Zubné pasty pod lupou: Ktorá je pre vás tá najlepšia?

zubná pasta

Gettyimages.com

Udržiavanie ústnej hygieny je základom zdravých zubov a ďasien. Pravidelné čistenie zabraňuje nepríjemnému zápachu z úst, odstraňuje povlak vzniknutý konzumáciou jedál a ničí baktérie v ústach. Najdôležitejšou pomôckou je popri kefke práve zubná pasta.

Výber zubnej pasty sa môže odvíjať aj od špecifických problémov. Patrí medzi ne napríklad citlivosť zubov, krvácanie ďasien alebo časté infekcie v ústnej dutine. Pri výraznej citlivosti zubov môžete o predpísanie vhodnej pasty požiadať aj svojho zubára. Nech už však výber zvládnete sami alebo za pomoci odborníka, výber správnej pasty je mimoriadne dôležitý. Používame ju predsa každý deň. Zistite, na čo sa pri kúpe zamerať a ako sa v ponuke vyznať.

Fluorid – áno aj nie

Zubná pasta s obsahom fluoridov (zlúčenín fluóru) má prospešný vplyv na naše zuby. Ide o prírodný minerál, ktorý ochraňuje sklovinu a pomáha predísť zubnému kazu. O fluóre ste možno počuli ako o škodlivej chemikálii, ktorá ohrozuje zdravie a už v malom množstve spôsobuje otravu. Občas sa dokonca prirovnáva k arzénu či azbestu. Z chemického hľadiska je tomu tak, avšak množstvo fluoridov v zubných pastách, minerálnych vodách či kuchynskej soli nie je ani zďaleka tak vysoké, aby vám pri bežnej konzumácii ublížilo. Práve naopak, väčšina zubárov sa zhoduje na tom, že v kombinácií s ďalšími látkami v zubnej paste fluór nepredstavuje žiadne riziko, ale pomáha udržať zdravie zubov. V niektorých prípadoch môže byť ľudské telo mimoriadne citlivé na túto látku, vtedy sa odporúčajú prírodné zubné pasty bez obsahu fluoridov.

Mohlo by vás zaujímať: Zubná pasta je skvelým pomocníkom v domácnosti: Vyskúšajte tieto tipy aj vy

Bieliace pasty – pozor, ak máte citlivé zuby

Každý z nás túži po krásnom bielom úsmeve. Zosvetlenie škvŕn spôsobených fajčením či pitím kávy je pri pravidelnom používaní bieliacej zubnej pasty možné. Ľudia s citlivým chrupom by sa však mali týmto produktom vyhnúť. Látky v nich obsiahnuté môžu spôsobiť zvýšenú citlivosť na studené a teplé nápoje. Nadmerné bielenie zubov môže tiež ničiť sklovinu. Aj bieliaca zubná pasta by mala čistiť a ošetrovať. Pri jej výbere preto nerobte kompromisy. Položte si otázku, či ju skutočne potrebujete. Zdravie zubov je dôležitejšie než ich vzhľad. Prirodzená zdravá farba zubov, nie je snehovo biela. Určuje ju predovšetkým genetika a až v druhom rade životný štýl.

Prírodné pasty – skvelé pre alergikov

 Ďalšou alternatívou ku komerčným zubným pastám sú prírodné produkty, ktoré neobsahujú fluoridy ani iné chemické látky. Na čistenie zubov môžete použiť aj sódu bikarbónu, ktorá efektívne čistí a má bieliaci efekt. Po prírodnej zubnej paste je dobré siahnuť aj vtedy, ak ste na niektorú z látok v jej zložení alergickí.

Mohlo by vás zaujímať: Perfektné využitie zubnej pasty: Z týchto trikov na videu budete v úžase

Ktoré zubné pasty zodpovedajú štandardom ADA?

ADA – Americká Dentálna Asociácia sprostredkúva testovanie kvality zubných pást. Overené výrobky musia podliehať niekoľkým kritériám:

  • musia obsahovať fluoridy
  • musia obsahovať aktívne látky, ktoré udržujú zdravie ústnej dutiny
  • nesmú obsahovať dochucovadlá, ktoré ničia zuby (napr. cukor)
  • ich účinky musia byť vedecky dokázané

Toto testovanie je dobrovoľné a nemusí ho podstúpiť každá značka zubnej pasty. Medzi overené patria napríklad produkty od Colgate, Crest, Aquafresh, Sensodine, Listerin alebo Oral-B. Pamätajte na to, že vyššia cena sa nemusí vždy rovnať lepšej kvalite. Pri zhoršujúcich sa problémoch so zubami konzultuje výber najvhodnejšej pasty s vašim zubárom.

Aké zubné pasty najčastejšie používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanislava, gettyimages
Odporúčame