Zoskok z lietadla či skákajúce topánky: Vaša dávka adrenalínu aj po štyridsiatke!

padák

sita

Názory o tom, že adrenalínová zábava patrí len mladším generáciám, sú prežitok. Vášni v podobe bláznivých úletov, ale aj nebezpečnejších záľub prepadáva čoraz viac ľudí v stredných rokoch. Dobehnite aj vy to, čo ste pred desaťročiami zameškali. Ponuka je naozaj bohatá!

Prvoradá je bezpečnosť

Aj keď adrenalínové športy a zážitky predstavujú obrovské lákadlo, do žiadneho z nich sa netreba vrhať bezhlavo. S pribúdajúcimi rokmi je dôležité myslieť najskôr na svoje zdravie a ochrániť si srdce. Vyplavený adrenalín, ktorý má v mladosti tie najpovzbudzujúcejšie účinky, totiž v zrelom veku môže narobiť poriadnu šarapatu a v najhoršom prípade dokonca i zabíjať. Predtým, ako sa pustite do bláznenia na zemi či vo vzduchu, zaistite si dve veci. Dostatok odvahy a dôkladnú konzultáciu s lekárom, ideálne internistom. Bez negatívneho nálezu na EKG nad dobrodružstvom radšej ani neuvažujte.


Mohlo by vás zaujať: Zorientujte sa v prírode aj bez pomôcok: Takto sa na výlete nestratíte!


Adrenalín na slovenský spôsob

Aj keď sme pred niekoľkými rokmi za adrenalínovou zábavou museli chodiť do zahraničia, v súčasnosti širokú paletu ponúka už aj domáci trh. Zážitkových agentúr totiž vyrástlo ako húb po daždi a navzájom sa predbiehajú v tom, aby ich ponuka bola tá najoriginálnejšia. Obmedzovať sa teda nemusíte len na bungee jumping, rafting či kolektívnu hru v army štýle zvanú paintball. Možností je ďaleko viac a väčšina z nich sa delí do štyroch základných kategórií.

Na zemi

Skákajúce topánky Poweriser: Aj keď by sa mohlo zdať, že na zemi stojíte nohami pevne, občas platí pravý opak. Zvlášť pokiaľ máte na nich upevnené špeciálne skákajúce topánky Poweriser, s ktorými dokážete preskočiť aj múr.
Zorbing: Nechajte si zamotať hlavu vo vnútri priehľadnej zorbingovej gule, v ktorej sa budete gúľať dole kopcom.
Buggykiting: Ak máte radi jazdu na terénnej trojkolke, oživte ju tým, že sa necháte ťahať padákom. Zdá sa vám to bláznivé? To isté môžete v zime zažiť na snowboarde.


Mohlo by vás zaujať: Láka vás hra na vojakov? Airsoft je pre vás to pravé!


Na vode

Hydrospeed: Ak je pre vás rafting nuda, vyskúšajte si to sólo. Ľahnite si na špeciálny klzák a nechajte sa unášať prúdom dravej rieky.
Vodný skúter, vodné lyže: Tieto atrakcie viac nie sú záležitosťou len dovolenky pri mori. Vodných plôch máme predsa na Slovensku viac než dosť.

Vo vzduchu

Tandemový zoskok: Už viac nepatrí výlučne do radov výsadkárov. Môžete si ho vyskúšať s inštruktorom či dokonca úplne sami. A to platí aj pri pilotovaní ultraľahkého lietadla. Nezdá sa vám to dosť rýchle? Potom je tu let vrtuľníkom či dokonca stíhačkou. Ak však máte radi výšku v pokojnejšom duchu, za zmienku rozhodne stojí let balónom, prípadne paragliding alebo let na rogale.

Auto-moto

Táto najširšia kategória ponúka adrenalínovú jazdu na všetkom, o čom ste kedy snívali – od rýchlych športových vozidiel cez formulu, štvorkolky a offroad až po obrnený transportér. Zaujímavosťou pritom je, že za volant si nesadajú len muži, ale čoraz väčší počet odvážnych dám. Pre mnohé z nich je totiž pocit zo šoférovania, napríklad, červeného Ferrari nezabudnuteľným dobrodružstvom. A ktorý adrenalínový zážitok oslovil práve vás?

Zdroj: sita, sita, Johnny
Odporúčame