toto sú procesy, ktoré zaregistruje asi každý z nás.

Každý vek má svoje plusy a mínusy. Avšak dozrievanie má svoje čaro. Práve vďaka nemu si nerobíme ťažkú hlavu z malicherností, ale vieme cez životné skúšky prejsť s nadhľadom. A s ním sa všetko zvláda oveľa ľahšie.

Zuby nie sú až tak citlivé

To je príjemná správa. Podľa štúdie publikovanej v magazíne International Dental Journal, po 40-ke prestáva byť náš chrup taký citlivý na bolesť. Môže za to zvýšenie ukladanie dentínu, vnútorného pevného tkaniva, ktoré sa začne viac ukladať medzi nervami a zubnou sklovinou.

Následky alkoholu znášame oveľa ťažšie

So stúpajúcim vekom si naše telo čoraz horšie poradí s pitím alkoholu. Je to spôsobené predovšetkým zníženou funkciou pečene a nižším podielom vody v organizme. Najmä pre ľudí trpiacich nadváhou je zvládanie takzvanej opice oveľa náročnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Mať po štyridsiatke je úžasné: 5 dôvodov, ktoré vás o tom presvedčia


Zabúdame oveľa viac

Po štyridsiatke je bežné, že nám niektoré informácie vypadnú z hlavy. Po 45. roku života však zabúdame oveľa viac. Výkonnosť našej pamäte môže prudko klesať. Preto je kľúčové neustále sa vzdelávať. Naša myseľ taktiež potrebuje pravidelný tréning.

Začnú nám viac vypadávať vlasy

To je viditeľné najmä u mužov, u ktorých sa v štyridsiatke neraz objaví plešina. Vypadávanie vlasov je normálne, ak však máte pocit, že vám vlasy vypadávajú oveľa viac, skúste sa poobzerať po výživových doplnkoch alebo navštívte odborníka. Môže to signalizovať aj iné zdravotné problémy.

Výrazné hormonálne zmeny u žien

Ženy sa po štyridsiatke pomaly začnú pripravovať na menopauzu. Nie je nič nezvyčajné, ak začnete v tomto veku pociťovať prudké návaly tepla, ktoré sú spojené práve s hormonálnymi zmenami. Netreba však panikáriť, na menopauzu máte ešte pár rokov čas.


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Zmení sa váš spánkový režim

Mnoho ľudí po štyridsiatke zaznamená problémy so spánkom. Zaspáva sa im oveľa ťažšie, pričom ráno sa im ťažko vstáva z postele. Pri zaspávaní vám môže pomôcť čaj z bylinieka udržiavanie si pokojnej mysle. Váš organizmus sa prestavuje. A je to absolútne v poriadku.

Ťažšie schudnete

Tento nepríjemný fakt súvisí s pomalším metabolizmom. Aby ste so stúpajúcim vekom nemuseli bojovať s nadváhou, je dôležité sústrediť sa predovšetkým na prevenciu. Vynechajte ťažké a nezdravé jedlá, dbajte na dostatočný pohyb, aj pitný režim. To je základ.

Objavia sa prvé vrásky

Vaša pleť začne strácať pružnosť, čo je spôsobené nielen stratou tukového podkožného tkaniva, aj zníženou hydratáciou. Preto je dôležité pokožku pravidelne hydratovať a nerobiť si z vrások ťažkú hlavu. Najmä tie, ktoré sú od smiechu, svedčia o šťastnom a spokojnom živote.


Ktoré zmeny ste po štyridsiatke najintenzívnejšie pociťovali vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame