Zostaňte fit aj pri sedavom zamestnaní: Odborníčka radí, ako na to

Porada

freedigitalphotos.net

Nenabrať zbytočné kilá a udržať si zdravie aj pri sedavom zamestnaní? Podľa nutričnej terapeutky Terezy Masnej nejde o nič nedokázateľné. Stačí dodržiavať niekoľko zásad a zdravé telo vo forme môže mať naozaj každý. Pravidelne a zdravo jesť a urobiť si čas na pohyb – to je podľa Terezy Masnej alfa a omega zdravej životosprávy. Prvoradá je pritom najmä vôľa.

Nevýhody sedavého zamestnania

Sedavé zamestnanie neohrozuje človeka len kilami navyše, ale zaťažuje tiež chrbticu, krčnú chrbticu, oči, ako aj srdce a kardiovaskulárny systém. Metabolizmus sa spomaľuje, zastavuje se cirkulácia enzýmu rozkladajúceho tuky, čím klesá schopnosť tela zbaviť sa toxických látok, povedala Masná. ,,Pre vyváženie nezdravého dopadu sedavého zamestnania sa treba zamerať na dve hlavné oblasti života – stravu s pitným režimom a pohy a šport,“ zhrnula Masná, poradkyňa projektu českej Zdravotnej poisťovne Ži zdravo.


Mohlo by vás zaujímať: Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?


Doprajte si tie správne nápoje

Pracovne vyťažení ľudia si pomáhajú k sústredeniu kávou, ktorá však odvodňuje. Preto treba vždy vypiť aj pohár vody. Masná radí piť neperlivú vodu izbovej teploty. Ľadové nápoje podľa nej ochladzujú telo a tak spomaľujú metabolizmus, preto to s nimi netreba preháňať. Tvrdý alkohol, víno a pivo by tiež nemali byť súčasťou pitného režimu, len jeho chutným doplnkom.

Masná radí každé ráno po príchode do práce si dať na stôl 1,5 až dvojlitrový džbán s vodou, ktorý by mal byť do večera prázdny. Komu nechutí čistá voda, môže si ju ochutiť citrónom alebo čerstvými bylinkami. Mäta osvieži, medovka upokojí, zázvor zahreje, čo sa hodí v zime.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás malátnosť a kŕče? Doplňte horčík, v potravinách je ho menej ako kedysi


Dôležitá je aj strava

Duševnú činnost podporí ľahká strava. Sviečková s knedľou v lete utlmí. Telo sa sústredí na trávenie a mozgu se nechce myslieť. Naproti tomu jeho činnosť podporí šalát s mäsom, odborne sa tomuto typu stravy hovorí brainfood.

Mozgu a telu prospievajú med, ovocie a zelenina, strukoviny, orechy a semienka, čerstvé mlieko, maslo, sladkovodné aj morské ryby a mäso z nekonvenčných chovov. Neprospievajú sýtené sladké nápoje, fastfoodová strava a polotovary, sladkosti z rafinovaného cukru či výrobky z bielej múky. ,,Pre udrženie vitality je nevyhnutné uprednostňovať prírodné, čo najmenej spracované potraviny, v ktorých je glukóza s vlákninou,“ zhrnula Masná.


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa unavení a bez energie? Naštartujú vás tieto životabudiče!


Nezabudnite na pohyb

K pohybu doplnila, že si naň človek má nájsť čas ráno a večer, môže chodiť do práce peši alebo ísť na bicykli, pri cestovaní mestskou dopravou vystúpiť o pár staníc skôr a ísť namiesto výťahom po schodoch. Behom dňa v práci je dobré zhruba každých 45 minút vstať od pracovného stola, prejsť sa a pretiahnuť. Cez víkend radí odborníčka beh a prechádzky v prírode, plávanie, pre upokojenie jogu. Medzi doporučené pohybové aktivity radí aj bežné domáce upratovanie.


Ako sa udržejete fit pri vašom zamestnaní? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera, ČTK
Odporúčame