Zubný kaz môže spôsobiť infarkt aj cukrovku: Niekedy ani nemusíme vedieť, že ho máme

Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

Boli ste už tento rok na preventívnej zubnej prehliadke? Ak nie, mali by ste to rozhodne napraviť. Nechať si aspoň raz do roka kompletne skontrolovať chrup je totiž pre vaše zdravie dôležitejšie, ako si myslíte.

Zubný kaz často nepovažujeme za nič tragické a kým zub vyslovene nebolí, mnohí ho ani neriešime. Neliečené však môžu mať fatálne následky na celý náš organizmus. Znie to neuveriteľne, ale ovplyvniť dokážu naše srdce, pľúca, mozog aj kĺby.

Baktérie cestujú krvou

Podľa štúdie zverejnenej v britskom časopise Britsh Dental Journal sú pokazené zuby a zapálené ďasná pre ľudský organizmus rovnako rizikovým faktorom ako fajčenie či obezita. Baktérie z úst, ktoré spôsobujú zápaly, sa krvnou cestou môžu dostať do celého tela a spôsobiť problémy. Prepojenie medzi zubami a celkovým zdravím je jednoducho väčšie, než si myslíme.

Srdcový infarkt a mŕtvica

Zo zapálených zubov a ďasien nevznikajú len baktérie, ale aj neurotransmitery, ktoré v krvnom obehu podporujú zápaly. Škodia cievam, a tie preto strácajú elasticitu. Výsledkom môže byť zápal srdcového svalu alebo dokonca infarkt. Baktérie môžu spustiť aj tvorbu krvnej zrazeniny, ktorá následne upchá cievu v mozgu a spôsobí mozgovú mŕtvicu.


Mohlo by vás zaujať: Leto je obdobím zubných kazov: Pomôže pitný režim aj zvýšená pozornosť hygiene


Zhoršenie cukrovky

Hoci sa pozornosť diabetikov orientuje najmä na sledovanie hladiny cukru, diétu či problémy s prekrvením dolných končatín, prvé príznaky diabetes mellitus sa vyvíjajú práve v ústnej dutine. Parodontitída (zápal všetkých tkanív závesného aparátu zuba) je podľa Americkej asociácie diabetikov šiestou najčastejšou komplikáciou cukrovky. Hlavným príznakom je krvácanie pri čistení zubov a neskôr zväčšenie ďasien.

Ochorenie pľúc

Podľa štúdie z časopisu Journal of Periodontology hrozí ľuďom, ktorí majú nezdravú ústnu dutinu, zvýšené riziko problémov s dýchacími cestami, ako je zápal pľúc či chronická obštrukčná choroba pľúc. Tieto infekcie môžu vzniknúť, keď sa baktérie z vrchnej hltanovej oblasti vdýchnu a dostanú do dýchacích ciest. Štúdie sa zúčastnilo 200 osôb vo veku od 20 do 60 rokov. Všetci mali ešte minimálne 20 vlastných zubov v ústach. Polovica z nich sa liečila v nemocnici na choroby dýchacích ciest, druhú polovicu tvorili osoby bez zdravotných problémov. Každý účastník výskumu sa podrobil vyšetreniu zubov. A výsledok? Ukázalo sa, že pacienti trpiaci chorobami pľúc mali aj horší zdravotný stav zubov ako porovnávané zdravé osoby.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé zuby a ďasná chránia mozog i srdce: Čo im prospieva a čo škodí?


Reumatické ochorenia

Mnoho ľudí trpí reumatoidnou artritídou – chronickým zápalovým ochorením, ktoré je charakterizované opuchmi a bolestivosťou kĺbov i obmedzenou hybnosťou. Choroba môže prepuknúť v každom veku. Väčšinou postihuje kĺby rúk, menej kolenné kĺby, členky,ramená, lakte, krčnú chrbticu a bedrové kĺby. Príčina vzniku ochorenia nie je úplne známa, no okrem genetickej predispozície pri nej zásadnú úlohu zohrávajú vírusy a baktérie, ktoré sa do kĺbov môžu dostať práve z neliečeného zápalu v ústnej dutiny.

Sami naň možno neprídeme

Okrem spomínaných orgánov môže zápal zuba alebo ďasna ohroziť napríklad aj fungovanie pankreasu či obličiek.

– Problémom je, že sami o zapálenom zube ani nemusíme vedieť, neraz sa totiž môže jednať o problém v okolí koreňa mŕtveho zuba.
– Pacient tak nepociťuje žiadne ťažkosti a na komplikácie príde až zubný lekár.

Aj v prípade, že na dlhodobý neliečený zápal nedoplatia naše orgány, môže dôjsť minimálne k oslabeniu imunity, a to sa prejaví napríklad vypadávaním vlasov či kožnými ochoreniami. Každý zápal je možné potvrdiť krvným vyšetrením a pri pozitívnom náleze je potrebné pátrať po jeho príčine. Prvým krokom je však nezanedbať dentálnu hygienu a pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u stomatológa. Na tú tohtoročnú máte už naozaj len pár týždňov.


Chodíte pravidelne na zubné prehliadky? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame