Zmáha vás jarná únava? Porazte ju tými správnymi zbraňami!

Žena

thinkstockphotos.com

Aj vy by ste stále spali a aj cesta do obchodu pre vás predstavuje misiu na Mars? Telo je neraz po zime vyčerpané, môžu mu chýbať aj niektoré vitamíny či minerály – napríklad vitamín D. Prechody ročných období horšie znášajú starší či meteosenzitívni ľudia. Jarná únava sa prejavuje fyzickou vyčerpanosťou, ospalosťou a celkovou slabosťou. Poraziť či aspoň zmierniť jej príznaky však môžete aj vy. Začnite ešte dnes!

Stavte na ovocie a zeleninu

Únavu pomôžu zahnať aj ľahšie jedlá, napríklad dusené na pare, hydinové mäso a ryby. Mastným a vyprážaným pokrmom sa treba vyhnúť. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča zjesť každý deň päť dávok ovocia a zeleniny. Ovocie treba konzumovať skôr dopoludnia, zelenina je bez časových obmedzení. Viac zeleniny a ovocia na tanieri prospieva aj duševnému zdraviu, ľahšie sa človek zbavuje i nadbytočných kíl. Ako ich zakomponovať do jedálnička?

  • Na obed si pripravte zeleninový šalát doplnený tuniakom či grilovaným hydinovým mäsom.
  • Strúhaná mrkva, kapusta či uhorka je ideálnou prílohou k mnohým pokrmom.
  • Zasýti vás aj výdatná zeleninová polievka – je len na vás či sa rozhodnete pre klasickú alebo mixovanú krémovú verziu (ideálne bez pridanej sladkej smotany).
  • Namiesto ochuteného jogurtu si kúpte biely a pridajte doň čerstvé ovocie.
  • Ovocie je výborná desiata. Nakrájajte si ho na kúsky a potešte sa z jeho sviežej chuti.
  • Pripraviť si môžete aj zdravý smoothie nápoj, v ktorom skombinujete ovocie a zeleninu podľa vlastnej chuti.
  • Nesklame ani čerstvo vyšťavený džús. Nápojom z koncentrátov sa, naopak, vyhnite.

Nezabúdajte piť

Presladené nápoje organizmu na sile nedodajú. Ideálnym nápojom je voda či nesladené čaje. Možno ich striedať so šťavami aj minerálnymi vodami. ,,Ak na pitie človek zabúda, ráno by si mal dať na stôl dvojlitrovú fľašu vody a postupne z nej po celý deň popíjať,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete sa zbaviť únavy? Obmedzte týchto 5 vecí a budete plní energie


Doprajte si prestávky

V práci zase netreba zabúdať na pravidelné prestávky, počas ktorých si človek uvoľní celé telo. Hygienici odporúčajú urobiť si voľno pätnásť minúť po každých dvoch hodinách. Nie vždy je to reálne, ak však máte takúto možnosť, určite ju využite. Nejde o žiadnu stratu času, pretože vďaka prestávke budete pracovať výkonnejšie. ,,Pracujúci by si mal vtedy uvoľniť šiju pomalým krúžením hlavy do strán. Chrbát a nohy treba vystrieť a zápästia precvičiť,“ informuje ÚVZ SR. Prestávku odporúčajú hygienici ukončiť hlbokými nádychmi a výdychmi, ktoré sa opakujú aspoň päťkrát.

Choďte peši

Treba chodiť čo najviac peši, odporúčajú hygienici. Napríklad, výťah možno zameniť za schody. ,,Alebo vystúpte z autobusu o jednu zastávku skôr,“ uvádza ÚVZ SR. Do formy sa možno dostať rýchlejšou prechádzkou. Postupne si však treba pridávať minúty a chôdzu striedať s ľahkým behom.


Ako sa s nepríjemnou jarnou únavou snažíte bojovať vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame