Žltý kamarát bodliaka benedikt lekársky: Pre lepšie trávenie a krajšiu pleť

Benedikt lekársky

wikipedia.org/Cookie

Benedikt lekársky je liečivá rastlina podobná bodliaku so žltým kvetom. Ľudovo sa mu hovorí požehnaný bodliak, zajačie oko, krasovlások, ale aj ostropes. Požehnanou rastlinou je najmä pre mamičky, ktoré trpia prechodným nedostatkom mlieka pri dojčení a pre ľudí s ochoreniami tráviaceho traktu. Táto nenápadná rastlina rastie v suchých kamenistých lokalitách, často na okrajoch ciest a záhrad. Kvitne od júna do júla a zbiera sa počas teplých slnečných dní, takže nepremeškajte svoju príležitosť.

Rastlina benedikt lekársky obsahuje žlté kryštalické horčíny knicínu, kyselinu jablčnú viazanú na vápnik a horčík, prírodné steroidy, prchavé silice,fruktózu, triesloviny, živicu a množstvo ďalších látok, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Charakteristická chuť benediktu lekárskeho sa využíva pri výrobe horkých likérov a v minulosti sa pridával aj do piva. Dávnovekí bylinkári o ňom hovorili ako o zbrani proti moru, pretože verili, že čistí krv a vyháňa  hnilobu z tela.

Horká chuť pre dobré trávenie

Táto bylina s horkou chuťou a silnou korenistou vôňou podporuje trávenie, zdravú črevnú mikroflóru a zabraňuje nadúvaniu (udržiava dobrú obranyschopnosť voči zvýšeným kvasným a hnilobným procesom v zažívacom trakte). Používa sa pri chorobách pečene a žlčníka, pretože zlepšuje činnosť tráviaceho traktu, a podporuje tvorbu a vylučovanie žalúdočných štiav a žlče a zlepšuje chuť do jedla. Taktiež udržiava optimálny stav kyseliny močovej v organizme. Povzbudzuje nervovú činnosť a napomáha pri látkovej premene.


Mohlo by vás zaujať: Užitočné buriny v záhrade: Žihľava, kostihoj či skorocel vášmu telu prospejú


Pomôže pri kožných problémoch

Má aj antibiotické účinky, vďaka čomu efektívne bojuje s niektorými chorobami vyvolanými vírusmi, napríklad s herpesom. Jeho účinné látky urýchľujú aj hojenie hnisavých rán či vyrážok. Obklady z benediktu lekárskeho sa používajú pri liečbe ekzémov, bercových vredov, kožných zápalov či pri liečbe psoriázy.

Pre mamičky s nedostatkom mlieka

V tradičnej medicíne sa benedikt lekársky používa na zvýšenie tvorby a toku materského mlieka. Jeho účinok sa podporuje použitím senovky gréckej. Laktácia by sa mala dostaviť resp. zlepšiť do 3 – 4 dní od začiatku používania dvojkombinácie mliekotvorných bylín.

Kedy a kde rastie?

Benediktu lekárskemu sa darí v mierne vlhkej vápenatej pôde, no k životu potrebuje veľa slnka. Nie je teda ničím výnimočné, že sa vo zvýšenej miere vyskytuje v Stredomorí. Vypestovať sa však dá aj v našich podmienkach. Semená sadíme na jar do hriadok, ktoré sú od seba vzdialené 30 – 50 centimetrov. Týmto spôsobom zabezpečíme, aby mali jednotlivé rastliny dostatok svetla. Aby bylina zmohutnela, plejeme burinu a okopávame rastlinu aj po zbere. Mnohým bylinkám sa darí aj mimo záhrad a s benediktom lekárskym to nie je inak. Nájdete ho aj na okrajoch ciest či v iných kamenistých lokalitách. Svojím typickým strapatým žltým kvetom zakvitá od júna do júla. V týchto mesiacoch prebieha aj zber.


Mohlo by vás zaujať: Liečivú silu bodliaka poznali už v staroveku: Vyskúšajte ju tiež!


Zber a sušenie

Pri zbere benediktu lekárskeho sa dá využiť takmer celá rastlina. Niektoré jej časti možno zbierať aj viackrát ročne. Keďže ide o bylinu, ktorá svojou stavbou veľmi pripomína bodliak, treba pri jej zbere aj sušení používať rukavice, aby ste sa nepopichali. Navyše, chĺpky, ktorými je pokrytá, dráždia sliznice a pri nesprávnej manipulácii môžete ucítiť pálenie v nose i hrdle.

Najvhodnejší čas na zber vňate aj s bylinným vrcholom je v čase kvitnutia benediktu lekárskeho, teda v júni a júli, počas slnečného a suchého počasia. Zrežte vňať asi 5 centimetrov nad zemou (závisí od výšky rastliny, niekedy dorastá až do výšky 50 centimetrov). Dôležité je, aby zbieraná bylina nemala úplne rozkvitnutý kvet. Takéto bylinné vrcholy (horných 20 – 30 centimetrov rastliny) tesne pred rozkvitnutím môžeme zbierať aj niekoľkokrát do roka.

Môžeme zbierať aj listy samostatne, pričom postupujeme od najspodnejších listov k najvyšším. V tomto prípade však listy nemiešame s bylinnými vrcholmi.

Zozbierané časti rastliny sušíme v tenkých vrstvách na papieri, v tieni a na vzdušnom mieste. Sušenie na slnku mení farbu rastliny a oberá ju o priaznivé vlastnosti. Čerstvá rastlina je lepkavá, preto ju treba sušiť oddelene od ostatných rastlín a pravidelne kontrolovať vlhkosť prostredia, v ktorom ju sušíte, pretože ľahko splesnivie. Ak sa rozhodnete sušiť ju pri umelej teplote, odporúča sa 30 – 60  stupňov suchého vzduchu.

Správne dávkovanie

V primeraných dávkach nemá benedikt lekársky žiadne vedľajšie účinky. Vyššie dávky však môžu podráždiť obličky či vyvolať nevoľnosť spojenú s vracaním. Tehotným ženám sa nesmie podávať. V terapeutických dávkach sa môže podávať zoslabnutým pacientom, deťom aj seniorom.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnutý poklad našich babičiek balzamita: Na tráviace problémy aj zlatú žilu


Recepty z benediktu lekárskeho

Zápar: Na 100 mililitrov vriacej vody potrebujete 4 – 6 gramov benediktu lekárskeho. Bylinu necháme lúhovať asi 5 minút. Zápar sa odporúča piť 2 – 3 krát denne, vždy medzi hlavnými jedlami. Môžete ho použiť aj na oplachovanie kožných infekcií.

Odvar: Do hrnca nalejte šálku vody a asi dva gramy sušenej bylinky. Za stáleho miešania varte, kým voda nezačne vrieť. Povarte asi dve minúty a pite ho 2-krát denne.

Horkú chuť záparu a odvaru pred pitím zjemnite pridaním medu.


Patrí Benedikt lekársky medzi rastliny, ktorých zberu sa venujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org/Cookie, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame