Zubná kefka, antibakteriálne mydlo či líčidlá: Aj to sú hrozby pre vaše telo

Umývanie rúk

thinkstockphotos.com

Používame ich bežne v domácnostiach v domnení, že tak chránime svoje zdravie, či zlepšujeme hygienu. Niektorí odborníci ale tvrdia, že predmety ako zubné kefky, antibakteriálne mydlá, vatové tyčinky do uší, kuchynské špongie či staré líčidlá, môžu za istých okolností predstavovať pre naše telo nebezpečenstvo.

Antibakteriálne mydlo

Konkrétne tie, ktoré obsahujú látku zvanú triklosan. Tá sa navyše nachádza aj v niektorých zubných pastách, či kozmetike a používa sa aj pri výrobe textilu či plastových obalov. V Nemecku patrí toto antibakteriálne a protihubové činidlo na zoznam zakázaných látok. Svojou činnosťou podľa výskumov na zvieratách narúša funkciu hormonálneho systému. Okrem toho zrejme zvyšuje odolnosť organizmu voči antibiotikám.

Líčidlá a kozmetické prípravky

Relatívne nebezpečnou skupinou sú najmä tekuté líčidlá, ktoré sa navyše nanášajú priamo pomocou aplikátora. Do maskary či lesku na pery sa totiž bežným používaním dostávajú množstvá baktérií, ktoré sa následne prenášajú priamo na pokožku či do mimoriadne citlivých oblastí. Mihalnice majú ochrannú funkciu, no priamou aplikáciou maskary sa dámy vystavujú nebezpečenstvu. Prostredníctvom lesku sa zasa z pier priamo na sliznicu ústnej dutiny dostávajú neželané baktérie. Za predpokladu, že si navyše kozmetiku požičiavate, dochádza ku kontaktu aj s cudzími baktériami. Nečakajte teda, kým tieto druhy dekoračnej kozmetiky miniete úplne, radšej ich meňte každých pár mesiacov.


Mohlo by vás zaujať: Odborníčka radí: Čo najlepšie zaberá na problémy s imunitou?


Vatové tyčinky

Ušní lekári vo všeobecnosti neodporúčajú používanie akýchkoľvek prostriedkov na čistenie uší. Neodbornou manipuláciou a zásahom do ušného otvoru si totiž môžeme veľmi ľahko privodiť vážne zranenie, ktoré môže viesť v najhoršom prípade i k strate sluchu. Okrem toho, že použitím vatovej tyčinky pri čistení uší môžeme mechanicky zasiahnuť neželané časti, ušný maz nimi práve zatláčame hlbšie do uší. Paradoxne je to práve ušný maz, čo chráni vnútornú časť ucha tým, že viaže nečistoty a odumreté bunky kože. Tie následne prirodzene a spontánne vylučuje smerom von. Ideálne je podľa odborníkov čistiť uši len pomocou prsta a kúska vlhkej vaty, aj to len na miestach, kam končekom prsta bez akéhokoľvek tlaku možno dosiahnuť.

Zubná kefka

Správna hygiena ústnej dutiny nie je podmienená iba voľbou vhodnej a kvalitnej zubnej pasty, ale i zubnej kefky a technikou jej používania. Čo je však z hľadiska hygieny rovnako dôležité, je i pravidelná výmena opotrebovanej zubnej kefky. Tá by sa mala meniť približne každé tri mesiace, prípadne po prekonaní choroby. Po tomto čase je už totiž pokrytá veľkým množstvom baktérii, a tak je zmarená i tá najväčšia snaha o dôkladnú hygienu .


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Kuchynská špongia

Mnohí ľudia sa domnievajú, že najväčším zdrojom nečistôt a baktérii je toaleta. Možno by však zostali veľmi prekvapení, keby zistili, že najviac baktérii sa udržiava práve na kuchynskej špongii. Tá sa totiž dostáva do neustáleho kontaktu s riadmi, na ktorých sa nachádzajú rôzne druhy nečistôt a mikroorganizmov. Používaním špongií a hubiek pri umývaní riadu sa teda tieto šíria ďalej a nezmierni to ako fakt, že pri umývaní používate horúcu vodu. Ideálne je preto tieto špongie často meniť, prípadne používať kuchynské handričky, ktoré je možné vyprať i v práčke.

Bežecké topánky

Vedeli ste, že obuv určenú na behanie, je pri intenzívnom bežeckom tréningu ideálne meniť približné každých 500 až 600 odbehnutých kilometrov? Tvrdí to Jason Karp, lekár a autor špeciálnej publikácie o behaní. Podľa neho totiž „vybehané“ bežecké topánky už strácajú svoju schopnosť dostatočnej ochrany chodidla. Nárazy nôh na tvrdý povrch údajne takéto topánky nie sú schopné ďalej v dostatočnej miere absorbovať. Tým dochádza k šíreniu vibrácii vyššie, čím sa zároveň zvyšuje i riziko vzniku zranenia. 


Darí sa vám vyhýbať spomínaným hrozbám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame