Zlato, striebro či „bižutka“: Ako čistiť šperky, aby vyzerali opäť ako nové?

Šperky

facebook.com/1-Best-Jewelry-Cleaning

Šperkmi sa ľudia skrášľujú už po tisícročia. Predovšetkým tá krajšia polovica ľudstva. Postupom času však dochádza k ich znečisteniu a na každom šperku sa zub času skôr či neskôr podpíše. Ako navrátiť starším šperkom ich pôvodný vzhľad?

Šperkmi sa ľudia skrášľujú už po tisícročia. Predovšetkým tá krajšia polovica ľudstva. Postupom času však dochádza k ich znečisteniu a na každom šperku sa zub času skôr či neskôr podpíše. Ako navrátiť starším šperkom ich pôvodný vzhľad?

Zlato žiarivé a lesklé – ako nové

Zlato, či už žlté alebo biele je vzácnym kovom, ktorý až tak nepodlieha skaze a znečisteniu. Preto je starostlivosť oň najjednoduchšia. Na väčšinu nečistôt postačuje prostriedok na odstránenie mastnoty. Dobre poslúži saponát, rovnaký, aký používate na riad. Zalejte ho vodou a v roztoku nechajte zlaté šperky vyvariť. Nechajte ich odstáť asi 10 minút, potom šperky vyberte a vyutierajte ich mäkkou handričkou.

Ak chcete precíznejšie čistenie, zájdite si do zlatníctva. Zlatník vám váš šperk vyčistí ultrazvukom.

Aké sú ďalšie tipy na čistenie?

  • Dajte do pohára s vodou za lyžičku octu, kvapku saponátu a šperk a nechať celú noc odstáť.
  • Uložte šperk do vody so sódou bikarbónou a kúskom alobalu.
  • Pomáha vraj aj nechať nejakú dobu zlato v pive.
  • Pomôcť môže aj kombinácia soli a alobalu či prášok do pečiva.
  • Ak zlato mení farbu a odtieň smerom k zelenej či modrej, použite kyslejšie roztoky, napríklad šťavu z citrónu. Keď to nepomôže, váš problém vyrieši zlatník.
  • Ak takýmto radám neveríte, môžete si kúpiť aj prípravok určený presne na čistenie zlata.

Pokiaľ nechcete riskovať takéto chemické pokusy, stavte na mechanické čistenie. Rokmi overený je nasledovný postup. Na handričku si naneste popol a jemným trením odstráňte všetky nečistoty. Aj keď sa mierne zašpiníte, výsledok bude stáť za to. Dobrou pomocníčkou bude aj jemná zubná kefka.


Mohlo by vás zaujať: Darčeky z pohodlia domova: Nákup cez internet sa oplatí


Ako na striebro?

Najjednoduchšie bude zájsť do drogérie a za pár drobných si zakúpiť roztok určený špeciálne a čistenie striebra. Postačí vám už len handrička a môžete sa pustiť do leštenia. Naraziť môžete aj na handričky, ktoré sú týmto roztokom už napustené.

Medzi ostatné rady paria už tie, ktoré sme spomenuli pri zlate. Popol, prášok do pečiva či saponát. V prípade striebra treba byť o čosi opatrnejší, nakoľko je striebro mäkším kovom. Hlavne pri mechanickom čistení dajte pozor. Vyskúšať môžete aj čistenie bielou zubnou pastou. Naozaj účinným spôsobom je rovnako ako v prípade zlata dať do vody sódu bikarbónu a alobal, zaliať to horúcou vodou a nechať pôsobiť.

Pri bižutérii je najlepšia prevencia

Pri bižutérií musíte byť skutočne obozretní. Ide často o zmes kovov, ktorá je mäkká a citlivá na rôzne faktory – vodou počínajúc. Preto by ste mali bižutériu chrániť a to nielen pred znečistením, ale aj poškodením. Pri čistení sa riaďte podľa pokynov v balení. Skúsiť môžete osvedčenú fintu so saponátom. Ak nepomáha, prostriedky z drogérie určené na čistenie striebra by mohli zabrať.

Najlepšia starostlivosť o bižutériu je však prevencia. Nemali by ste bižutériu vystavovať hrubej sile, ani tlaku. Takéto šperky treba pred sprchou aj pred spaním odložiť. Nemali by ste ju so sebou nosiť ani do kúpeľov, kde ju môže chemické zloženie minerálnej vody poškodiť. Rovnako by ste sa mali vyvarovať kontaktu s chemikáliami. Rizikové môže byť aj umývanie riadu s takýmito šperkmi.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa na ples? Poradíme, ako sa upraviť!


Pevná oceľ a citlivé kamene

Šperky z chirurgickej ocele sú iná kategória. Nevyžadujú si leštenie, zväčša ani čistejšie. Ide o odolný materiál, ktorého výhodou je to, že na chirurgickú oceľ by nemal byť alergický nikto.

A dávajte si aj pozor pri šperkoch s drahými kameňmi. Takéto šperky radšej nechajte na odborníkov. Čistenie chemikáliami môže poškodiť drahý kameň, ubrať mu na lesku. Čistenie vás finančne naozaj nezruinuje. Jeho ceny sa pohybujú v priemere do 3 eur,  v závislosti od veľkosti šperku.

Staré nie je zlé

Že má váš prsteň už viac rokov, ako majú vaše deti? No a čo. Ak sa o neho staráte, pravidelne ho čistíte, nemáte sa za čo hanbiť. Práve naopak. Prezrite staré šperkovnice a ak tam nájdete nejaký zaujímavý šperk, skúste ho vyčistiť podľa našich rád a možno nebudete musieť ani nový kupovať.


Aké máte skúsenosti s pestovaním rastlinky rodinné šťastie? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: facebook.com/1-Best-Jewelry-Cleaning, facebook.com/1-Best-Jewelry-Cleaning, David
Odporúčame