Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?

zubná kefka

photl.com

Tí z vás, ktorí hygiene ústnej dutiny venujú patričnú pozornosť, si život bez zubnej kefky nevedia predstaviť. Súčasný trh však ponúka neuveriteľné množstvo druhov kefiek, pričom výrobcovia sa v reklamách prezentujú najmä technologickými inováciami. V obchode tak zvyčajne bezradne stojíme pri stojane a študujeme hlavičku kefky, počet a tvrdosť štetín, prípadne iné vylepšenia. Viete, ako medzi nimi vyberať a ako by správna zubná kefka mala vlastne vyzerať?

V jednoduchosti je krása

Hoci vás to možno prekvapí, správna zubná kefka už na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho. Mala by mať nasledovné vlastnosti:

  • malú hlavičku – z praktického dôvodu. Len naozaj malá hlava zubnej kefky sa dostane všade vrátane ťažko prístupných miest.
  • čo najväčší počet štetín – dostatočný počet štetiniek vyčistí každý zub naozaj poctivo
  • čo najmäkšie štetiny – nesiahajte po zbytočne tvrdých kefkách. Môžu totiž narobiť nemalú šarapatu nielen vašim ďasnám, ale aj obnaženým krčkom.
  • rovno zastrihnutá – aj keď výrobcovia lákajú najrôznejšími „anatomickými“ tvarmi s vystúpenými štetinkami, najlepší efekt dosiahnete práve zarovnanou malou hlavičkou.

Lamely a iné „vymoženosti“

Zrejme ste sa už aj vy stretli s tým, že zubná kefka má v strede medzi štetinkami aj kus umelej hmoty. Odborníci sú však v tom prípade veľmi skeptickí. „Kefky s lamelami takmer vôbec nečistia,“ prezradila nám dentálna hygienička zo stomatologického centra Blaha Dent pôsobiacom v Žiline. Na vysvetlenie dodáva: „Pacienti síce majú pocit, že sklovina je vyhladená, no v oblasti línie ďasna zostávajú obrovské povlaky. Tá kefka to vyčistiť nedokáže.“


Mohlo by vás zaujať: Úľava pre boľavé kolená: Pomôžte si týmito prírodnými zázrakmi


Elektrická zubná kefka

Viditeľne lepší výsledok ako s klasickou zubnou kefkou zrejme nedosiahnete. Napriek tomu však svoj zmysel určite má. Napríklad v prípade, že vstávate ráno príliš unavení a „kefovanie“ zubov vám príde otravné – elektromotorček to urobí za vás. Vhodným riešením je aj u najmenších, ktorí jemné brnenie môžu vnímať ako príjemné spestrenie umývania zubov.

Hygiena samotnej kefky

Tak ako o vlastný chrup, aj o čistiaci nástroj sa treba príkladne starať. Aby sa vám na kefke zbytočne nemnožili baktérie a aby vám slúžila čo najdlhšie, mali by ste sa držať nasledovných rád:

  • poctivo čistite – po každom použití kefku poriadne opláchnite prúdom tečúcej vody
  • skladujte v suchu – kefku nechajte voľne stáť tak, aby sa hlavičkou ničoho nedotýkala. Vyžite na to stojan alebo pohárik, pokiaľ to nie je nevyhnutné, do puzdra ju určite nezatvárajte.
  • obmieňajte – šetrní ľudia toto pravidlo síce ignorujú, pravdou ale je, že jednu kefku by sme mali používať maximálne dva mesiace.
  • pozor na infekcie – ak ste prekonali akýkoľvek zápal ústnej dutiny, afty alebo herpes, ihneď po skončení liečby začnite používať novú zubnú kefku

Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Pastou zbytočne neplytvajte

Ak máte dobrú zubnú kefku, vystačíte si s objemovým množstvom pasty vo veľkosti hrášku. Viac ako na cenu sa preto v obchode zamerajte na zloženie. „Zubná pasta by mala mať čo najväčší počet fluoridov. Ďalej by sa mali pacienti riadiť tým, aký problém ich trápi. Ak sú to ďasná, mali by voliť pasty s antibakteriálnymi prímesami,“ radí dentálna hygienička spoločnosti Blaha Dent.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame