Znamienka môžu zabíjať: Dajte si ich skontrolovať, kým je čas

Dermatológ

thinkstockphotos.com

Blíži sa leto a s ním aj ostrejšie slnečné lúče. Dokážu človeku zlepšiť náladu či vytvoriť v tele vitamín D, ale zároveň môžu byť veľmi nebezpečné, pretože zvyšujú riziko rakoviny kože. Zistite, ako sú na tom vaše znamienka a vyberte sa preventívne k lekárovi. Môže vám to zachrániť život.

Malígny melanóm patrí pre rýchle metastázovanie k najnebezpečnejším nádorom. Tak ako aj pri iných onkologických ochoreniach, aj v tomto prípade je pre úspešnú liečbu dôležitá včasná diagnostika. Lepšej informovanosti chce pomôcť Európsky deň melanómu, do ktorého sa v máji zapoja aj slovenskí lekári. Akcia sa na Slovensku bude konať už po 13. raz.

Čím skôr sa začne liečba, tým lepšie

,,Nádorové kožné choroby predstavujú závažné ohrozenie zdravia a života pacientov, ale ich včasné rozpoznanie a liečba významne znižujú riziko ich následkov. Dermatologické vyšetrenie umožní odhaliť včasné štádiá nádorov a zabezpečiť zodpovedajúci liečebný postup, ktorý podstatne zníži pravdepodobnosť závažného poškodenia zdravia pacienta,“ hovorí prezident Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti Dušan Buchvald.


Mohlo by vás zaujať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Najnebezpečnejší je malígny melanón

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm, pričom práve ten patrí medzi najzhubnejšie nádory vôbec. Ide o zhubný nádor z pigmentových buniek, ktoré obsahujú melanín. Zvyčajne sa vyskytuje na koži, ale môže sa objaviť aj na slizniciach či v oku. Vznik melanómu zapríčiňuje zhubná zmena štruktúry a množenia pigmentových buniek, ktorá najčastejšie postihuje ľudí so svetlou pokožkou i vlasmi.


Prečítajte si tiež: Keď prevencia zachraňuje životy: Na podozrivé znamienka si treba dávať pozor!


Na čo pozor?

Za rizikové faktory rakoviny kože sa pokladá:

  • nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom
  • opaľovanie v soláriách
  • vplyv elektromagnetického či rádioaktívneho žiarenia
  • nezdravý životný štýl
  • najviac ohrození sú ľudia so svetlou pokožkou
  • výskyt melanómu v rodine
  • veľké množstvo znamienok na koži

Včasná diagnostika spolu s liečbou umožňujú znižovať riziko a počet úmrtí na toto ochorenie. Prevencia melanómu spočíva najmä v pravidelných dermatologických prehliadkach. Lekára treba tiež vyhľadať v prípade zmien na znamienkach.


Mohlo by vás zaujať: Hrozivá rakovina kože: Odhaľte najčastejšie mýty a chráňte sa správne


Nechajte si znamienka skontrolovať

Spoločnosť, združujúca slovenských kožných lekárov, sa preto od 16. do 27. mája pripája k preventívnej kampani Európskeho dňa melanómu. ,,Vyzývame všetkých obyvateľov Slovenska, aby venovali pozornosť svojim ‚materským‘ pigmentovým znamienkam a iným zmenám na svojej koži a včas navštívili svojho kožného lekára, ktorý zabezpečí vyšetrenie a prípadnú zodpovedajúcu liečbu. Veríme, že spoločným úsilím sa nám podarí znížiť výskyt závažných následkov zhubných nádorov kože,“ skonštatoval Buchvald.


Dávate si pravidelne kontrolovať svoje znamienka? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame