Zmáha vás smútok a úzkosť? Skúste naše 4 tipy proti depresii

Depresia

thinkstockphotos.com

Depresia v pravom zmysle slova nie je len o jednom či dvoch dňoch, keď máme náladu pod psa a nič sa nám nechce. Skutočná depresia trvá zväčša niekoľko týždňov a spájajú sa s ňou typické symptómy – úzkosť, osamelosť, obviňovanie seba samého, sebavedomie na bode mrazu, únava, poruchy koncentrácie, poprípade hnev, agresivita. Liečba patrí do rúk odborníka. Spravidla ide o kombináciu farmakologickej liečby a psychoterapie. Avšak pomocnú ruku môžu aspoň čiastočne podať aj tieto tipy.

1. Vyskúšajte ľubovník bodkovaný

Táto liečivá rastlina je známa stovky rokov. Zdá sa, že by mohla poslúžiť aj pri liečbe depresie. Podľa informácií publikovaných na stránkach National Center for Complementary and Integrative Health až 29 vedeckých štúdií naznačuje, že ľubovník môže byť lepší ako placebo alebo rovnako účinný ako štandardné antidepresíva na liečbu mierne až stredne závažnej depresie. Pričom ľubovník má menej vedľajších účinkov ako antidepresíva. V prípade, že chcete účinky ľubovníka bodkovaného vyskúšať, je nutné poradiť sa s lekárom, pretože to môže mať negatívne interakcie s antidepresívami i ďalšími liekmi na predpis.

Tip na prípravu čaju: 1 kopcovitá čajová lyžička drogy sa zaleje 250 ml vriacej vody, nechá sa chvíľu lúhovať a precedí sa. Pijú sa 2 až 3 šálky denne.


Mohlo by vás zaujať: Ak vás trápia depresie, nevzdávajte sa: Možno vám len chýba kyselina listová


2. Podporte prirodzenú tvorbu serotonínu

Serotonín sa nazýva aj hormónom dobrej nálady a práve jeho nedostatok je jednou z častých príčin depresie. Jeho tvorba je závislá od spánku a slnečného žiarenia. Takže v rámci možností je dobré urobiť všetko pre kvalitný a dostatočne dlhý spánok a primeraný čas tráviť vonku na slnečnom svetle. Samozrejme, tvorbu serotonínu možno podporiť aj konzumáciou potravín, ktoré obsahujú aminokyselinu tryptofán – prekurzor serotonínu. Z potravín, ktoré sú dostupné u nás, sú dobrým zdrojom tryptofánu, napríklad:

  • tekvicové semiačka (576 mg/100 g)
  • sója (575 mg/100 g)
  • mozzarella (571 mg/100 g)
  • jahňacie, bravčové a hovädzie mäso (415 mg/100 g)
  • kuracie a morčacie mäso (404 mg/100 g)
  • tuniak (335 mg/100 g)
  • kôrovce (330 mg/100 g)
  • ovsené vločky (335 mg/100 g)
  • fazuľa a šošovica (115 mg/100 g) 
  • vajíčka (167 mg/ 100 g)

3. Stavte na „zimnú čerešňu“

Zimná čerešňa je názov, ktorý označuje bylinku využívanú v ajurvéde – tam je známa ako ashwagandha (Withania somnifera).  Obsahuje napríklad alkaloidy, aminokyseliny a ďalšie látky. V ajurvéde je cenená ako adaptogén, teda pomáha lepšie zvládať stres a nervozitu, zlepšuje koncentráciu, eliminuje úzkostné a depresívne stavy, pomáha navodiť pokojný a kvalitný spánok. Podáva sa ľuďom, ktorí majú ťažkosti s mentálnou a fyzickou slabosťou. Túto rastlinu zoženiete aj u nás v podobe organických práškov alebo extraktov.

Náš tip: Zimnú čerešňu si môžete vypestovať aj doma v črepníku zo semiačok. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, avšak má rada slnko. Využíva sa koreň i nadzemné časti. V ajurvéde sa koreň varí v mlieku, ale dá sa z neho pripraviť aj čaj – koreň sa zaleje vriacou vodou a nechá 10 minút lúhovať. Denná dávka by nemala prekročiť 3 gramy.


Mohlo by vás zaujať: Strata sebavedomia, strach či nervozita: Ako si poradiť s úzkostnou depresiou?


4. Hýbte sa v miernej intenzite

Nie nadarmo sa hovorí, že pohyb udržuje v kondícii nielen naše telo, ale aj myseľ. Vraj na to stačí už 30 minút každý deň, pričom aj tento čas si možno rozdeliť na menšie dávky. Potvrdzujú to aj vedecké štúdie. Odborníci z University of Nebraska Medical Center sú toho názoru, že aeróbne cvičenie, ako napríklad džoging, plávanie, bicyklovanie, ale aj chôdza, záhradkárčenie či tanec, preukázateľne znižujú úzkosť a depresiu. Pričom pre väčšinou pacientov sú vhodné aktivity v miernom tempe, vykonané kedykoľvek počas dňa. U ľudí s vážnejšími problémami sa ako lepšie javia štruktúrované skupinové programy. 


Čo v boji s depresiou najlepšie pomáha vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame