Žlčové mydlo, ocot či sóda bikarbóna: Spoznajte naj bojovníkov proti škvrnám

Fľak na koberci

freedigitalphotos.net

Aj pri najväčšej opatrnosti sa to občas „podarí“. Škvrna od červeného vína či paradajkovej omáčky na obruse alebo tričku, nikoho veľmi nepoteší. Našťastie, existuje mnoho dobrých tipov, ako si s katastrofou takýchto rozmerov poradiť. Neraz stačí mať po ruke tých správnych pomocníkov a po nehode nezostane ani stopa.

Prvé a základné pravidlo znie – konajte okamžite! Nie o štvrťhodinku, nie večer, ale hneď – aspoň ak vám na danom kuse naozaj záleží. Zväčša totiž platí, že čím dlhšie otáľate, tým horšie sa bude fľak odstraňovať.

Studená voda

Na mnoho fľakov za čerstva naozaj účinkuje, aj keď samozrejme záleží aj na konkrétnej látke. Škvrnu aspoň na začiatku nedrhnite a fľaky odstraňujte len prúdom vody alebo jemne mokrou vreckovkou. Ak sa ich nepodarí odstrániť úplne, musia nastúpiť do boja ďalší pomocníci.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Soľ

Niet nič lepšie na fľak od červeného vína. Hneď po nehode ho posypte štedrou vrstvou soli a nechajte pôsobiť. Podľa ďalších rád pomôže na soľ naliať ešte trochu bieleho vína, nechať pôsobiť a potom prepláchnuť vo vode.

Žlčové mydlo

Klasika, ktorá vás vyjde asi na euro, dokáže doslova zázraky. Vyplatí sa ho vyskúšať aj na zaprané škvrny, pri ktorých ste už stratili nádej na vyčistenie. Vydrhnite ním fľak ešte pred praním, nechajte chvíľu pôsobiť a potom operte daný kúsok s ostatnou bielizňou v práčke.


Mohlo by vás zaujímať: Vynikajúca sóda bikarbóna: Zaručí vám čistučkú a voňavú domácnosť


Biely ocot

Skúste ho pri škvrnách od ovocia či zeleniny – naneste ho na postihnuté miesto a nechajte 10-15 minút pôsobiť. Biely ocot pomáha aj na škvrny po omáčkach – napríklad po paradajkovej. Samozrejme, najskôr treba odstrániť z látky omáčku prúdom vody, ocot naniesť potom. V prípade potreby nechajte pôsobiť dlhšie.

Sóda bikarbóna

Pomôže aj pri zaschnutých škvrnách. Najskôr treba postihnuté miesto namočiť a následne naň vysypať sódu bikarbónu. Nechajte pôsobiť pokojne aj celú noc. Potom preperte.

Slnko

Jeho lúče vytiahnu naozaj tvrdohlavé škvrny, nesmie vám však chýbať trpezlivosť. Ideálne je vždy časť látky s fľakom pred slnením namočiť, škvrna pustí rýchlejšie. Aj napriek tomu vám však proces bielenia môže zabrať pár dní.


Mohlo by vás zaujímať: Využite ocot naplno: Výborne čistí a zaberá aj na plesne na nohách či kurie oká


Peroxid vodíka

Funguje ako bielidlo, takže ho možno využiť pri rôznych typoch škvŕn na bielej látke. Hodiť sa bude aj keď sa vám alebo vašej kaderníčke stane nehoda pri farbení vlasov, ktorú si odnieslo vaše oblečenie.

Technický benzín

Hodí sa pri čistení silne mastných škvŕn – napríklad tých po vosku. (Najprv treba škvrnu prežehliť cez papierovú vreckovku alebo pijak a odstrániť tak samotný vosk, až potom nasleduje technický benzín.)


Aké ďalšie účinné pomôcky v boji proti škvrnám poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora
Odporúčame