Zívajte s radosťou a poriadne: Pozrite, ako svojmu telu prospievate

Muž

thinkstockphotos.com

Zívanie sa akosi stalo synonymom nudy pri zdĺhavých príhovoroch či prednáškach a neodmysliteľnou súčasťou únavy. V skutočnosti to však s tým nemá nič spoločné. Viete, prečo zívame a čo to robí s našim organizmom?

Keď zívať, tak naplno

Poznáte to. Keď to na vás príde, usilujete sa čo najmenej otvoriť ústa a v podstate čo najrýchlejšie sa chuti na zívanie zbaviť. Nuž, môžeme vám s istotou povedať, že tento boj je úplne zbytočný. Zívanie je proces, ktorý sa nedá ani urýchliť, ani spomaliť. Jednoducho musí prejsť všetkými svojimi fázami. Takisto sa nedá zívať napoly. Priemer v zívaní je šesť sekúnd, no u každého je jeho trvanie individuálne.

Zívanie nie je prejavom nudy

Ak sa bude na vás niekto krivo pozerať, keď budete zívať, pokojne sa odvolajte na Hippokrata. Pretože už on tvrdil, že potláčať zívanie nie je správne. Nielenže si pri ňom rozcvičíme tvárové svaly, ale podľa neho sa tak pľúca zbavujú toxínov. Americkí vedci len potvrdzujú dôležitosť zívania svojimi výskumami. Tvrdia, že zvyšuje prietok krvi, čím povzbudzuje aj našu myseľ. Pri intenzívnom zívaní sa náš mozog dostatočne okysličí a osvieži. Takže ak niekto vo vašej spoločnosti zíva, nemusí to znamenať, že sa nudí, ale že chce prijať viacej z vašich vypovedaných myšlienok.

Zívanie sa však neobmedzuje len na získavanie kyslíka. Naše telo tak reaguje aj na svetlo, čo odôvodňuje ranný rituál zívania, keď sa nám nechce vyliezť z postele. Takisto je pravdou, že súvisí priamou úmerne stúpa množstvo zívania s rastúcou únavou. Organizmus nám tak dáva najavo, že pár hodín spánku by sa nám zišlo.


Mohlo by vás zaujať: Hormonálne zmeny v tele muža okolo päťdesiatky: Pripravte sa, neminú ani vás!


Takto sa jednoducho nakazíte

Keď niekoho vidíte zívať, zaručene sa k nemu pridáte. Nieže by ste nejako špeciálne museli chcieť, jednoducho to tak je. Stačí o zívaní len rozprávať alebo čítať a už nás to ťahá otvoriť ústa. Odborníci to vysvetľujú ako prejav empatie. Takže pokiaľ sa viete vcítiť do pocitov druhých, chtiac-nechtiac sa k nim so zívaním pridáte. Preto sa deti s autizmom tak ľahko zívaním nenakazia.

Zívaním sa ľudia môžu nakaziť aj v prípade, že išlo o predstierané zívanie. U psov to však neplatí, môžete hrať koľko chcete, oni to zistia a nepridajú sa. Naopak, v prípade skutočného zívania sa vaši psí domáci miláčikovia rozzívajú spoločne s vami. Toto neplatí pri všetkých druhoch zvierat a ani pri všetkých druhoch psov. Takto môžete svojho chlpáča otestovať, či vám dôveruje. Skúšajte to však pri jedincoch starších ako sedem mesiacov, pretože dovtedy zívajú úplne spontánne, tak ako malé deti, pri čom o napodobňovaní v tom čase nemajú ešte poňatia.

Ľudia a psy nie sú jediné tvory, čo zívajú

Je to tak. Zívajú všetci – od hadov, cez morčatá až po kráľa zvierat. Každý druh však z iného dôvodu. Ryby vyrovnávajú teplotu tela s teplotou vody. Hadom zívanie pomáha pri prehĺtaní nadmerne veľkej potravy. Tučniaky tak dvoria samičkám a pritom dvíhajú hlavu k oblohe. Zívaním vám však niektoré zvieratá chcú dať najavo, aké ostré tesáky sa v ich tlamách nachádzajú. Preto netreba dráždiť zívajúcu mačku, leva, paviána či spomínané morča. Nemusia byť totiž znudené či unavené, ale práve poskytujú poslednú šancu na útek.


Mohlo by vás zaujať: Leje sa z vás pot aj bez príčiny? Ponúkame možné dôvody aj riešenia!


Zívať sa oplatí

Vedci sa zhodujú, že zívanie nám len prospieva. Ak vám okysličovanie mozgu nestačí, tu sú ďalšie dôvody, pre ktoré by ste mali zívať čo najčastejšie:

  • zlepšuje pozornosť a koncentráciu
  • telu poskytuje relax
  • zvyšuje empatické cítenie
  • zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie
  • zbavujeme sa ním stresu
  • zlepšuje kontrolu svalstva a atletické schopnosti

Ako často a ako dlho zvyknete zívať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame