Zubnú kefku používate každý deň: Viete si vybrať tú správnu?

Čistenie zubov

thinkstockphotos.com

Život bez zubnej kefky si len ťažko vieme predstaviť. Už odmalička tvorí umývanie zubov súčasť našej dennej rutiny. Aj v tejto oblasti sa však situácia vyvýja. Aká je tá správna zubná kefka a ktoré ďalšie pomôcky možno využiť pre dlhšie zdravie vášho chrupu? Poradí vám stomatologická sestra Mgr. Darina Šmáliková.

V jednoduchosti je krása

Možno vás to prekvapí, ale správna zubná kefka už na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho – aj napriek mnohým zložitým modelom, ktoré vidieť v drogérii. Často sme pri jej výbere ovplyvnení reklamou v televízii a v obchodných centrách.

Určite ste sa už stretli so zubnými kefkami s rôznymi „vymoženosťami“, akými sú skrížené vlákna a kúsky umelej hmoty medzi vláknami – lamely. Odborníci sú v týchto prípadoch vylepšení zubných kefiek skeptickí. Lamely sklovinu vyhladia, no v oblasti línie ďasna zostávajú povlaky.

Menej je viac

Na dokonalé odstránenie zubného povlaku z prístupných povrchov by mala mať zubná kefka malú hlavičku, ktorou sa dostane všade, vrátane ťažko prístupných miest. Čo najväčší počet vlákien vyčistí každý zub naozaj poctivo.


Mohlo by vás zaujať: Udržte si zuby v ďasnách čo najdlhšie: Bojujte proti paradentóze, kým je čas!


Mäkké či tvrdé vlákna?

Dnes sa odborníci zhodujú, že kefka by mala mať čo najmäkšie vlákna, pretože  tvrdé zubné kefky môžu  poškodiť  nielen ďasná, ale aj na obnažené zubné krčky. Nie je pravda, že mäkké vlákna sa „strapkajú“ rýchlejšie ako vlákna stredné či tvrdé. Ak je kefka už po dvoch týždňoch používania rozstrapkaná, vytvára človek pri čistení nadmerný tlak. Je lepšie vymeniť viac mäkkých kefiek, kým si osvojíte optimálny tlak, ako naprávať škody spôsobené priveľmi tvrdou kefkou. 

Zaobchádzajte s kefkou správne:

  • po každom použití ju opláchnite prúdom tečúcej vody
  • skladujte ju voľne hore hlavičkou, v pohári či v stojane tak, aby sa hlavičkou ničoho nedotýkala
  • jednu kefku možno používať maximálne dva mesiace
  • po prekonaní ochorenia alebo skončení liečby vymeňte kefku za novú

Mohlo by vás zaujať: Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!


Nezabudnite na priestor medzi zubami

Najmä večerné čistenie zubov treba doplniť o čistenie medzizubnými kefkami. Žiadna klasická zubná kefka nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami, a práve tieto miesta sú často postihnuté zubným kazom a zápalom. Medzizubná kefka je vlastne tenký drôtik s jemnými vláknami rôznej veľkosti. Do medzizubného priestoru sa ľahko zavedie a vyčistí aj  ťažko prístupné miesto. Zavedeniu medzizubnej kefky môže brániť zubný kameň v tejto oblasti, a preto by malo prvému použitiu medzizubnej kefky predchádzať profesionálne vyčistenie dentálnou hygieničkou.

Neoddeliteľnou pomôckou pre čistenie medzizubných priestorov je aj zubná niť. Jej používanie spolu s medzizubnou kefkou zabezpečí vyčistenie medzizubných priestorov, ktoré tvoria 30-40 % zubného povrchu. Pri medzizubnej kefke aj zubnej niti platí, že vhodný typ vám vyberie  a techniku čistenia  vás naučí dentálna hygienička.


Aké pomôcky používate na dôkladné vyčistenie zubov vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Naturprodukt
Odporúčame