Zlatistý poklad menom med: Prečo je zdravší ako cukor a ako vybrať ten správny?

Med

thinkstockphotos.com

Obe sladidlá obsahujú glukózu aj fruktózu. Pri výrobe cukru však dochádza k zničeniu organických kyselín, proteínov, dusíka, enzýmov a vitamínov. Pri mede, keďže ide o prírodné sladidlo, dochádza len k minimálnemu zahrievaniu, a teda aj zachovaniu väčšiny živín. Zároveň má med aj antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti.

Jedna polievková lyžica bieleho cukru obsahuje 46 kalórií, zatiaľ čo rovnaké množstvo domáceho medu 64 kalórií. Aj keď má teda med viac kalórií, v skutočnosti má lepšie sladiace vlastnosti. To znamená, že na rovnaké osladenie čaju môžete minúť menej medu než cukru.

Posilňuje imunitu

Prirodzený obsah antioxidantov, vitamínov a minerálov v mede totiž poskytuje organizmu živiny, ktoré posilňujú imunitu a znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení či rakoviny. Med však nie je liek, pôsobí skôr preventívne.

Chráni pred obezitou

Biely cukor neobsahuje žiadne minerály a vitamíny, takže aby došlo v tele k jeho spracovaniu, dochádza k čerpaniu živín z iného zdroja. Keď sa však úplne vyčerpajú, metabolizmus nezdravého cholesterolu a mastných kyselín sa narúša, čo prispieva k zvýšeniu hladiny cholesterolu a podporuje obezitu. To je dôvod, prečo aj obéznejší ľudia trpia podvýživou. Ak vám teda záleží na hmotnosti a hladine cholesterolu, med bude pre vás múdrejšou voľbou.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Je ľahšie stráviteľný

Biely cukor je v podstate sacharóza zložená z dvoch molekúl. Pri jeho spracovaní musí náš žalúdok použiť svoje vlastné enzýmy na ich oddelenie, aby ich telo mohlo využiť ako energiu. Med je však odlišný. Pri jeho vzniku včely pridali k nektáru špeciálny enzým, ktorý  prirodzene rozdeľuje sacharózu na glukózu a fruktózu. Tieto dva jednoduché cukry potom môže naše telo absorbovať priamo. Preto má med lepší glykemický index. Ním sa meria negatívny dopad danej potraviny na hladinu krvnej glukózy. Čím nižší je GI, tým pomalšie dochádza k absorpcii cukrov do krvného obehu.

Chráni naše orgány

Med obsahuje veľké množstvo polyfenolov. Ide o druh antioxidantu, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Chráni tak naše srdce a iné životne dôležité orgány. Zároveň prospieva aj našej pokožkue. Keďže vďaka enzýmu pochádzajúcemu od včiel obsahuje peroxid vodíka, prirodzene chráni pred kožnými ochoreniami, rôznymi poraneniami, ale aj pred akné.


Mohlo by vás zaujať: Keď med a zázvor spoja sily: Výsledkom je toto účinné antibiotikum matky prírody


Ako vybrať ten správny?

  • V prvom rade by ste sa mali riadiť krajinou (a oblasťou) pôvodu. Najideálnejší pre vás je práve med vyrábaný v okolí vášho bydliska. Pochádza totiž z kvetov a rastlín, na ktoré je váš organizmus zvyknutý, a tak nehrozí kontakt s cudzokrajinými alergénmi, ktoré by mohli vyvolať rôzne nežiaduce reakcie.
  • Pokiaľ ide o kryštalizáciu medu (nesprávne je označovaná za cukornatenie), nemusíte sa báť. Vznik kryštálov cukru nie je spôsobený dokrmovaním včiel cukrom, ani pridávaním cukru do medu, ako sa niektorí domnievajú. Ide o prirodzenú vlastnosť medu, čiže každý med skôr či neskôr skryštalizuje. Spôsobuje to vyšší obsah glukózy, ktorá má schopnosť tvoriť kryštály a je typický najmä pre svetlý kvetový med, ten teda skryštalizuje skôr než tmavý lesný med, ktorý obsahuje zasa viac minerálnych látok. Podozrivé skôr môže byť, ak med nekryštalizuje vôbec.
  • Ďalšou dôležitou vlastnosťou je aj hustota, podľa ktorej ľahko zistíte, či ide o kvalitný med. Pokiaľ totiž obsahuje príliš veľa vody, je tekutejší, rýchlo sa prelieva a po vyliatí z lyžičky nevytvára nitkové záhyby.
  • Cena medu závisí od množstva a kvality znášky. Pokiaľ totiž počas sezóny včely vyrušilo nepriaznivé počasie, či iné vplyvy, úrody medu môže byť menej, čo sa automaticky prejaví aj v jeho cene. Isté však je, že príliš nízka cena naznačuje zrejme nižšiu kvalitu. Vo všeobecnosti však platí, že cena za pohár medu dlhodobo stúpa. Od roku 2010 totiž vzrástla o približne 90 centov.

Ktoré sladidlo uprednostňujete vy a prečo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame