Zostaňte pri sile čo najdlhšie: Vyskúšajte stredomorskú kuchyňu plnú zdravia

zelenina

photl.com

Aj keď pojem diéta evokuje vo väčšine z nás proces znižovania hmotnosti, v tomto prípade to nebude celkom tak. Táto diéta nie je totiž prioritne zameraná na chudnutie, ale na predĺženie života. Vďaka nej budeme totiž omnoho zdravší a aktívne sa zúčastníme aj boja proti rakovine a srdcovo-cievnym ochoreniam.

Tajomstvo dlhovekosti?

Túto záhadu sa pokúšajú už stáročia vylúštiť rôzni vedci, odborníci na zdravú výživu, ale aj rôzni šarlatáni. Zdá sa však, že podľa najnovších výskumov sa ju podarilo odhaliť práve americkým vedcom. Mali by ním byť štyri jednoduché zásady, ktoré nám zaručia, že budeme žiť dlhšie a riziko nášho úmrtia sa zredukuje o viac ako polovicu. A dokonca vypočítali, že náš život sa tým celkovo predĺži až o tri roky. Ktoré zásady to teda sú?

Ako sa dožiť dlhšieho veku?

Čo je potrebné robiť preto, aby sme sa dožili čo najvyššieho veku? Riaďte sa podľa štyroch nasledovných zásad:

  1. dodržiavať stredomorskú diétu
  2. piť kvalitné víno v primeranom množstve
  3. cvičiť
  4. nefajčiť

Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo slovíčka makrobiotika: Lepšou stravou k zdravšiemu telu


Princípy stredomorskej diéty

Strava, ktorá sa týka stredomorskej diéty, je do veľkej miery vegetariánskeho charakteru. Preferuje sa najvyšší podiel surovej stravy – ovocia a zeleniny. Spomedzi mäsa tvoria najväčšiu časť ryby, no nie je úplne vylúčené ani iné, najmä biele mäso. Avšak to by sa malo konzumovať len veľmi striedmo. Asi tretinu kalorického príjmu by mal tvoriť kvalitný olivový olej. Každý deň je povolené aj prijateľné množstvo vína.

Naproti tomu treba prijímať menej červeného mäsa a mliečnych výrobkov. Dodržiavaním takéhoto stravovania a ďalších troch princípov, ktoré sú spomenuté vyššie, budete mať podľa autorov tejto diéty nielen vyššiu šancu, že sa dožijete vyššieho veku, ale aj omnoho väčšie percento ochrany pred civilizačnými ochoreniami, rakovinou a kardiovaskulárnymi chorobami.

Nikdy nie je neskoro začať

To tvrdia vedci, ktorí prišli s týmto objavom. Výsledky štúdie, ktorú vykonali, vyšli v časopise Journal of the American Medical Association. Uskutočnili ju vedci z americkej Wageningovej univerzity, ktorí desať rokov sledovali zdravotný stav ľudí vo veku 70 – 90 rokov. Zistili, že tí, ktorí dodržiavali spomínané štyri zásady, mali o 65 % nižšie riziko úmrtia. V článku tiež zdôrazňujú, že začať žiť zdravšie je možné v každom veku a nikdy na to nie je príliš neskoro.


Mohlo by vás zaujať: Lepšia postava vďaka vínu: Znie to neuveriteľne, ale je to tak!


Mix francúzskej, talianskej a gréckej kuchyne

Presne tak by mal vyzerať váš jedálny lístok, ktorý vám zaručí zdravé srdce. Rokmi skúmania bolo totiž dokázané, že jedlá juhofrancúzskej, talianskej, gréckej, či severoafrickej kuchyne a niektoré jedlá z krajín Blízkeho východu, majú na ľudské zdravie neskutočne pozitívne a aj preventívne účinky.

Aké množstvo alkoholu je prospešné?

Aj napriek tomu, že informácia, ktorá hovorí, že denný príjem alkoholu je pre telo prospešný, môže v niekom vyvolať pobúrenie, je to naozaj tak. Alkohol v primeranom množstve nášmu telu prospieva a to nielen podľa tejto štúdie, ale aj podľa mnohých iných. Odporúčania sa pohybujú medzi 1-2 pohármi vína denne pre pánov a jedným pohárom pre dámy. Vedci si nevedia vynachváliť najmä účinky toho červeného.


Výskušali ste sa už stravovať na základe princípov stredomorskej diéty? Aké sú vaše skúsenosti a poznatky s touto diétou? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, flickr.com, Nela
Odporúčame