Zuby ako perličky? Pozor, bielenie nie je vhodné pre každého!

úsmev

sxc.hu

Žiarivý úsmev nie je len vizitkou príkladnej ústnej hygieny, ale častokrát tiež tajomstvom úspechu v osobnom i kariérnom živote. Bezchybnému úsmevu sa totiž v posledných desaťročiach prikladá nemalá dôležitosť. S bielym chrupom sme atraktívnejší a pôsobíme serióznejšie. Aj preto sa bieliace techniky zubov rozmohli ako huby po daždi. Všetky však majú svoje špecifiká, ktoré neradno podceňovať. Zistite, či sú vhodné práve pre vás.

Systém bielenia má svoje pravidlá

Ak si myslíte, že po aplikácii bieliacej hmoty razom oslníte žiarivým úsmevom, zrejme budete trochu rozčarovaní. Či už ambulantné alebo domáce bielenie totiž nie je samozrejmosťou. Predchádzať by mu mala návšteva stomatológa, prípadne dentálnej hygieničky. Len odborník zistí, či je bielenie chrupu pre vás vhodné a aký postup zvoliť. Ešte predtým vás však musí zbaviť zubného kazu aj kameňa. Dôležitá pritom nie je len vaša starostlivosť o ústnu dutinu, ale tiež stravovacie návyky a zlozvyky ako fajčenie.


Mohlo by vás zaujímať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Kedy na bielenie zubov môžete zabudnúť?

Akákoľvek snaha o biely chrup bude márna, pokiaľ pravidelne fajčíte alebo obľubujete tuhú čiernu kávu či červené víno. Je totiž notorický známe, že práve tieto tri faktory zanechávajú nechcený žltý povlak. Bielenie je však tabu aj pre tieto skupiny ľudí:

  • s paradentózou
  • s náchylnosťou k zubnému kazu
  • so zapálenými ďasnami
  • tehotné dámy
  • tínedžeri do 18 rokov

Očami odborníka

Na problematiku bielenia zubov sme sa pýtali v súkromnom dentálnom centre Blaha Dent. Komu je teda bielenie zubnej skloviny určené? „Odporúčam ho najmä mladším ľuďom a všetkým tým, ktorým záleží na vlastnom imidži. Z toho vyplývajú tiež návyky stopercentnej hygieny ústnej dutiny. Nesmú mať obnažené krčky, sklovina musí byť takpovediac vhodná na bielenie. Aj preto bielenie neodporúčam úplne každému,“ vysvetľuje dentálna hygienička.


Mohlo by vás zaujímať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


V čom spočíva tajomstvo bielenia?

Možnosti sú dve, ideálna je však ich kombinácia. „My ponúkame ambulantné bielenie, po ktorom pacient od nás odchádza s bielymi zubami. Nasledujúce dva týždne sa mu pritom ešte zuby dobieľujú,“ načrtáva prvú možnosť odborníčka na starostlivosť o ústnu dutinu. Zároveň však dodáva, že to ide aj v domácom prostredí: „U ľudí, ktorí si chcú sami korigovať bielenie, odporúčam domáci variant. Percento peroxidu vodíka je nižšie, pacient si to reguluje sám. Tento postup vieme rozplánovať na pol roka aj na celý rok.“

Koľko vás to bude stáť?

Či je bielenie zubov finančne náročná záležitosť, zrejme závisí od stavu vašej peňaženky. Ambulantné bielenie sa pohybuje v cenovej relácii 150 eur za hornú aj dolnú čeľusť. Domáce bielenie sa môže vyšplhať aj vyššie, keďže sú k nemu nutné isté pomôcky. Závisí tak len od vás, nakoľko je zovňajšok vo vašom živote dôležitý. Štatistiky totiž hovoria jasnou rečou – úsmev je zvyčajne to prvé, čo si po pohľade do očí všímame.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame