Zlatý stafylokok porazený: Zničila ho masť z cesnaku a vína stará tisíc rokov

Lekáreň

thinkstockphotos.com

O tom, že antibiotiká vzhľadom na stále väčší výskyt odolných baktérií pomaly strácajú svoju účinnosť, sa hovorí už dlhšie. Vedci stále hľadajú ďalšie prostriedky, ktoré by si s nimi mohli poradiť a tentoraz, zdá sa, trafili do čierneho. Zlatého stafylokoka sa im podarilo zlikvidovať pomocou masti zo stredoveku!

Britskí vedci z Nottinghamskej univerzity vyskúšali proti meticilín-rezistentnému zlatému stafylokokovi (MRSA) recept na očnú masť zo stredovekej medicínskej knihy známej pod názvom Bald’s Leechbook, pomocou ktorej sa im v laboratórnych podmienkach podarilo zabiť až 90 percent týchto baktérií odolných voči väčšine bežne používaných antibiotík.


Mohlo by vás zaujať: Keď med a zázvor spoja sily: Výsledkom je toto účinné antibiotikum matky prírody


Recept starý vyše 1000 rokov

Mikrobiologička Freya Harrison a jej tím sa rozhodli vyskúšať recept zo spomínanej knihy z deviateho storočia po tom, ako sa o ňom vedkyňa dozvedela od kolegyne Christiny Lee, ktorá sa na rovnakej univerzite venuje štúdiu staroanglických textov. Masť je zmesou obsahujúcou cesnak, pór, víno a kravské žlčové kyseliny, ktorá sa má nechať deväť dní v mosadznej nádobe. Vedci, v snahe o čo najvernejšie dodržanie pôvodnej receptúry, použili organické víno z historickej vinice, avšak namiesto mosadznej nádoby, ktorá by sa ťažko sterilizovala, umiestnili zmes do sklenených fliaš, pričom do nej vložili aj kúsky mosadze. Tá obsahuje meď, o ktorej je známe, že zabíja baktérie.

Výsledok?

Po deviatich dňoch zistili, že baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzali na cesnaku a póre, táto zmes zabila. Následne ju preto vyskúšali na kúskoch kože z myší, ktoré infikovali MRSA. Masť dokázala zabiť 90 percent baktérií, čo je približne rovnaký výsledok ako pri vankomycíne, ktorý sa najčastejšie používa na liečbu infekcií spôsobených MRSA. 


Mohlo by vás zaujať: Pomocníčka kapucínka: Pre vaše telo toho dokáže spraviť naozaj veľa


Lepšie ako antibiotiká

,,Mysleli sme si, že táto masť bude vykazovať malú antibiotickú aktivitu, pretože pri všetkých jej zložkách sa už vedecky dokázalo, že majú vplyv na baktérie. Avšak to, aká efektívna bola táto zmes, nás úplne šokovalo. Vyskúšali sme ju v náročných podmienkach, keď sme nechali baktérie vytvoriť husté populácie známe ako biofilm, v ktorých sú jednotlivé bunky tesne pri sebe a okolo seba majú vrstvu chrániacu ich pred antibiotikami. Ale na rozdiel od moderných antibiotík, táto masť má schopnosť preraziť aj túto ochrannú vrstvu,“ uviedla Harrison, ktorá spolu s kolegami následne požiadala Kendru Rumbaugh z Texas Tech University, aby tento experiment zopakovala. Podľa jej vyjadrenia táto zmes dosahuje ,,dobré, ak nie lepšie výsledky než tradičné antibiotiká“. Tím z Nottinghamskej univerzity chce preto teraz masť vyskúšať aj na ľuďoch.


Aké máte skúsenosti s užívaním antibiotík vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, SITA
Odporúčame