Znepríjemňujú vám život boľavé kĺby? Skúste tieto prírodné recepty!

Koleno

thinkstockphotos.com

Bolia vás kĺby pri vstávaní, chôdzi alebo zmene počasia? Neradi sedíte dlhé hodiny v čakárni, len aby vám doktor predpísal drahé neúčinné gély? Ak váš prípad nie je nevyhnutný a bolesť je len občasná, viete si pomôcť aj sami. Sledujte ako na to.

Bolesť kĺbov často prichádza s vekom. Nie je avšak tajomstvom, že zvykne postihovať aj oveľa mladšie ročníky. Príčiny tejto bolesti môžu byť rôzne:

 • obezita
 • osteoartróza a iné ochorenia kĺbov
 • nevhodná strava či nevyležané choroby
 • nevhodná obuv
 • nadmerná fyzická záťaž

Ako s bolesťou bojovať?

Pre odstránenie diskomfortu niekedy stačí urobiť málo. Znížiť (pri obezite) denný príjem kalórií alebo chodiť na dlhé prechádzky pri sedavom type zamestnania. Zmeniť obuv, či zakúpiť si špeciálne vložky do obuvy a zmierniť fyzickú záťaž môže urobiť zázraky. Pomôžu aj tabletky na potláčanie zápalov a bolesti, tie ale často majú množstvo vedľajších účinkov. Medzi najzávažnejšie iste patrí poškodzovanie pečene. Aj preto stoja nasledujúce rady za vyskúšanie.

 • Upravte stravu

Staršie generácie zvykli piť veľké množstvo mlieka, ktoré obsahuje vápnik, aby ich kosti boli silné. S pribúdajúcim vekom nároky organizmu na tento minerál rastú, takže určite nepodceňujte jeho dostatočný príjem. Okrem mlieka si pravidelne doprajte aj jogurty či tvrdé syry (veľa vápnika má parmezán, ementál, eidam, bryndza). Nezabúdajte ani na ryby, obilniny alebo vajíčka. Aj tieto potraviny obsahujú mnohé účinné látky pri boji s bolesťou kĺbov.

 • Prášok z vajíčkových škrupín

Vajíčkové škrupiny z uvarených vajec si skúste pomlieť na prášok a každý deň pridávať do stravy. Obyčajne postačí jedna lyžica denne.


Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


 • Kapustné listy

Dva listy z hlávkovej kapusty popučte (aby vypustili šťavu), priložte na boľavé miesto a stiahnite obväzom. Nechajte pôsobiť. Najlepšie ak si tento obklad spravíte pred spánkom a necháte si ho na nohe celú noc.

 • Prissnitzov obklad alebo cesnak s tvarohom

Prissnitzov obklad je úplne bežná vec, ktorá sa používa dodnes. Stačí namočiť uterák do 20-25 stupňovej vody, vyžmýkať, priložiť kus igelitu a následne ešte suchý uterák. Po obklade pokožku vysušíme, avšak niekoľko hodín nemastíme nijakou masťou.

 • Cesnak s tvarohom

Nasekanú cibuľu alebo 5 strúčikov cesnaku zmiešane s tvarohom a priložíme na boľavé miesto, kde necháme 2-3 hodiny pôsobiť.

 • Kostihoj

Kostihoj je takmer zázračná rastlina a využiť ju môžete aj pri problémoch s kĺbmi. Stačí lístky tejto rastlinky najemno nasekať, zmiešať s olivovým alebo slnečnicovým olejom a nechať odstáť na slnku po dobu dvoch týždňov. Potom je extrakt pripravený na používanie ako náhrada mastičky.

 • Horčičné semeno

Asi za hrsť horčičných semien rozdrvíme a zalejeme trochou takmer horúcej vody. Rozmiešame. Kaša je hotová, keď začne zapáchať. Vtedy ju môžeme naniesť na kus látky a priložiť na problémovú oblasť. Necháme pôsobiť, kým nezačne páliť, potom omyjeme. Obklad si možno dávať len raz za dva dni.  


Mohlo by vás zaujímať: Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!


 • Zázvor + mrkva

Zázvor ako aj kurkuma pôsobia protizápalovo, mrkva je zas plná minerálov a vitamínov. Spolu tvoria dokonalú harmóniu, ktorá môže vášmu telu a kĺbom špeciálne len pomôcť. Skúste aspoň týždeň piť nápoj podľa nasledujúceho receptu:

Očistite zázvor, kurkumu (najlepšie čerstvú) a mrkvu. Všetky suroviny odšťavte za pomoci odšťavovača. Ak nemáte odšťavovač, môžete suroviny rozmixovať v mixéri, avšak pridajte tam trocha vody, aby nápoj nebol príliš hustý. Nakoniec do šťavy pridajte čierne korenie a zamiešajte. Nápoj skladujte v chladničke a pite ho 3-krát denne približne 15-30 minút pred jedlom. Takáto jedna dávka je určená na jeden deň. Tento nápoj môžete užívať až pokiaľ nezacítite zlepšenie, ktoré by sa malo dostaviť už v priebehu prvého týždňa.

Nezabúdajte ani na pohyb

Ako sa hovorí: „V zdravom tele, zdravý duch“. Dalo by sa to predsa len pozmeniť na: „V zdravom tele, zdravý kĺb“. Preto pravidelne cvičte, napríklad si choďte zaplávať, na turistiku či nordic walking, alebo vyskúšajte jógu. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, prísun minerálov a vitamínov, otužovanie a vaše kĺby sa budú usmievať. Keď bolesť nepoľavuje, určite sa vyberte k doktorovi a preberte s ním aj vhodnosť spomínaných babských rád pri vašom probléme.


Aké účinné prípravky pri bolestiach kĺbov najviac pomohli vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Diana
Odporúčame